Data modyfikacji:

Jak zrobić zagłówek do łóżka DIY?

Stare drewniane drzwi, europalety, panele ścienne czy zwykłe deski – to wszystko może ci posłużyć do wykonania efektownego zagłówka łóżka DIY. Jeśli chcesz urozmaicić stylizację sypialni i dodać nietuzinkowy elementy wystroju wnętrza, zobacz, jak zrobić zagłówek do łóżka.

jak zrobić zagłówek do łóżka

Jak zrobić zagłówek do łóżka ze starych drzwi?

Jak zrobić drewniany zagłówek do łóżka samemu, aby wyglądał naprawdę nieszablonowo? Postaw na stare drzwi. Możesz takich poszukać np. na pchlich targach.

Skrzydło drzwiowe można ustawić poziomo u szczytu łóżka, aby powstał w ten sposób niewysoki zagłówek. Ale jeśli masz do dyspozycji dwoje lub więcej drzwi, świetny efekt uzyskasz, jeśli drzwi ustawisz pionowo. Do ściany wystarczy je przymocować za pomocą zwykłych kołków.

Przed osadzeniem drzwi z pewnością trzeba poddać renowacji. Jak zrobić zagłówek do łóżka DIY w taki sposób? Najpierw zeszlifuj stare powłoki malarskie np. za pomocą szlifierki czy gumówki, następnie uzupełnij ewentualne ubytki przy użyciu szpachli do drewna. Dalej pozostaje najprzyjemniejsza część, czyli malowanie.

Szczególnie dobry efekt możesz uzyskać, wykańczając drzwi metodą przecierek. Innym ciekawym rozwiązaniem jest farba kredowa. Preparaty tego typu dają matowy efekt wykończeniowy i dostępne są w wielu pięknych barwach np. w modnych pastelach.

Zagłówek do łóżka DIY z parawanu

To prosty sposób, jak samodzielnie wykonać zagłówek do łóżka. Zrobienie zagłówka DIY w zasadzie nie będzie wymagać od ciebie zbyt wiele pracy, wystarczy zakupić parawan, wstawić go u szczytu łóżka i gotowe. Dalej możesz puścić wodze dekoracyjnej fantazji, ponieważ parawan można ciekawie ozdobić np. opleść go papierowymi girlandami czy sznurami światełek.

Tapicerowane panele ścienne

Jeśli chcesz, aby zagłówek do łóżka DIY nie tylko wyglądał świetnie, ale też zapewniał wygodę, dobrym rozwiązaniem będą tapicerowane panele ścienne.

W sprzedaży znajdziesz najróżniejsze modele paneli tego typu, od klasycznych w kształcie prostokątów czy kwadratów, aż po te bardziej nietypowe np. sześciokątne. Heksagony są szczególnie dobrym pomysłem, bo kompozycja paneli tego typu sprawi, że twój zagłówek będzie prezentował się jak plaster miodu.

Zagłówek łóżka – zrób to sam z desek

Jak zrobić drewniany zagłówek do łóżka? To bardzo proste. Konstrukcję z desek należy osadzić na łatach przytwierdzonych do ściany za pomocą kołków. Jeśli chcesz wykonać zagłówek do podwójnego łóżka, na ścianę powinny trafić przynajmniej trzy łaty. To do nich następnie przykręcisz deski.

Jak zrobić oryginalny zagłówek do łóżka z palet?

Jeśli nie masz zbyt wiele doświadczenia w pracach typu DIY, europalety będą świetnym rozwiązaniem. Tak naprawdę wystarczy postawić na dwie palety, które wcześniej zeszlifujesz i zabezpieczysz, a następnie przytwierdzisz do ściany. W takim wydaniu na szczycie zagłówka zyskasz niewielką półkę na dekoracje, a sam zagłówek do łóżka sypialnianego DIY możesz opleść np. sznurami lampek.

Palety najlepiej zeszlifować szlifierką lub nakładką szlifierską nakładaną na wiertarkę. Drewno powinno być gładkie, ponieważ w przeciwnym razie zagłówek może okazać się niewygodny w użytkowaniu.

Jak zrobić prosty zagłówek do łóżka z poduszek?

Do wykonania zagłówka tego typu potrzebujesz tak naprawdę reling lub karnisz oraz poduszki dekoracyjne do zawieszenia na ścianie. W efekcie uzyskasz minimalistyczny, ale wygodny zagłówek. Co więcej, poduszki tego typu nie są drogie, dlatego jeśli postawisz np. na dwa komplety, możliwa będzie łatwa metamorfoza zagłówka, w zależności od aktualnie używanego zestawu.

Jak widzisz, masz naprawdę duże pole do manewru, jeśli zastanawiasz się, jak samemu zrobić zagłówek do łóżka. Pamiętaj, aby pasował on do stylu całej sypialni, dzięki czemu kompozycja będzie spójna, a sypialnia będzie prezentować się świetnie.