Data publikacji:

Jak zrobić pergole w ogrodzie?

Pergola, czyli popularny element architektury ogrodowej, to nie tylko praktyczny dodatek do przydomowej przestrzeni. To również dekoracyjny akcent, który – zwłaszcza w połączeniu z roślinami i kwiatami – ozdobi przydomową przestrzeń, stając się miejscem do odpoczynku lub chroniącym przed promieniami w słoneczne dni. Marzysz dokładnie o czymś takim? Nie musisz dzwonić do fachowca, bo wiemy, jak zrobić pergolę samodzielnie. Zaczynamy!
Outdoor lighting on a pergola at sunset.

Pergola DIY – czy to dobry pomysł?

Zastanawiasz się, czy pergola DIY to dobry pomysł? Oczywiście, że tak! Gdyby było inaczej, to ten artykuł nigdy by nie powstał. Jeżeli jednak potrzebujesz zachęty, to poznaj zalety tego pomysłu. Oto najważniejsze z nich:
  • estetyka i dekoracja – pergole wyglądają rewelacyjnie w każdym ogrodzie oraz mogą zostać przyozdobione nie tylko roślinami, ale także światełkami lub materiałem;
  • praktyczna ochrona – pergole osłonią cię przed wiatrem i nadmiernym słońcem, zapewniając idealne warunki do odpoczynku na świeżym powietrzu;
  • miejsce dla roślin – mowa o tych pnących, które w trakcie wzrostu wspinają się po podporze, czyli np. bluszczu i wisterii;
  • uniwersalność – pergole nie tylko pasują do każdego ogrodu, ale także mogą być wolnostojące lub montowane do budynku.
  • Przekonaliśmy cię, że projekt DIY jest świetnym pomysłem? W takim razie czytaj dalej i sprawdź, jak zrobić pergolę!

    Zanim zaczniesz budowę pergoli DIY

    Zacznij od podjęcia kilku decyzji. Pierwsza z nich to wybór miejsca, w którym postawisz swoją pergolę DIY. Weź pod uwagę np. dostęp do światła, a także rodzaj instalacji. Określ, czy wolisz budowlę wolnostojącą, którą umieścisz w dowolnym miejscu w ogrodzie, czy może chcesz, żeby pergola przylegała do ściany. W ten sposób może stać się przedłużeniem pokoju dziennego.
    Kolejna kwestia – materiał, z którego powstanie pergola DIY. Największą popularnością cieszy się drewno, które oferuje estetyczny wygląd i trwałość (o ile będziesz pamiętać o wcześniejszej impregnacji). Równie świetnie sprawdzi się metal – trochę droższy, ale trwalszy i odporny na każde warunki atmosferyczne.
    Przygotuj też narzędzia i niezbędne materiały. To np. belki konstrukcyjne, wkręty, złącza, śruby kotwiące dopasowane do rodzaju podłoża oraz wiertarka, poziomica, młotek i piła.

    Jak zrobić pergolę z listewek? Krok po kroku

    Czas sprawdzić, jak zrobić pergolę z listewek drewnianych. Na początku przygotuj podłoże – taras, ziemię lub specjalny podkład. Oznacz miejsca, w których umieścisz słupy konstrukcyjne. Kolejnym krokiem jest ich montaż, który różni się w zależności od terenu. Jeżeli budujesz wolnostojącą pergolę w ogrodzie, użyj metalowych kotew. Droższym rozwiązaniem jest przygotowanie fundamentów z betonu. Następnie wbij belki pionowe, upewniając się, że są ustawione prosto.
    Co dalej? Gdy słupki konstrukcyjne już stoją, przejdź do montażu belek poziomych. Należy zamocować je poziomo, umieszczając na górze konstrukcji. Gdy będą już gotowe, zamocuj poprzeczki, czyli mniejsze belki, które powinny być rozmieszczone w równych odstępach. Dzięki nim pergola będzie stabilniejsza, a rośliny zyskają lepsze warunki do wzrostu i wspinania.
    Na zakończenie wygładź ewentualne nierówności drewnianych belek przy użyciu papieru ściernego (możesz zrobić to też na samym początku). Ostatnim krokiem jest zastosowanie impregnatu, który ochroni pergolę przed zniszczeniem pod wpływem deszczu, słońca czy wilgoci.
    Gotową pergolę możesz dowolnie ozdobić – roślinami, lampkami LED czy wiszącymi doniczkami.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Katarzyna Wendzonka