Data modyfikacji:

Decoupage - 1 powód, który kończy nudę w domu

Z założenia, dzieci nie lubią się nudzić — kochają natomiast spędzać czas z przyjaciółmi i rówieśnikami, z którymi wygłupiają się, śmieją w głos i harcują.
Od dziś koniec z nudą w domu! Decoupage to sposób na kreatywne życie dla dzieci i dorosłych. Rozwijaj swoją wyobraźnie, poszerz zdolności manualne, a przy tym zawsze miej pomysł na oryginalny prezent.

Decoupage  — czym właściwie jest

Robótki ręczne są doceniane i ostatnimi czasy — bardzo popularne. Prawdopodobnie techniki handmade są najbardziej docenianą formą produkcji (a bardziej tworzenia) przedmiotów codziennego użytku. Decoupage jest techniką zdobniczą nawierzchni przedmiotu, polegającą na przyklejaniu do niego dekoracyjnych materiałów lub innych ozdób. Efekty, jakie uzyskuje się po wykonaniu zabiegu na określonym przedmiocie są oszałamiałające.

Nazwa decoupage wywodzi się z XX wieku, ale techniką zdobniczą fascynowały się wcześniej sławne osobowości, takie jak: Lord Byron, Maria Antonina, Matisse, Beau Brummel, Madame de Pompadour, czy Picasso. Teraz, przez dziurkę do klucza zajrzyjmy do początków "wycinanek" — okazuje się, że rękodzieła powstałe w wyniku techniki decopage'u miały niegdyś różne formy i style. Sposób techniczny wykonywania robótek ręcznych był uwarunkowany krainą geograficzną, w której mieszkał ich kreator.

Tajniki decoupage'u znane są dzięki Hiramowi Manningowi i jego utalentowanych decoupage'ystów. Sama nazwa zaś wywodzi się z języka francuskiego i oznacza, w dosłownym tłumaczeniu "wycinanka". Bierze się z tego, że na odpowiednio przygotowaną nawierzchnię, przykleja się dekoracyjny papier. Zanim jednak, należy go wcześniej przygotować i odpowiednio wyciąć.

Czym zatem jest decoupage? Obudzeniem w Tobie kreatywności, nauką cierpliwości, zdyscyplinowaniem. To świetny sposób na spędzenie czasu z młodszymi, wspólna nauka i zabawa. Pomysł na czynne i kreatywne spędzenie wspólnego czasu. Pretekst na długie rozmowy, aż wreszcie — pomysł na oryginalny prezent.

Decoupage  — do startu, gotowi, START!

Wiele osób zadaje sobie na początku dręczące pytanie, jak zacząć. Nie załamuj rąk, ani ich nie krzyżuj, wywracając oczami, ale przekonaj się, że rękodzieło, jakie niedługo stworzysz nie wymaga dużego zaplecza finansowego.

Podstawowy i optymalny zestaw startowy, aby samodzielnie zrobić oryginalny prezent:

1. Przedmiot, który chcesz ozdobić (np. pudełko drewniane na chusteczki, kwadratowe i foremne drewniane pudełko z pokrywką, lub okrągłe pudełeczko drewniane)
2. Pędzel
3. Klej z werniksem
4. Farby
5. Lakier akrylowy matowy 
6. Ozdobna serwetka lub inny, wybrany przez Ciebie materiał. Może to być specjalny papier do decoupeag'u.

To właśnie w dowolności wyboru materiału (jego koloru, faktury, struktury, wzorów) tkwi wyjątkowość przyszłych rękodzieł. 

Dla najmłodszych przygotowaliśmy coś specjalnego firmy Ranok-Creative. Korzystając jedynie z zestawu startowego, możesz zacząć swoją przygodę z decoupagem. Nie ma lepszej nauki niż ta, przez praktykę. Wszystko podane, jak na tacy — wystarczy tylko zebrać zamówione materiały w jedno miejsce, zaparzyć herbatkę z cytryną, włączyć relaksacyjną muzykę i dać się ponieść wyobraźni.

Robótki ręczne może wykonywać każdy, kto chce się zrelaksować i wyciszyć.
Nawet dziecko jest w stanie przyozdobić flakon, dokleić papier, czy narysować coś "od siebie".

Nie ma piękniejszych produktów niż te, ręcznie wykonane. Oprócz czasu, siły i energii, w swoją pracę wkładasz także duszę. Właśnie takie produkty i oryginalne prezenty zachwycają i wzruszają. Zacznij działać — odkryj pasję i moc decoupage'u. Uważaj, bo pozytywna siła tej techniki  jest zaraźliwa i mocno uzależnia!

Daj dobry przykład swojemu dziecku lub najmłodszemu członkowi w rodzinie. Pokaż własnoręcznie, jak precyzyjnie i dbale nakładać serwetki i różniste papiery na podkład, który nałożysz na podstawowy produkt. Decoupage'u nauczy najmłodszych pokory i cierpliwości. Kto wie, być może Twoje rękodzieło wzbudzi w nim pasję i okaże się być sposobem, dzięki któremu będzie rozładowywał swoje emocje? Spróbuj, bo warto.

Szybkie 4 kroki do stworzenia rękodzieła — jak to się robi

Rękodzieło wykonane techniką zdobniczą decoupeage'u wymaga od Ciebie posiadania 6 produktów, o których pisałam wyżej. Jeśli już odebrałeś przesyłkę kurierską, możesz zacząć tworzyć swoje oryginalne prezenty.

Wśród szeregu innych robótek ręcznych, właśnie te okazują się być bardzo efektowne. Czas, abyś poznał, w jaki sposób możesz wykonać swoje pierwsze rękodzieło. Pamiętaj, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby po zakończeniu pracy ręcznej, wręczyć ten oryginalny prezent  osobie, o której najdłużej myślałeś, gdy uprawiałeś decoupeag'e.

KROK 1 - DOBÓR PRZEDMIOTU

Postaw przed sobą przedmiot, który chcesz ozdobić i jest potencjalnym materiałem do wykonania na nim swojego pierwszego rękodzieła.  Przemaluj go (białą) farbą akrylową. Jeśli chcesz, możesz nanieść farbę dwukrotnie, ale w większości przypadków jednorazowe pomalowanie produktów startowych, wystarcza.

KROK 2 - MALOWANIE

Dobierz odpowiedni materiał, którym chcesz przyozdobić pomalowany wcześniej produkt. Jeśli jest nim zwykła serwetka — rozwarstw ją i dotnij nożyczkami lub za pomocą wody i pędzla odpowiadający Ci kształt.

KROK 3 - NAKLEJANIE

Za pomocą kleju z werniksem z zestawu startowego (klej z domieszką lakieru), przyklej do podstawowego produktu przygotowaną wcześniej serwetkę. Ilość oraz miejsce naklejenia jest dowolne i zależy tylko i wyłącznie od Twojej wizji.
Pamiętaj, aby nakładać klej wyłącznie od góry (wierzchniej warstwy materiału). Jeśli pojawią się pofałdowania, zmarszczki inne, nieplanowane defekty — nie przejmuj się nimi, gdyż w wyniku dalszej pracy staną się one niewidoczne. Swoje rękodzieło, odstaw do osuszenia.

KROK 4 - LAKIEROWANIE

Pomalowane serwetki można pochlapać farbą. Po jej wyschnięciu nadchodzi czas na lakierowanie. Robótka ręczna na tym etapie uważana może być za skończoną i gotową do użytku lub wręczenia jako upominek. Jeśli chcesz uzyskać efekt "postarzenia" przedmiotów należy zakupić lakier tworzący nieregularne spękania i warstwy na produkcie. Metodą decoupage'u ozdobisz meble i każde przedmioty, bez względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Rękodzieło jest cenione przez wszystkich, którzy lubią i szanują wyjątkowość produktów.

Dzięki robótkom ręcznym, dzieci nie będą się nudzić i same ozdobią swój pokój.
Pamiętaj, że każdy pomysł, jaki użyjesz do produkcji własnego produktu będzie wykonany przez Ciebie — czyli oryginalny. Prezent wykonany własnoręcznie cieszy najbardziej: zarówno odbiorcę, jak i tego, który daje.
Karolina Majcherczyk