Data publikacji:

Dekoracje stołu na co dzień – jakie ozdoby wybrać?

Dekoracje stołu pozwalają stworzyć przytulną atmosferę i nadają wnętrzu charakteru. ich zaletą jest także to, że nie wymagają od nas zbyt wiele wysiłku. Niewielki element dekoracyjny może całkowicie zmienić wygląd stołu. Zobacz, jak udekorować stół przy użyciu prostych ozdób.

dekoracje stołu

Dekoracje stołu – od czego zacząć??

Stół to bardzo ważny mebel w domu. Przy nim spożywamy posiłki, spotykamy się ze znajomymi czy rozmawiamy z rodziną, dlatego ważne, aby wyglądał estetycznie. Jak udekorować stół na co dzień, a jak z okazji świąt lub innych ważnych uroczystości?

Zacznij od zabrania z niego wszystkich niepotrzebnych rzeczy. Stół to tak wygodny mebel, że często przechowujemy na nim rzeczy. Stół to nie szafa, dlatego zawsze powinno stać na nim tylko to, co niezbędne.

Dekoracje stołu na co dzień. Jaki obrus wybrać?

Piękny, zadbany stół to wizytówka domu, którą warto chwalić się każdego dnia, a nie tylko od święta. Dekorowanie stołu zacznij od doboru odpowiedniego obrusu. Obecnie mamy bardzo szeroki wybór obrusów w różnych kolorach, wzorach i z różnych tkanin, dlatego możesz dopasować je do konkretnego stylu twojego wnętrza.

Białe, eleganckie obrusy, których używają (lub używały) nasze babcie, nie są raczej dobrym kierunkiem przy codziennym używaniu. W wypadku materiału najlepiej zdecydować się na bawełnę, ponieważ jest bardzo trwała, a także bez problemu można prać taki obrus w pralce.

Kolejnym praktycznym materiałem jest poliester. To z niego najczęściej są zrobione obrusy plamoodporne, które sprawdzą się szczególnie, gdy w domu są małe dzieci. W romantycznych wnętrzach pięknie prezentować się będą obrusy lniane, które ze względu na swoją delikatną fakturę nadają stołowi lekkości.

Podczas eleganckich przyjęć można często spotkać obrusy do samej ziemi, których celem jest całkowite zasłonięcie stołu. Taki zabieg sprawdza się, kiedy mamy kilka różnych stołów, a dzięki takim samym dekoracjom chcemy ujednolicić ich wygląd.

W domowych aranżacjach nie ma powodów na decydowanie się na takie rozwiązanie. Zamiast tego warto zadbać, aby obrus był odpowiednio dopasowany do stołu. Co to oznacza w praktyce?

Najlepiej, jeśli jego brzegi obrusu będą zwisać ze stołu na długość ok. 20-25 cm – tak, aby obrus się nie zsuwał, a jednocześnie nie dotykał kolan osób, które przy nim siedzą.

Zrób klimat dzięki świecom – efektowne dekoracje stołu

Przy codziennych stylizacjach sprawdzą się świece. Nie musisz ich nawet zapalać, aby stworzyć wyjątkową dekorację.

Oczywiście świece powinny znajdować się w dopasowanych do okazji świecznikach. Na co dzień mogą być proste, ale eleganckie, np. tealighty w małych słoiczkach, a podczas specjalnych uroczystości – duże, ozdobne lub kreatywne, np. pływające świeczki w kuli napełnionej wodą.

Zmysłowa ozdoba na stół, czyli świeże kwiaty

Nic tak nie ozdabia stołu jak piękny bukiet ciętych kwiatów, dlatego warto zdecydować się na zakup jednego, eleganckiego wazonu i regularnie wstawiać do niego różnego koloru i rodzaju kwiaty, które nadadzą wnętrzu przyjemnego charakteru i świeżości.

Serwetki – praktyczne i efektowne dekoracje stołowe

Chociaż głównym zadaniem serwetek jest zapewnienie gościom komfortu w zachowaniu czystości przy stole, to tak naprawdę ten element ma bardzo duże znaczenie, ponieważ odpowiednie ułożenie serwetek może odmienić każdy stół.

Zwinięte w rulon, postawione na stole serwetki czy zgięte w oryginalna formę wyglądają bardzo elegancko i stanowią piękną dekorację stołu. W Internecie znajdziesz wiele wzorów i kolorów, więc bez problemu dobierzesz ten element dekoracyjny do wystroju wnętrza.

Jak udekorować stół? Sięgnij po stroiki

Tworzenie okolicznościowych stroików to bardzo ciekawe zajęcie. Możesz przygotować je samodzielnie lub kupić gotowe w sklepie. Stroik na stole sprawdzi się szczególnie podczas świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych.