Data publikacji:

Jak zrobić łapacz snów?

Łapacz snów to piękna ozdoba nie tylko do dziecięcego pokoju. Jest coraz bardziej popularny i wbrew pozorom wcale nietrudno go skonstruować. Jak zrobić łapacz snów? Podpowiadamy.
jak zrobić łapacz snów
Czym jest łapacz snów? Jak łatwo się domyślić, ma on za zadanie łapanie snów, a konkretnie tych złych. W jego moc wierzą Indianie z Ameryki Północnej.

To właśnie ze straganów z pamiątkami indiańskimi łapacze snów przebiły się do reszty świata. Indianie uważają, że taka ozdoba zawieszona przy wejściu do sypialni ma moc chronienia śpiących w niej osób przed koszmarami sennymi.

Złe sny nie mają wówczas szansy przecisnąć się przez utkaną na kole sieć, zatrzymują się na niej, a wraz z pierwszymi promieniami słońca znikają, ześlizgując się po piórach lub wstążkach doczepionych u dołu koła. Sennik - czy sny przewidują przyszłość - dowiedz się więcej.

Jak zrobić łapacz snów krok po kroku?

Pamiętaj, że materiały, z których wykonasz łapacz snów, powinny być jak najbardziej ekologiczne i naturalne. Unikaj plastiku i innych tworzyw sztucznych. Jeśli decydujesz się, by zamiast piór wykorzystać materiały lub tasiemki, wybieraj te bawełniane lub lniane.

Potrzebne będą:

  • drewniana obręcz lub giętka gałązka, z której uformujesz koło,
  • sznurek jutowy lub włóczka,
  • pióra – mogą być te zgubione przez ptaki lub kolorowe, barwione,
  • bawełniane tasiemki, koronki lub kawałki tkanin.

Jak zrobić łapacz snów krok po kroku?

Zanim przystąpisz do prac, zastanów się, jakie kolory ma mieć twój łapacz snów – stawiasz na pastele, czy raczej wolisz żywe kolory? Wybierasz nowoczesny błysk, czy raczej łapacz ma mieć naturalny, ekologiczny charakter. Gdy już odpowiesz na te pytania, skompletuj potrzebne akcesoria i... do dzieła.
  1. Najpierw zdecyduj o kształcie łapacza – najpopularniejsze to oczywiście koło. Możesz użyć gotowej obręczy – drewnianą lub tekturową kupisz bez problemu w internecie. Ale możesz też wykorzystać jakiś produkt z recyklingu, np. wyciąć obręcz z plastikowego talerza lub opakowania po produkcie spożywczym i owinąć go koronkową wstążeczką.
  2. Stwórz sieć łapacza. Wewnątrz koła powinna powstać siatka, przypominająca pajęczynę. Nie musi ona być idealnie równa i harmonijna, ważne, by była w miarę gęsta. Idealnie byłoby, gdyby sieć została zrobiona na szydełku, ale nie martw się, jeśli nie opanowałaś tej sztuki.
    Wystarczy nawinąć nitkę kilkanaście razy wokół obręczy w taki sposób, żeby włókna krzyżowały się na środku. Wspaniałe w twórczości rękodzielniczej jest to, że możesz sprawić, że twój łapacz snów będzie wyjątkowy, a jego sieć absolutnie niepowtarzalna. Możesz też poszukać gotowej, zrobionej na szydełku serwetki i użyć jej jako sieci.
  3. W dolnej części dowiąż kilka lub kilkanaście tasiemek lub zamocuj na sznureczkach pióra, dla odpowiedniego obciążenia możesz dodać kilka koralików.

Ekologiczny łapacz snów DIY

Możesz też wykonać łapacz snów metodą oszczędną, wspierając naturę i wnosząc ją do domu – wykorzystaj elementy znalezione na spacerze np. w lesie lub na plaży. Sprawdzają się zwłaszcza lekkie drewienka wygładzone przez słoną wodę morską – zbieraj je podczas wakacji.

Przydadzą się też wszelkie kształtne patyczki lub kawałki kory. Wykorzystaj sznurek, który został ci po odpakowaniu świątecznych prezentów. Pióra – użyj tych zgubionych przez ptaki. Możesz doczepić też kilka szyszek. Taki leśny łapacz snów DIY będzie pięknie pachniał, jeśli dowiążesz też wysuszone zioła, np. wrotycz, miętę lub werbenę.

Jak zrobić łapacz snów z imieniem dla dziecka?

Łapacze snów stały się ostatnio popularnym prezentem zdobiącym dziecięce pokoje. Często pojawiają się w nich imiona dzieci. Jak zrobić łapacz snów z imieniem dziecka?

Możesz poszukać gotowej obręczy z wybranym imieniem. Możesz też je zrobić na szydełku – jeśli tylko potrafisz. Można także wyciąć imię z grubego papieru i ozdobić np. pomponami, wykorzystując gorący klej.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska