Data publikacji:

Malowanie koszulek. Jak wykorzystać pastele do tkanin?

Każdy z nas ma w swojej szafie co najmniej jeden zapominany T-shirt lub płócienną torbę. Dlaczego by więc nie dać tym rzeczom nowego życia? Malowanie koszulek i innych tkanin użytkowych to doskonała okazja, by wyżyć się artystycznie i stworzyć coś nowego w duchu zero waste. Świetna zabawa jest gwarantowana – a razem z nią szansa na zaprojektowanie niepowtarzalnego wzoru, który zachwyci znajomych. W artykule podpowiadamy, jak wykorzystać pastele do tkanin do malowania na koszulkach, torbach czy obrusach. Zapraszamy do lektury!
malowanie koszulek

Pastele do tkanin – co to jest?

Pastele do tkanin służą do ozdabiania różnorodnych tekstyliów, dodatkowo – w przeciwieństwie do farb – są znacznie prostsze w obsłudze. Nie musimy rozkładać dodatkowych gazet czy folii, które będą zabezpieczać przestrzeń przed chlapiącą na wszystkie strony farbą. Pastele do tkanin to zatem kolejna grupa produktów, która zachwyci fanów rękodzieła – zarówno tych małych, jak i dużych.
Dodatkową zaletą pasteli do tkanin jest to, że nie potrzebujemy zaopatrywać się w kolejne akcesoria. Nie musimy mieć pod ręką pędzli, przy pomocy których stworzymy wyjątkowe malunki. Z zestawem pasteli od razu możemy przystąpić do pracy. To również świetny produkt dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z samodzielnym ozdabianiem tekstyliów.

Malowanie koszulek pastelami – jakie tkaniny wybrać?

Na jakich materiałach można stosować pastele do tkanin? Najlepiej sprawdzi się dobrej jakości bawełna lub len. Na sztywnej powierzchni znacznie łatwiej będzie nam pracować pastelami, więc warto sięgnąć po tekstylia jak najciaśniej utkane. Na początku zamiast lekkich, wręcz prześwitujących, T-shirtów lepiej będzie wybrać nieco grubsze koszulki do malowania.
Jeśli planujemy dopiero przetestować pastele do tkanin, wybierzmy najpierw jakąś starszą i zniszczoną rzecz do ćwiczeń. Nawet gdy nie wszystko pójdzie po naszej myśli, nie będzie trzeba się przejmować efektem. Nowy produkt zawsze bezpieczniej jest przetestować w bezpiecznych warunkach tak, by następnie stworzyć wymarzony wzór na wybranych tekstyliach.

Malowanie koszulki pastelami – przygotowanie

Aby uzyskać jak najpiękniejszy malunek na koszulce, musimy najpierw odpowiednio przygotować tkaninę. Pierzemy ją, suszymy, a następnie prasujemy tak, by rozprostować wszystkie ewentualne zagniecenia, które utrudnią nam efektowne wykorzystanie pasteli do tkanin. Gdy materiał jest gotowy, możemy podłożyć pod niego również kawałek sztywnego kartonu. Oprócz stabilizacji zadbamy również o to, by wzór nie przebił na drugą stronę koszulki.
Odpowiednie przygotowanie tkaniny to dopiero początek. Jeśli chcemy na poważnie przystąpić do pracy, powinniśmy wcześniej przygotować szablon lub szkic projektu. Gotowe szablony znajdziemy w internecie, ale to tylko jedna z możliwych opcji. Możemy sięgnąć również po ołówek i nanieść samodzielnie szkic na koszulkę, co znacznie ułatwi nam dalszą pracę.
Aby uzyskać wyrazisty wzór, kontury obrysowanego szablonu wyrysujmy czarnym flamastrem do malowania koszulek. Następnie wypełnijmy szablon wybranymi pastelami do tkanin. Jak się nimi posługiwać? Poniżej kilka praktycznych wskazówek!

Malowanie pastelami do tkanin krok po kroku

Jak malować pastelami do tkanin? Co zrobić, by dokładnie pokolorować wszystkie elementy wzoru? Pamiętajmy, by pracować dość krótkimi ruchami i mocno dociskać kredkę. Ważne jest również częste naciąganie materiału w kolorowanym miejscu. Gdy malujemy koszulkę pastelami, to wykonujemy pociągnięcia tylko w jedną stronę.
Pastele do tkanin można również delikatnie rozcierać – przy pomocy chusteczki lub ręką. Warto mieć jednak na uwadze, że efekt rozmycia kolorów może się różnić w zależności od malowanego materiału. Znacznie bardziej komfortowo pastele rozciera się na sztywniejszych materiałach. Jeśli pracujemy na cienkiej koszulce, efekt płynnego rozmycia kolorów będzie mniej wyrazisty.
Gdy malunek jest już gotowy, przykładamy do tkaniny kartkę i przeprasowujemy ją tak, jak zostało to opisane w instrukcji pasteli. Ciepło żelazka ujednolici koloryt koszulki i rozprasuje ewentualne marszczenia.

Malowanie koszulek pastelami czy farbami – co wybrać?

Jeśli zastanawiamy się, co wybrać do malowania koszulek, warto przetestować zarówno farby, jak i pastele. Do zdecydowanych zalet pasteli zaliczymy przede wszystkim czystość pracy. Z kolei malowanie farbami może wydawać się nieco sprawniejsze – trzeba pilnować jedynie ilości nakładanego koloru. Jeśli na koszulce farby będzie zbyt dużo, to stworzymy twardą skorupkę, która po zaschnięciu nie będzie wyglądała zbyt dobrze. Zaprasowany obrazek, który został wykonany pastelami, nie zmienia faktury tkaniny, więc mamy pewność, że nasze tekstylia wciąż będą nadawały się do użytku.
Jedno jest pewne – wykorzystując farby lub pastele do tkanin, nadajemy nieużywanym rzeczom nowe życie, działamy w duchu zero waste i sprawiamy, że posiadane przez nas rzeczy nabierają bardzo niepowtarzalnego charakteru.

Malowanie na koszulkach i nie tylko!

Czy pastele do tkanin sprawdzą się tylko do malowania koszulek? Oczywiście, że nie! Wystarczy rozejrzeć się po domu, by przekonać się, ile tekstyliów czeka na ozdobienie. Torby ekologiczne, ściereczki, stare obrusy, zasłony czy poszewki na poduszki – możliwości jest mnóstwo, więc nie warto ograniczać wyobraźni.
Korzystanie z pasteli do tkanin może być świetną zabawą dla całej rodziny. Dorośli wyżyją się artystycznie, a najmłodsi będą mogli rozwijać motorykę małą. Przy pomocy pasteli można odmienić własne ubrania i dodatki lub stworzyć spersonalizowane prezenty, które zachwycą fanów rękodzieła.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka