Data modyfikacji:

Jak zrobić kartkę wielkanocną?

Kartki świąteczne wysyłane tradycyjną pocztą znowu stały się modne. Nie musisz ich kupować – stwórz je samodzielnie! Jak zrobić kartkę wielkanocną, która będzie ładna i jednocześnie oryginalna? Zebraliśmy kilka pomysłów.
kartka wielkanocna

Twoja własnoręcznie wykonana kartka może być tradycyjna, jednowymiarowa – namalowana, wyklejana, rysowana lub wycinana. Ale może mieć też postać trójwymiarową – jak zrobić kartkę wielkanocną 3D? W sieci można znaleźć wiele inspiracji – warto przejrzeć filmy i tutoriale. Warto też zastanowić się, jakie symbole świąteczne chcesz umieścić na kartce – czy powinny znaleźć się na niej pisanki, bazie, koszyczek, a może kurczaczki i zajączki? Zbierz pomysły, zaplanuj wygląd i kolorystykę kartki, poszukaj materiałów i do dzieła!

Jak zrobić kartkę wielkanocną 3D?

Barwna kartka, która w jednej pisance zwiera kilkanaście kolorowych jajeczek? To możliwe. Tę wyjątkową kartkę wielkanocną bardzo łatwo wykonać. Potrzebne będą:
  • zestaw kolorowych papierów, najlepiej z wiosennymi nadrukami,
  • klej, nożyczki,
  • kolorowy karton.
Z kartonu zrób podłużną kopertę – będzie to podstawa kartki z pisanką. Z papieru wytnij szablon jajka, a z kolorowych papierów – dokładnie takie same pisanki – może ich być nawet kilkanaście. Każdą pisankę złóż wzdłuż na pół. Teraz sklej kolejno wszystkie jajka, smarując złożoną krawędź klejem i dokładając kolejną pisankę. Po sklejeniu wszystkich powstanie barwna harmonijka z pisanek. Naklej ją na długi papier, który włożysz do wcześniej przygotowanej koperty. Wytnij w niej otwór o kształcie twojej trójwymiarowej pisanki. Ozdób kopertę dowolnie – kokardą, przewiąż rafią lub dodaj gałązkę bazi.

Pleciona kartka wielkanocna

Potrzebne będą:
  • rafia florystyczna,
  • kartonowa kartka,
  • klej,
  • łupiny od pistacji,
  • wstążka,
  • farby.
Tę piękną kartkę wykonujemy z naturalnej rafii florystycznej, czyli papierowego sznurka, z którego wyplatamy koszyczek. Robimy to najprostszą, szkolną metodą – plecionka powinna mieć kształt koszyczka wielkanocnego. Naklejamy go wewnątrz złożonego na pół kartonu. Wkładamy do koszyczka zielone wypełnienie oraz łupinki od pistacji, które będą jajkami. Można je ozdobić tak jak pisanki. Koszyczek zyska odświętny wygląd, jeśli przystroisz go wstążeczką. Przestrzeń wokół koszyczka można ozdobić farbami. Jeśli nie lubisz wyplatać, możesz zastąpić rafię filcem – po prostu wytnij z niego odpowiedni kształt koszyczka.

Tęczowa kartka wielkanocna

Ta kartka wykorzystuje technikę podobną do barwienia tkanin, dając efekt delikatnie rozmazanych plam, np. w kolorach tęczy. Jak go uzyskać? Biały karton pomaluj flamastrami w paski w kolorach tęczy. Pochlap je delikatnie wodą i przyłóż papierowy ręcznik, by nadmiar wilgoci wsiąkł w niego. Powtórz tę czynność. Papier zyska łagodne i jednocześnie niepowtarzalne przejścia kolorystyczne. Wytnij z osuszonej kartki kilka jajek. Przygotuj zieloną trawę – malując i kropiąc w ten sam sposób kartkę papieru. Wytnij z niej dwa paski o nieregularnych kształtach i naklej u dołu kartki tak, by nachodziły na siebie. W szpary pomiędzy nimi powklejaj kolorowe jajka. Z szarego papieru metodą wydzierania stwórz kształt gałązki, na którą możesz dokleić kwiaty, pisanki lub bazie z waty.
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.