Data modyfikacji:

Jak wybrać dekoracje do domu DIY

Dodatki do domu to niezastąpione elementy, które nadają wnętrzom charyzmy i czynią je wyjątkowymi przestrzeniami. Jak zatem dobrać dekoracje, aby nie przedobrzyć? Jak znaleźć złoty środek? O tym, jak samodzielnie można urządzić  swój dom, przeczytasz poniżej.

Dekoracje do domu są "kropką nad i", która wieńczy trud włożony w aranżacje tego wyjątkowego wnętrza. Stawiając ją, warto wyjść z utartych schematów i pozbyć się rutyny, przewidywalności i nudy. A oto kilka propozycji, które możesz potraktować  jak galerię inspiracji.

Dekoracje, a spójność

Mieszkanie to ważne miejsce, gdyż spędzamy w nim około połowy naszego życia. Ważne, aby panował w nim porządek. Wystrzegajmy się chaosu, niezdecydowania, mieszanki różnorakich stylów. Aby cztery kąty były urządzone zgodnie z ładem przestrzennym, w duchu nowoczesności, należy nieźle się przy tym napracować. Pierwszą zasadą, którą powinieneś się kierować przy wyborze dodatków do domu, jest spójność.

Dzięki niej unikniesz nieporozumień, przykrego rozczarowania z efektu finalnego. Dekorowanie domu to zadanie, które powinno najpierw uprzedzić wypisanie przez Ciebie, na kartce papieru, oczekiwań w stosunku do zmian, które mają zajść w domu. Na papierze wypisz: kolory ścian, tapczanu, mebli oraz styl wnętrza. Dzięki takiemu rozpisaniu, podczas zakupów będziesz w stanie szybko i skutecznie zadbać o spójność (wnętrza i dodatków do domu).

Mniej znaczy więcej – dekorowanie domu

Oczywistą sprawą jest to, że to odważne i oryginalne pomysły są kluczem i zbawieniem dla wnętrza, które przecież ma być niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że ciekawe pomysły nie muszą kosztować majątku.

Inspirujące do zmian są często małe przedmioty, które na pierwszy rzut oka nie wydają się być inspirujące, ale jedynie funkcjonalne. Taka dekoracja to na przykład pudełko na chusteczki ozdobione stylowym dekorem. Czy zwykły pojemnik może zmienić charakter wnętrza? Oczywiście, że tak, ale tylko wtedy, jeśli będzie stylem, wyglądem i gabarytem wpasowywał się w przestrzeń.

Małe rzeczy, wielkie zmiany – dekoracje do salonu

Zarówno pojemnik na chusteczki, jak i ten cudowny, z prawie identycznym ornamentem, listownik może wprawić w osłupienie wielu naszych gości. Aby udekorować dom potrzebujesz właśnie takich produktów – gustownych i nie przytłaczających.

Dzięki listownikowi, który oczywiście będzie spełniał swoje niezastąpione, podstawowe funkcje, dowiesz się, że jest to także wspaniałe miejsce do przetrzymania pilota, chowania w nim gazet i książek. Dobre dekoracje zawsze muszą być użyteczne i aby takie były wcale nie muszą być od razu wielkimi obrazami na ścianie.

Co więcej,  nikt nie powiedział, że jedynie pudełeczko na chusteczki lub listownik to już wszystkie elementy, które mogą służyć, jako ta przysłowiowa "kropkę nad i". Ciekawy następnego pomysłu na dekoracje do domu?

Wszystko, jak na tacy – dekoracje DIY

Czasem nie masz pomysłu...na obiad, na rozwiązanie zadania, na to, w co by się tu ubrać...no i na to, jak dobrać dodatki do domu. Aby zniwelować brak pomysłu na udekorowanie wnętrza, spieszę z pomocą i proponuję zakup kompletu drewnianych tac. Dlaczego właśnie ich potrzebujesz?

