Data publikacji:

Jak zaplanować dzień

Czy wiesz wszystko o plannerach handmade? Dowiedz się jak zrobić swój własny organizer – planner oraz co zrobić, aby skutecznie trzymać się kurczowo planu dnia.

Organizery dedykowane konkretnemu celowi

Jeśli chcesz wprowadzić nowe postanowienie w swoje życie, czasami nie wystarczy jedynie zapisać go na pierwszej stronie w kalendarzu. Sprawa z nowymi celami jest skomplikowana (wprost proporcjonalnie do upływającego czasu).

Załóżmy, że chcesz nauczyć się języka angielskiego. Na początku motywacja do zakuwania jest na bardzo wysokim poziomie, ale wraz z upływem kolejnych dni, okazuje się, że wymówki są silniejsze niż nowe, angielskie słówka.
Jeśli chcesz zrealizować swój plan dnia i tym samym nauczyć się języka angielskiego, musisz mieć zaplanowany każdy dzień (pod tym kątem). Potrzebujesz zatem takiego plannera, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb związanych z chęcią nauki i samodokształcania.

Taki organizer planner dostosowany do konkretnych i maksymalnie sprecyzowanych celów, pozwoli dokładnie zaplanować każdy dzień. Jego zaletą jest to, że:
  • dzięki niemu opracujesz plan powtarzania materiału
  • posiada specjalny układ stron
  • zawiera podział według kryteriów dostosowanych do Twoich potrzeb
Planner do języka angielskiego zawiera dodatkowo:
  • miejsce do tego, aby planować naukę
  • przestrzeń na zapisywanie swoich wrażeń, emocji, stanów i wniosków
  • wolne obszary, w których możesz zapisywać wyrażenia, czy słówka
  • kartki, z których możesz zrobić własne fiszki
  • kopertę na fiszki

Jak stworzyć własny organizer

Tworząc swój prywatny organizer planner i ściśle trzymać się założonego harmonogramu dnia, nie zapomnij o tym, aby posiadał on:
  • kartki motywacyjne z cytatami, które nawiązują do Twojej sytuacji w życiu (szukasz pracy, uczysz się, studiujesz, piszesz maturę, jesteś w ciąży, wychowujesz dziecko)
  • przyjemną grafikę, dzięki której każde nowe otworzenie plannera będzie nowym odkryciem i westchnieniem
  • dużo miejsca na codzienne zapiski

Co musi mieć każdy samodzielnie stworzony planner

Tworząc organizer zadbaj przede wszystkim o jego funkcjonalną część. Nikt inny, jak Ty sam/a znasz swoje podejście do życia. Oznacza to, że możesz świadomie pokonać swoje słabości.

Załóżmy przykładowo taką sytuację, że jesteś na diecie i postanowiłaś, że nie będziesz jeść słodyczy. Okazuje się jednak, że za tydzień są Twoje urodziny. Aby w tym roku znowu dieta nie skończyła się fiaskiem – przewidzisz i zaplanujesz wcześniej ten dzień.

Rozwiązaniem na to, aby spędzić zdrowo swoje kolejne urodziny może być np. odpowiedni cytat, który pojawi się w odpowiednim czasie i odpowiednim miejscu (a może zamiast niego umieścisz swoje zdjęcie, które zawsze motywuje Cię do treningów?) Oczywiście wcześniej sama i z pełną świadomością w określonym miejscu umieścisz materiał, który na celu ma zmotywować do trzymania się harmonogramu: nie tylko dnia, ale i całego roku.
Na tej zasadzie, wypełniając wszystkie stronice swojego plannera handmade, zignorujesz i obejdziesz najcięższe dni w roku, w które najczęściej przestawałaś trzymać się kurczowo planu dnia i dawałaś/eł za wygraną swoim wymówkom.

Spersonalizowane organizery – co w nich jeszcze umieścić

Powyżej opisany organizer planner pomoże Ci być konsekwetnym w działaniu. Dodatkowo, w swoich ręcznie zrobionych plannerach warto:
  • zwracać się do siebie bezpośrednio i miło
  • zapisywać małe kroczki
  • przyznawać się (pisemnie) do grzeszków
  • umieścić kolory, zdjęcia, przedmioty etc., które wprawiają Cię w dobry nastrój.
Spersonalizowany planner nie musi mieć stron. Może to być jedna, duża (np. miesięczna) tablica, na której zaplanujesz od razu jeden miesiąc. Takie rozwiązania są idealne, gdyż dzięki nim jesteś w stanie całościowo ogarnąć każdy dzień w miesiącu. Dzięki temu masz możliwość tego, aby w szybkim czasie zbilansować zyski i straty.
Organizery plannery to sprytne narzędzia, które uporządkują Twój świat. Stosując się do powyższych rad okaże się, że kurczowe trzymanie się planu dnia nie jest aż takie trudne. Pamiętaj jednak, by bycie zaplanowanym człowiekiem nie zniszczyło w Tobie radości płynącej ze spontanicznego życia.
Autorka: Karolina Siejda