Data publikacji:

Jak uszyć torbę na zakupy? Torba na zakupy DIY

Szukasz szybkiego sposobu na uszycie praktycznej torby na zakupy? Dowiedź się, jak dobrać odpowiedni materiał i rozmiar. Zobacz, jak uszyć torbę na zakupy.

torba na zakupy

Jak uszyć torbę na zakupy? Wybieramy materiał

Najważniejsze jest, aby materiał, z którego wykonasz torbę na zakupy: był dobrego gatunku, miał ciekawe wzory, był grubszy i nierozciągalny. Jaki materiał na torbę na zakupy DIY wybrać?

Dużą popularnością cieszą się torby na zakupy płócienne. Płótno bawełniane o gramaturze 138 g/m2 nie będzie najlepszym wyborem do stworzenia z niego torby na zakupy. Bardziej praktyczne są torby płócienne, które składają się z 80% bawełny oraz 20% poliestru, posiadające gramaturę 200 g/m2.

Torba na zakupy DIY – jak uszyć? Instrukcja krok po kroku

Jeżeli szukasz prostego sposobu na to, jak uszyć torbę na zakupy, sprawdź nasz krótki poradnik. Postępuj zgodnie z instrukcją, a będzie się cieszyć oryginalną i praktyczną torbą na zakupy.

  1. Tkaninę wypierz w pralce lub przeprasuj parą.
  2. Odmierz gabaryty torby na zakupy bezpośrednio na materiale. Płótno nie powinno się przesuwać i naciągać, ponieważ jest sztywne i grube.
  3. Najwłaściwsze wymiary torby na zakupy to 45 × 40 cm. Wykrój z materiału: prostokąt o wielkości 98 × 43 cm, dwa kawałki materiału na rączki, czyli prostokąty o wymiarach 8 × 62 cm.
  4. Największy materiał złóż na pół, prawą stroną na wierzch i przeprasuj zgięcie.
  5. Połącz boki, używając do tego szpilek i przeszyj je około 5 mm od brzegu. Brzeg materiału powinien być skierowany na zewnątrz, tzw. szew francuski.
  6. Za pomocą żelazka przeprasuj szew na płasko. Otwórz go i ponownie rozprasuj.
  7. Odwróć materiał na lewą stronę i przeszyj boki 1 cm od poprzednio wykonanego szwu. Dzięki temu, że przeprasowano materiał będzie teraz łatwiej złożyć go tam, gdzie wcześniej był szew.
  8. Dłuższe boki prostokątów złóż na prawą stronę od środka i przeszyj 1 cm od brzegu.
  9. Przeprasuj materiał na płasko oraz zaprasuj płótno po rozłożeniu.
  10. Za pomocą agrafki obróć uszka na prawą stronę.
  11. Złap jeden brzeg ramiączek i przepchaj cały tunel.
  12. Złóż ramionka tam, gdzie był szew.
  13. Zaprasuj górną część materiału (około 1 cm).
  14. Zawiń materiał ponownie, ale tym razem na grubość 3 cm.
  15. Przeprasuj worek.
  16. Odmierz środek torby po to, aby odmierzyć od niego 8 cm w prawo i w lewo. Te punkty to miejsce wszycia uszek.
  17. Wsuń ramiona pod zaprasowanie i złap je szpilką.
  18. Przeszyj podwinięcie (z uszkami) około 3 mm od zaprasowanego brzegu materiału. Zwiąż nić.
  19. Ustaw uszka w górę i złap je szpilkami. Przeszyj te miejsca w kształt „X".
  20. Zwiąż nici, przeprasuj szwy.

Torba na zakupy płócienna – dodatki

Aby urozmaicić i uczynić swoją własnoręcznie uszytą torbę na zakupy jeszcze bardziej wyjątkową i unikatową, możesz doszyć do niej kieszonkę, zapięcia czy guziki. Ciekawym pomysłem są też naszywki czy koraliki, które możesz wykorzystać jako ozdoby.

Najbardziej popularne torby na zakupy

Wiesz już, jak uszyć torbę na zakupy. Zastanowmy się teraz, które modele toreb na zakupy są najbardziej poplarne i dlaczego.

Myszka Minnie

Torba na zakupy wykonana jest z wysokiej jakości płótna, a ramiona są z syntetycznej skóry. Ten model jest lubiany głównie za to, że nadaje się nie tylko do sklepu, ale także do szkoły, na uczelnię, do pracy. Wiele osób zabiera torbę na zakupy także na wycieczki, wakacje, siłownię i spacery.

Siatka na zakupy

Ceniona głównie za to, że jest: praktyczna, ekologiczna, łatwa w czyszczeniu, wytrzymała i lekka. Siatka torby jest na tyle gęsta, że zapobiega wypadaniu niewielkich zakupów. Reklamówka ma ładowność do 5 kg.

Torba na zakupy składana

Najważniejszą zaletą tej torby jest to, że można ją złożyć do małych rozmiarów. Torebka jest wyposażona w gumkę, która chroni torbę przed rozłożeniem. Wykonana jest z wysokiej jakości poliestru premium. Oznacza to, że ta torba na zakupy, mimo iż nie jest torbą płócienną, jest rozwiązaniem trwałym, praktycznym i ekologicznym.

Torbę na zakupy możesz uszyć samodzielnie albo zamówić na Ceneo.pl. Bez względu na to, który wariant wybierzesz, pamiętaj, aby materiał torby na zakupy był odpowiednio gruby.

Autorka: Karolina Siejda