Data modyfikacji:

Jak uszyć torbę?

Chcesz mieć torbę, której nie ma nikt inny? Niepowtarzalną, wyjątkową, a jednocześnie modną i praktyczną? Zrób ją samodzielnie! Jak uszyć torbę? Sprawdzamy. 
jak uszyc torbe
Uszycie torby – dla jednych banał, innym ta czynność wydaje się zbyt skomplikowana i wolą torbę kupić. Zapewniamy – szycie torby to przyjemna i relaksująca czynność. Podejdź do tematu twórczo – puść wodze fantazji, ale też przeanalizuj rynek – przejrzyj trendy i zdecyduj, jaki kształt podoba ci się najbardziej i czy będziesz go w stanie odwzorować. Zastanów się, jakich chcesz użyć tkanin – z czego będzie uszyty wierzch torby, a jaka będzie podszewka. Wnętrze torby powinno mieć też praktyczne kieszonki – zaprojektuj je i zastanów się, czy potrzebne im będą zapięcia na suwaki. 
Możesz dowolnie spersonalizować podszewkę – jeśli lubisz koty, lisy, a może dinozaury? Śmiało wybierz właśnie tę z ulubionym nadrukiem. Na zwykłej bawełnie znajdziesz wiele ciekawych wzorów, zarówno na białym jak i kolorowym tle. 

Jak uszyć torbę na zakupy?

Zwykła torba, w której można przynosić do domu zakupy? Też może być oryginalna i inna od tych, które mają wszyscy. Wybierz bawełnę, wielkość torby i jej kształt. Potrzebny będzie prostokąt z tkaniny, który po złożeniu na pół, będzie miał wymiary torby, którą chcesz uszyć, np. 100x45 cm. Dodaj po 2 cm na szwy. Zszyj boki krytym szwem – najpierw po prawej stronie, potem wywróć na drugą stronę, by zszyć szew ponownie do środka. Teraz zajmij się górą – trzeba ją zawinąć, wszywając jednocześnie przygotowane wcześniej uchwyty torby. Przypnij je szpilkami, by wszyć je równo, tak by końcówki były całkowicie schowane pod zawiniętym brzegiem. I właściwie to wszystko – torba na zakupy gotowa. 
  • Pamiętaj, by zdekatyzować tkaninę – czyli uprać ją i wyprasować, jeśli szyjesz z nowego materiału kupionego właśnie w sklepie. Pranie powoduje, że tkanina skurczy się, czasem traci nawet kilka centymetrów. 

Jak uszyć torbę shopper bag? 

Shopperka to popularna torba, którą możesz nosić zarówno samodzielnie, jako torbę podręczną, ale też potraktować jako torbę na duże zakupy – w końcu jej nazwa nawiązuje właśnie do zakupów. Szyjemy ją tak samo, jak zwykłą torbę bawełnianą, ale by shopperka była solidniejsza, musimy zaplanować do niej wnętrze, czyli podszewkę. Najpierw planujemy rozmiar torby – shopperki są zazwyczaj duże, mogą nawet być dwukrotnie większe niż zwykłe torby zakupowe. Zazwyczaj ma kształt kwadratu. Wytnij zatem jeden prostokąt, który złożysz na pół, zszywając boki, lub dwa kwadraty, które zszyjesz z trzech stron. W ten sam sposób połącz podszewkę, naszywając wcześniej na jednym z boków kieszonkę i zostawiając spód niezszyty – po to, by móc połączyć wierzch ze spodem, dostając się do środka właśnie przez ten otwór. Teraz zszyj wnętrze shopperki z warstwą zewnętrzną, układając w odpowiednich miejscach ramiona – ich końce trzeba włożyć pomiędzy podszewkę i wierzch. Po wywinięciu konstrukcji pozostaje jeszcze zszycie dołu podszewki i włożenie jej do torby. Tak, to już wszystko – torba jest gotowa!
  • Przed zszyciem dołu podszewki możesz dolne rogi wierzchniej warstwy torby zszyć w kształt trójkątów, tak by powstało dno – wtedy shopperka nabierze ładnego, przestrzennego kształtu
  • Po skończonym szyciu torbę warto uprasować – dłużej będzie się ładnie układała. 

Jak uszyć torbę z zamkiem?

Zależy ci na tym, by twoja torba – zakupowa czy codzienna shopperka – miała zamknięcie na zamek błyskawiczny? Wszycie suwaka nie jest tak trudne, jak może się wydawać na początku, ale zanim przystąpisz do pracy, możesz wykonać próbę ze starym suwakiem – np. wyprutym ze zniszczonej bluzy lub spodni. Postępuj tak, jak w przypadku szycia torby zakupowej, a jedyna zmiana to etap wszywania uchwytów i zszywania podszewki z wierzchem. Najpierw musisz doszyć uchwyty do wierzchniej tkaniny, a następnie zszyć ją z podszewką wkładając pomiędzy warstwy jedną część suwaka – podobnie z drugiej strony i drugą częścią suwaka. Jeśli góra torby ma być szeroka, możesz dodać dodatkowe, podłużne listwy, na których zamocujesz suwak.

Maszyna plus dodatki: nici, suwaki, guziki, haftki

Aby przystąpić od szycia, musisz mieć wszystkie potrzebne akcesoria. Przede wszystkim odpowiednią igłę i nici oraz maszynę do szycia – możesz też spróbować szyć ręcznie, ale będzie to trwało znacznie dłużej. Prostą maszynę do szycia kupisz nawet za mniej niż 200 zł – warto zainwestować, bo może odkryjesz w sobie zdolności krawieckie i okaże się, że szycie sprawia cie wielką radość.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska