Data modyfikacji:

Pomysły na prezent na zajączka

Zajączek wielkanocny – tak czy nie? Artykuł dla zwolenników i przeciwników wielkanocnej tradycji. Skąd właściwie się wzięła i z czym jest związana? O co chodzi w zwyczaju chowania i szukania jajek? Sprawdź jakie pomysły na niedrogi prezent dla dziecka (i nie tylko) z okazjizajączka dla ciebie przygotowaliśmy.

Zajączek wielkanocny – czy warto kupować wtedy prezent?

Zdania są podzielone i wywołują nie lada emocje. Czy powielać tradycję związaną z chowaniem dla dzieci prezentów wielkanocnych, która wywodzi się z Niemiec? Zwyczaj obdarowywania najmłodszych prezentami w święta Wielkiej Nocy, czyli tzw. "zajączek wielkanocny" najbardziej popularny stał się na Śląsku, w Wielkopolsce i Pomorzu.

Czekoladowy upominek na zajączka wielkanocnego

Tradycja mówi, że dzieci powinny otrzymać drobne upominki. Mają to być czekoladowe jaja i inne słodkości. Najlepiej, gdyby były pochowane na podwórzu, ponieważ celem całej zabawy jest spędzenie czynnego czasu na świeżym powietrzu. Poniedziałkowy poranek powinien być zatem rozpoczęty w ogrodzie, w którym dzieci będą szukać ukrytych przez rodziców upominków.

Słodkości mogą być pochowane także w zakamarkach mieszkania, na balkonach, klatkach schodowych, a nawet na podwórzu przed blokiem.

Kto czekoladowych jajek znajdzie najwięcej – wygrywa.

Dlaczego chowamy jajka i skąd się wziął "zajączek"?

Dzieci z Wielkopolski muszą wcześniej przygotować się na nadejście zajączka. Powinny uwić gniazdko na czekoladowe jajka. Co tłumaczy związek ptasiego gniazda i zajęcy? Oczywiście nie chodzi o to, że w święta wielkanocne zając składa jaja w ogrodzie...

Tradycja zajączka wielkanocnego związana jest z polnymi ptakami i ich zwyczajami. Otóż niektóre z ptaszków składają na wiosnę jajka w opuszczonych legowiskach zajęcy.

Dawniej jajek szukano w legowiskach tych zwinnych zwierząt. Jeśli znalazło się (na przednówku, gdy kończyły się zapasy) zajęcze gwiazda pełne ptasich jaj, oznaczało to, że los będzie sprzyjał.

Wielkanoc – okazja do zabawy i wspólnego spędzenia wolnego czasu

Znając tradycję chowania jajeczek wielkanocnych oraz fakt, że ukryte słodkości są pretekstem do spędzenia przez całą rodzinę świątecznego poranka na dworze – zajączek wielkanocny nabiera innego znaczenia.

Prezent na zajączka wiąże się bowiem z rozrywką dla całej rodziny. Podczas poszukiwań czekoladowych jajeczek, rodzice i dzieci spędzają wspólnie czas. Bawią się razem i uszczęśliwiają siebie nawzajem.

Organizując prezent na zajączka możesz zaangażować w jego stworzenie całą rodzinę. Możecie wspólnie i samodzielnie wykonać wielkanocną maskotkę handmade. Projekty zajęcy DIY są przecież bezcenne.

Co kupić na zajączka? Lista prezentów nie tylko dla dziecka

Najważniejsze, aby w "koszyku wielkanocnym" znalazły się słodkości (jaja). Najczęściej jednak, dorośli dorzucają "co nie co" do paczek. Co zatem zamówić z okazji zajączka, aby prezent kojarzył się ze świętami Wielkanocnymi? Jakie rzeczowe upominki można podarować poszukiwaczowi jajek?

LISTA PREZENTÓW Z OKAZJI ZAJĄCZKA WIELKANOCNEGO
1. Czekoladowe jajka, zajączki, kurczaczki
2. Ulubione słodkości, nie koniecznie czekoladowe
3. Zestawy do ozdabiania jajek (dekoracje pisankowe, filcowe, brokatowe etc.)
4. Zestawy do tworzenia świątecznych dekoracji (kury z modeliny, czy odlewy gipsowe)
5. Zestawy do kreowania własnych czekoladowych jajeczek
6. Puzzle z motywem wielkanocnym
7. Wielkanocna gra planszowa
8. Kolorowy pluszaczek (owieczka, zajączek, króliczek, kurka)
9. Zestaw małego ogrodnika (wiosenny, domowy ogródek)
10. Kolorowanki wielkanocne
11. Książki z opowiadaniami Wielkanocnymi
12. Kostium zajączka
13. Mazaki do polewania wodą (lany poniedziałek)
Dla dorosłych, z okazji zajączka można zamówić:
1. Dekoracyjny wielkanocny wałek do ciasta
2. Poduszkę z motywem wielkanocnym
3. Notes wielkanocny
Wybierając prezent z okazji zajączka nie powinno zapomnieć się o tym, że tradycja nawiązuje jedynie do upominków, a nie hucznych prezentów. Jeśli zorganizujesz Zajączka "z głową" z pewnością nie przemienisz świąt wielkanocnych w Gwiazdkę, czy Mikołaja. Zajączek to okazja do zabawy dla całej rodziny. Sprawdź, może i Tobie ptaszki podrzuciły jajeczko?
Autorka: Karolina Siejda