Data modyfikacji:

Dekoracja stołu na Wielkanoc – zrób ją samodzielnie

6 pomysłów na wyjątkowe dekoracje na stół Wielkanocny, które możesz zrobić samodzielnie. Zobacz, jakie projekty DIY z papieru łatwo i bezboleśnie uda Ci się wykonać na Święto Zmartwychwstania Pańskiego.

1. Ptaszki, zajączki i kurczaczki


Bez tych zwierzątek na stole Wielkanocnym się nie obejdzie. Na ozdobnym papierze narysuj skrzydełka, uszy, ogony i dzioby (rzut z góry). Wytnij przygotowane wzory i za pomocą kleju na gorąco przyklej je do wcześniej zabarwionych jaj. Mazakiem dorysuj oczy.

2. Kwiat z jajkiem


Wydrukuj wzór kwiatu i wytnij go, usuwając środek rośliny. Zostaw same płatki. Następnie odrysuj je na ozdobnym kartonie. W wycięty środek kwiatu włóż jajo i umieść je w podstawce na jajka.

3. Pisanki z serwetek


Serwetki wielkanocne są podstawowym wyposażeniem stołu. Często nadają odpowiedniego klimatu i upiększają pięknie (i smacznie) nakryty stół. Jak jeszcze możesz je wykorzystać? Robiąc decoupage-owe pisanki.

Ugotuj jaja. Gdy wystygną, nałóż na nie klej do decoupage-u i naklej na nie zamówione serwetki. Gdy umieścisz je na jajku, wygładź wszystkie warstwy papieru za pomocą pędzelka. Możesz łączyć różne wzory i kolory serwetek.

4. Talerz z wielkanocno-papierową dekoracją


Ozdoby Wielkanocne na stół to nie tylko te elementy, które znajdują się bezpośrednio na blacie. Dowodem na to są papierowe koszyczki, które umieścisz na talerzu.

Na ozdobnym papierze (kolorystyka dowolna) narysuj kwadrat o wymiarach 15x11 cm. W każdym rogu natnij około 4 cm (wzdłuż środka kwadratu). Zegnij boki do góry. Na brzegach powstałych boków koszyka wykonaj, za pomocą dziurkacza, osiem dziurek. Na jeden bok wypadają dwa otwory. Przewlecz je wstążkami o długości około 10 cm. Końce zwiąż na supeł.

Koszyczek możesz wypełnić wcześniej wyhodowaną rzeżuchą lub trawą. Na zieleninkę połóż słodkości lub jajka. W koszyczkach możesz umieścić też święconkę.

5. Papierowe kwiaty wiśni

Wiśniowe gałązki będą subtelną ozdobą Wielkanocną każdego stołu. Do wykonania długotrwałych kwiatów wiśni, które umieścisz na zerwanych gałązkach za pomocą kleju na gorąco, potrzebujesz przede wszystkim różowych serwetek. Najlepiej w różnych odcieniach tego wiosennego koloru.

Wytnij w nich kilkopłatkowe kwiaty o średnicy do 10 cm. Zadbaj o to, aby jasnoróżowe płatki znajdowały się pomiędzy ciemnoróżowymi. Kwiatuszki możesz umieścić też na widelcach (np. za pomocą różowego drutu).

6. Kartki świąteczne, jako wazon na żonkile

Do wykonania tego pomysłu potrzebujesz cztery składane, podwójne kartki dedykowane z okazji Świąt Wielkanocnych. Posmaruj klejem tył jednej z kartki. Naklej go do wewnętrznej strony drugiej kartki. Mowa o lewej stronie kolejnej kartki. W podobny sposób naklej trzecią kartkę, a czwartą doklej do pierwszej.

Tak oto powstanie miejsce, w którym umieścisz wazon z wiosennymi żonkilami lub tulipanami. Możesz zlokalizować go na środku stołu lub po obydwu jego bokach (jeśli kartki mają mniejsze wymiary niż po rozłożeniu A4 proponujemy wykonać dwa mini wazoniki).

Coś na stół, czyli ciastka i wałki Wielkanocne

Pięknie przystrojony stół to nie tylko idealnie wyprasowany obrus, pomysłowo złożone serwetki, wazon pełen pachnących kwiatów i papierowe dekoracje. O finalnym wyglądzie świątecznego stołu decydują też dania, które na nim się pojawią.

Zadbaj więc o to, aby one także posiadały akcenty Wielkanocne. Wałki Wielkanocne pozwolą Ci wykonać takie ciasteczka, które nie tylko będą smakowały każdemu domownikowi i gościowi, ale będą w dodatku zdobiły swoimi wzorami: króliczkami i jajeczkami.

Poduszka wielkanocna

Jak wynika z powyższych pomysłów na dekorację stołu z okazji Świąt Wielkanocnych, wystarczy niewiele, aby uczta odbyła się w istnie bajecznej estetycznej oprawie.

Nie zapominaj jednak, że Święta Wielkanocne to także leniuchowanie na kanapie. Gdy jedni domownicy zajmują się dekoracjami stołu, drudzy dbają o pozostałe dekoracje świąteczne.

Niebanalną ozdobą każdego domu okażą się poduszki wielkanocne, zawierające zwierzęce motywy. Będą pięknie komponować się z żywymi kwiatami znajdującymi się na stoliku kawowym w pobliżu sofy. Są one bardzo wygodne i z pewnością pomogą zadbać o świąteczny klimat domu.
Jak sam/a widzisz na Ceneo.pl znajdziesz wiele pomysłów na dekoracje świąteczne, które będą sprawdzały się nie tylko na Wielkanocnym stole, ale i w całym domu. Zamawiając wypatrzone ozdoby wielkanocne nie zapominaj o tym, aby wykonać z papieru chodź jedną ozdobę handmade.
Autor: Karolina Siejda