Data publikacji:

Własnoręczne malowanie ceramiki – poradnik początkującego

Malowanie ceramiki w ostatnich latach staje się coraz popularniejszym hobby. W wielu miastach otwierają się warsztaty pozwalające indywidualnie lub w grupach własnoręcznie ozdabiać różnego rodzaju naczynia lub przedmioty wykonane z gliny. Ponieważ w sklepach znajdziemy bogaty wybór narzędzi i farbek, za malowanie ceramiki możemy zabrać się także w zaciszu własnego domu, bez potrzeby ponoszenia dużych kosztów. Jak zatem zacząć?
malowanie ceramiki

Czemu warto zainteresować się malowaniem ceramiki?

Malowanie ceramiki, podobnie jak inne zajęcia plastyczne, jest relaksującym zajęciem, które jest świetną okazją, by wspólnie spędzić czas w gronie znajomych lub najbliższej rodziny. Hobby rozwija zdolności manualne u dzieci, a u osób starszych zapobiega ich utracie, wyostrza też nasz zmysł estetyczny oraz zachęca do kreatywności. 
Malować możemy na wielu różnych przedmiotach, początkujący zazwyczaj sięgają po różnego rodzaju miseczki, wazoniki, a także kubki i półmiski. Ozdabiać można także biżuterię wykonaną z ceramicznych elementów. Tak przygotowane przedmioty są świetną ozdobą domu, idealnym pomysłem na prezent, a w przypadku bardziej doświadczonych twórców, także potencjalnym niewielkim źródłem dodatkowego dochodu.

Malowanie ceramiki – jak zacząć?

W pierwszej kolejności musimy znaleźć odpowiednie ceramiczne naczynia. Początkujący zaczynają od prostych białych kubków lub miseczek. Warto wybrać najtańsze produkty, które w przypadku zniszczenia nie będą stanowić specjalnej straty. Zawsze możemy też poszukać lokalnych warsztatów i tam sprawdzić, czy hobby rzeczywiście będzie dla nas interesujące.

Jakie farby do malowania ceramiki?

Z racji właściwości materiału, z jakim pracujemy, do malowania ceramiki nie możemy używać zwykłych farb plakatowych, olejnych lub akwarelowych. Nie będą one bowiem przylegały do powierzchni lub po krótkim czasie zaczną się kruszyć i schodzić, nie wytrzymają też mycia naczynia. 
Na początek kupujemy więc zestaw dedykowanych farbek ceramicznych. Są to dość gęste emulsje, które po nałożeniu utrwalamy na stałe w wysokiej temperaturze. Dzięki temu malowana powierzchnia jest odporna na mycie i codzienne użytkowanie (zwróćmy jednak uwagę, że namalowany wzór może nie wytrzymać czyszczenia w zmywarce). Na szczęście nie potrzeba do tego specjalistycznych pieców, wystarczy zwykły domowy piekarnik, zazwyczaj rozgrzanych do około 180–200 stopni. 
Jeżeli nie możemy się zdecydować, jakiej marki produkty wybrać, w specjalistycznych sklepach plastycznych znajdziemy zestawy przeznaczone dla zaczynających malować. Znajdują się w nich odpowiednie gotowe od razu do użycia materiały i farbki.
Jeżeli ceramika pełnić będzie wyłącznie rolę ozdobną, alternatywnie możemy sięgnąć też po farby do szkła. Produkty tego typu dostępne są również w formie mazaków i aplikatorów, które pozwalają nakładać je bezpośrednio na powierzchnię bez dodatkowych narzędzi.

Jakie narzędzie do malowania ceramiki? 

Do malowania ceramiki wykorzystujemy klasyczne pędzelki malarskie. Zazwyczaj stawiamy na najmniejsze modele, pozwalające na wykonywanie drobnych detali. Poza rozmiarami, pędzle różnią się również materiałem, z jakiego wykonane zostało włosie. Początkujący powinni interesować się głównie modelami syntetycznymi. Pędzle wykonane z włosia naturalnego są znacznie bardziej miękkie i lepiej się prowadzą, ale wymagają odpowiedniej techniki malarskiej konserwacji, bez której błyskawicznie ulegają zniszczeniu. Są też również wielokrotnie droższe, nie nadają się więc dla amatorów.
Podczas malowania ceramiki bardzo często stosuje się też kartonowe i foliowe wzorniki, farby maskujące, a nawet pieczątki, które przyspieszają proces. Ich użycie uzależnione jest od naszej inwencji twórczej i pomysłowości.
Zdjęcie: Envato Elements