Data publikacji:

Jak zrobić koc z wełny czesankowej?

Jak wykonać koc z wełny czesankowej – niezbędne porady. Czy do wykonania chunky knit blanketu potrzebne są druty? Jak pleść warkocze? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej. W artykule przedstawiamy także największe zalety i wady tego modnego koca.
koc z wełny czesankowej

Koc z wełny czesankowej – niebanalna ozdoba

Jest wielki, a nawet gigantyczny. Za to właśnie lubimy go najbardziej. Wygląda obłędnie w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego aranżacji. Ciężkie sploty zdecydowanie rządzą i wyglądają na prawdę pięknie. Okazuje się, że koc z wełny czesankowej można wykonać samodzielnie.

Dlaczego warto zrobić koc z wełny czesankowej DIY?

Zakup gotowego koca z wełny czesankowej to duży koszt. Zachęcamy zatem do wykonania go samodzielnie. Zobaczysz, że wcale nie jest to trudne, a wręcz daje dużo radości.
Aby uzyskać spektakularny efekt dekoracyjno-zdobienniczy w swoim domu, warto dać niemu coś od siebie. Ręcznie zrobione dekoracje to najpiękniejsze ozdoby do każdych wnętrz. Kocyk z wełny czesankowej plecie się szybko, łatwo i przyjemnie. Nie potrzebujesz do jego wykonania więcej niż 3 rzeczy.

Jak zrobić koc z wełny czesankowej? Praktyczne informacje

Na jeden koc będziesz potrzebował do 5 kg wełny, tyle materiału w zupełności wystarczy. Teoretycznie 2 kg wełny zamawia się do wykonania 1 m2 koca. W praktyce wszystko zależy od splotu. Jeśli decydujesz się na ciasny i zbity splot, będziesz potrzebować dużo więcej wełny aniżeli do kocyka o luźnej konstrukcji. Z 1 kg wełny będziesz w stanie wykonać koc o wymiarach około 50x50 cm lub 60x80 cm.
Najlepszą wełną, która sprawdzi się do wykonania tego nakrycia, jest merynos australijski albo czesanka hiszpańska. Czesanka pochodząca z Hiszpanii jest droższa niż polska wełna.

Zalety koca z wełny czesankowej

Koc z wełny czesankowej jest jedwabisty i nie gryzie. Charakteryzuje się tym, że jest bardzo miękki, a tym samym przyjemny w dotyku. Do tego jest ciepły i szybko ogrzewa.
Do jego stworzenia potrzebujesz jedynie kilka kilogramów wełny czesankowej, nożyczek i centymetra krawieckiego.
Kocyk plecie się na rękach, nie potrzeba zatem drutów ani szydełka. Wykonanie kocyka jest banalnie proste – zaczyna się od pętelka zakładanego na rękę. Każde oczko zakłada się w te same miejsce (ręka), przekładając go na krzyż. Za pomocą kilku łańcuszków stworzysz swoje dzieło.

Wady koca z wełny czesankowej

Kocyk jest dość ciężki, więc może być dla niektórych uciążliwy. Mechaci się, gdyż wełna czesankowa służy głównie do filcowania. Trudno jest go wyprać, więc prawdopodobnie w celu jego czyszczenia będziesz musiał udać się do pralni chemicznej.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Karolina Siejda