Data modyfikacji:

8 DIY  – zabawki dla dzieci w wieku 0-5 lat 

Lubisz sprawiać przyjemność młodszym i chcesz, aby dzięki Tobie spędziły swój dziecięcy czas będąc radosne i szczęśliwe właśnie dzięki Tobie? Jeśli uśmiechnąłeś się pod nosem i zerkasz na poniższe zdjęcie, z pewnością będziesz zainteresowany poniższymi pomysłami, którymi są zabawki dla dzieci w przedziale wiekowym 0-5 lat. Sam je zrobisz! Artykuł to mini kompendium pomysłów, czyli najlepsze zabawki dla dzieci.

1. Przeplatanki

Ten prezent nie wymaga od Ciebie ani grubego portfela, ani długiego poszukiwania materiałów, z jakich go zrobisz. Przeplatanka to gra, łatwa oraz szybka zabawa dla smyka i idealnie sprawdzi się, jako prezent dla 5 latka. Odrysuj na piankowej kartce  różne wzory (najlepiej wg. upodobań i hobby dziecka, któremu chcesz wręczyć prezent) i wytnij je. Przedziurkuj materiał (najwygodniej  – dziurkaczem) i wyposaż się w długie sznurki.

Zadaniem tej zabawki dla dzieci jest to, aby sznurek został przeciągnięty przez wszystkie dziurki, a cała kompozycja – składająca się z kilku wzorów –  powinna stanowić jedną całość. Taką przeplatankę możesz potraktować też jako prezent dla dwulatka. Pamiętaj jednak, że będziesz zmuszony pomóc maluszkowi, gdyż w przeciwieństwie do starszych kolegów, nie poradzi sobie z tym aż tak dobrze.

2. Domki dla lalek

W zasadzie ten prezent dla 5 latka okaże się być także przydatny dla jego młodszego rodzeństwa, gdyż założę się – będzie ono bardzo zainteresowane domkiem dla lalek.

Przyjęło się, że bawią się nim jedynie dziewczynki, ale to nie prawda. Domek dla lalek to tylko nazwa tego prezentu. Chłopcy chętnie parkują autkami w garażu, wchodzą na piętro, aby pomajsterkować w swoim laboratorium i ogólnie pomagają dziewczynkom np. naprawić kran, czy przywiesić obrazek do ściany. Wobec powyższego, domki dla lalek będą super prezentem dla każdego dzieciaczka!

W jego wykonaniu ogranicza Cię jedynie wyobraźnia, kreatywność oraz dostępność materiałów. Zauważ jednak, że do stworzenia prostego domku nie potrzebujesz nie wiadomo, jak kosztownych i nie osiągalnych produktów. Wystarczą kartony, stare materiały, kredki, flamastry, klej na gorąco, rolki do papieru, sztuczne kwiaty.
Meble do domku także możesz wykonać za pomocą pracy własnych rąk. Mogą one być zrobione z kartonu, albo kartek papieru. Łącz kartony, twórz ciekawe kolory ścian i naklejaj na nich wszystko, co sprawi, że Twoje dziecko się uśmiechnie. Stwórz dziecku dom, jakiego potrzebuje.

Pamiętaj, że w każdym domku powinien znaleźć się pokój dla dzieci. Niech przybędzie zatem tam konik na biegunach (KLIK), czyli zabawka, która okaże się być wisienką na torcie i ozdobą (dwóch) domów.

3. Stemple

Zastanawiasz się, jaki prezent na roczek będzie najbardziej odpowiedni? Najlepiej, gdyby uczył, bawił i był odkryciem dla dziecka. Takie właśnie będą stemple. Wykonasz je z łatwością za pomocą nakrętek lub korków i piankowych kartek lub styropianu. Do nakrętki przyklej, za pomocą kleju na gorąco, wycięty kształt. Gotowe!

4. Sensoryczna tablica rozdzielcza

Do ściany przymocuj tablicę rozdzielczą wyposażoną w stare po-samochodowe elementy (np. lustra boczne, lustro główne, prędkościomierz, stare radio etc. Taki prezent idealnie sprawdzi się dla dzieci w wieku 1,5-5 lat. Nie jest to może wymarzony prezent na roczek, ale warto zapamiętać ten pomysł, bo gdy dziecko podrośnie, czemu nie sprawić mu takiej frajdy i nie zafundować domowej zabawki sensorycznej?

5. Zabawa w klasy

Kolejny pomysł, który wykonasz szybko i samodzielnie. Do stworzenia tej zabawki dla dzieci potrzebujesz: prostokątnego płótna oraz wyciętych z innych materiałów cyferek od 1 do 10. Przyszyj je starannie do płótna i baw się do woli. Gumka do mazania może posłużyć, jako kamień. Dzięki zabawie w klasy Twoje dziecko nie będzie nudziło się w pochmurne dni, kiedy to zabawy podwórkowe raczej nie wchodzą w rachubę.

6. Identyfikator chmur

To bardzo pouczający prezent dla 5 latka. Wystarczy, że na kartce papieru wydrukujesz różne rodzaje chmur, a każde z nich podpiszesz odpowiednią nazwą. Twoja pociecha zabierze na kolejny spacer kartkę papieru. Przymocuj ją wcześniej na listwie – będzie to wygodne do rozpoznawania chmur. Aby nie zajmować rąk dziecka i nie krępować jego ruchów, wyposaż smyka w plecaczek o kolorze niebieskim, z grafiką gwiazdek (nawiązujących do nieba) https://www.ceneo.pl/51468474. Dopiero, gdy będzie gotowe – wyciągnie identyfikator z plecaczka.

7. Rekinia lornetka

Papierowe lornetki to świetny prezent na roczek oraz na prezent dla dwulatka. Czego potrzeba? Dwóch rolek na papierze toaletowym, farb, pędzli, pisaków, 4 sztuk oczek, sznurka lub koralików. W rolkach wykonaj nacięcia, które będą imitowały rekinią paszczę. Odpady będą płetwami. Nic się nie zmarnuje. Pomaluj całość. Gdy już wyschnie to przyklej (za pomocą kleju na gorąco) płetwę do rolki. Wytnij kilka trójkątów z białej kartki – posłużą jako rekinie kły. Doklej je wewnątrz tub. Na koniec umocuj na tubach oczka, przedziurkuj papier i przełóż sznurek przez otwory. Podwodna lornetka będzie też idealnie pasować, jako prezent dla 5 latka.

Do rekiniej lornetki DIY możesz dokupić  gadżet, czyli krokodyla (KLIK). Będzie służył, jako wieszak na różne zabawki. Powieś na nim skakanki, sznurki, no i osobny bolec niech posłuży, jako wieszak na nową lornetkę.

8. Poduszka 

Przyda się do przytulania, spania i pierwszych waszych wspólnych pogawędek. Miękka i użyteczna poducha będzie też dekoracją pokoju dziecka. Jamnik (KLIK) na przykład będzie wiernym pieskiem i idealnym prezentem na roczek. Poduszeczkę możesz wykonać także samodzielnie. Wszystko, czego potrzebujesz to: 0,5 m. tkaniny, guziki, nożyczki, ołówek, igłę z nitką, szpilki oraz wkład do poduszki. 

Na tkaninie narysuj dowolny, wybrany przez Ciebie wzór. Wytnij go i owlec szpilkami (bez jednego z boków), a następnie precyzyjnie zszyj poduchę. Do boku, który nie został zszyty zamocuj guziki, a po drugiej stronie natnij tkaninę. Włóż do środka wkład. Jeśli nie masz takiej potrzeby – po umiejscowieniu wewnątrz poduszki materiału, zszyj wszystkie boki. Efekt wyjdzie spektakularny. 
Prezenty, prezenty, prezenty!  Artykuł zainspirował do prezentu dla dwulatka, wskazał jaki będzie najlepszy prezent dla 5 latka oraz przedstawił najlepszy prezent na roczek. Aż chce się zabawić w robótki ręczne i jedynie domówić gadżet – niespodziankę, co?

Karolina Majcherczyk
Z zawodu planista przestrzenny oraz inżynier architektury krajobrazu. Od zawsze pasjonuje się pisaniem, szczególnie na temat przedmiotów wykonanych ręcznie. Kreatywna, o duszy artystki.