To piękne, precyzyjnie wykonane przedmioty pomalowane metodą shabby chic. Wiesz co wyróżnia je pośród setek innych tac? To, że będą one pasowały i dobrze prezentowały się w większości rodzajów wnętrz. Wyjątkowość tacek z sercem tkwi w tym, że każdy komplet został własnoręcznie pomalowany. To się ceni.
Potrzebujesz je także dlatego, że są one użyteczne, ale uwaga  – nie tylko w kuchni. Drewniane dekoracje mogą nadać dosłownie każdemu pomieszczeniu kapki wyjątkowości. Tradycyjne wykorzystanie tac jest znane wszystkim. Ale czy jest tu ktoś, kto wie do czego jeszcze można użyć te tajemnicze przedmioty?

1. Patera z tac z serduszkami

To doskonały pomysł na każde domowe przyjęcie! Patera może składać się jedynie z "parteru", ale oczywiście dobrze byłoby stworzyć piętrową  konstrukcję. Efekt jest niesamowicie oryginalny, gdyż mało kto widział taką ciekawą i odważną konfigurację.
Na paterze możesz postawić świeże wypieki, ale nie muszą to być jedynie ciasta. Na tacach pięknie komponują się kubki ceramiczne i filiżanki. Taka własnoręcznie stworzona patera to doskonałe miejsce dla owoców, a także ciętych kwiatów, które przygotowaliśmy na przyjęcie.

2. Wykończenie stolika nocnego

Każdemu, kto sięgał w ciemności po okulary zdarzyło się nieopatrznie zrzucić je ręką. Innym taka sytuacja zdarzyła się z książką, albo nawet ze szklanką wody. Nie chcę powracać do tych przykrych, co dla niektórych, przeżyć. Pragnę natomiast zaproponować nowe i innowacyjne wykończenie stolika nocnego.

Wystarczy, że solidnie umocujesz tacę z serduszkami na poziomym blacie drewnianego stolika. Dzięki temu nie będzie się ona suwać, przewracać i spadać na podłogę. Oznacza to jednakowo, że wewnątrz tacy każdy przedmiot będzie czuł się bezpiecznie (a może Ty będziesz tak się czuł).

Dzięki bocznym, drewnianym elementom tacy, zarówno lampka nocna, jak i inne dekoracje będą dosłownie ogrodzone, a co za tym idzie – niemożliwe będzie przewrócenie okularów, które kładziesz na stoliku nocnym. Półka stanie się bezpieczna i bardzo funkcjonalna.

Serca, które znajdują się na uchwytach, będą zawsze dobrze komponowały się z wystrojem naszej sypialni (merytorycznie także).
3. Taca, jako obraz

Narysuj na spodzie tacy, za pomocą kredek, farb, ołówka, lub innych artykułów pisarskich/kreślarskich, swój własny obraz lub napisz na nim motywujące Cię hasło. Bez względu na to, czy posiadasz zdolności plastyczne, czy też nie – próbuj.

W tym typie dekoracji nie do końca chodzi o to, aby obraz wyszedł pięknie i artystycznie. Im więcej błędów, tym lepiej, bo bardziej wyjątkowo. To Twój obraz, Twój dom, Twoja praca handmade.

Dokończoną pracę powieś na ścianie (w zależności od tematyki) w sypialni, kuchni, jadalni albo salonie. Białe obrazy-tace to niepowtarzalne dekoracje do domu, które sprawią, że pomieszczenie stanie się na prawdę jedyne z swoim rodzaju.

Wybór dekoracji do domu okazuje się nie taki straszny, jak go malują. Powyżej dowody na to, że ozdabianie domu może być dobrą zabawą, która dosłownie nie kosztuje wiele. Warto zainspirować się powyższymi pomysłami, gdyż robią one furrorę. Który pomysł przypadł Ci szczególnie do gustu? Napisz w komentarzu, jestem szalenie ciekawa.
Autor: Karolina Majcherczyk