Data publikacji:

Jak zrobić domek z kartonu? Co do środka?

Masz chwilę wolnego czasu i uwielbiasz projekty DIY? To świetnie się składa, bo mamy dla ciebie pomysł na wykorzystanie kartonu. Zamiast wyrzucać go na makulaturę, daj mu drugie życie, robiąc z niego domek – dla lalek, dziecka, a nawet dla kota. Jak go wykonać? W tym artykule znajdziesz najważniejsze instrukcje i cenne wskazówki. Zobacz, jak zrobić domek z kartonu i co możesz włożyć do środka.
domek z kartonu

Domek z kartonu dla dziecka

Z pewnością pamiętasz z czasów dzieciństwa budowę fortów. Możesz zapewnić swoim pociechom namiastkę niezapomnianych wspomnień, przygotowując dla nich domek z kartonu. Jak zrobić domek dla dzieci? Dla dziecka dobrym wyborem będzie duże pudełko, np. po sprzęcie AGD albo RTV. Jeśli masz wolne miejsce, to może nie warto się ograniczać tylko do jednego kartonu, a zamiast tego połączyć kilka z nich, tworząc wielką, pełną frajdy konstrukcję.
Do wykonania domku z kartonu dla dziecka potrzebne będą:
 • nożyczki albo nóż (może być ten do papieru albo kuchenny),
 • ołówek,
 • klej PVA,
 • szeroka taśma klejąca,
 • ewentualnie farby i inne artykuły do ozdobienia domku z kartonu.
 • Jak zrobić domek z kartonu dla dziecka? Zacznij od pocięcia ścian i wykonania w nich otworów, które posłużą za drzwi i okna. Gdy będą już gotowe, połącz je przy użyciu kleju. Dla pewności sklej je też taśmą.
  Jeżeli nie masz pod ręką ani taśmy, ani kleju, to możesz przetestować inny sposób. To wycięcie na jednym boku otworów, a na drugim dłuższych pasków, w które je wsuniesz.
  Następnym krokiem jest przygotowanie dachu. Tu świetnie sprawdzi się zagięty bok kartonu, który umieścisz na stworzonej wcześniej konstrukcji. Zabezpiecz połączenia taśmą klejącą i gotowe.
  W środku możesz umieścić koce i poduszki, zabawki, pluszaki, przybory do malowania – cokolwiek sprawia twojemu dziecku radość.

  Domek dla lalek z kartonu DIY

  Jak zrobić domek dla lalek z kartonu? Tak naprawdę jego wykonanie nie różni się od powyższego sposobu jedynie wielkością – musi być mniejszy, ale na tyle duży, aby zmieścić w środku lalkę, jej łóżeczko czy inne akcesoria.
  Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie przekroju domku dla lalek z kartonu. Dzięki temu dziecko, najpewniej dziewczynka, będzie w stanie urządzić jego wnętrze. Nie zapomnij o ozdobach – kolorowy papier jako tapeta, bibuła na podłodze czy wycięte z papieru okna sprawią, że zabawa będzie jeszcze przyjemniejsza.

  Jak zrobić domek z kartonu dla kota?

  Nie jest tajemnicą, że koty uwielbiają pudełka i nie przepuszczą żadnej okazji, aby wejść do środka każdego z nich, i to bez względu na jego rozmiar. Właśnie dlatego rewelacyjnym pomysłem jest zrobienie domku z kartonu dla kota. Jego wykonanie zajmie ci chwilę, a radość z niego będzie ogromna.
  Zacznij od wycięcia w jednym z boków otworu, który posłuży za wejście. Dla ułatwienia zamień nożyczki na nożyk do papieru, z pomocą którego stworzysz fantazyjne kształty – od prostokąta, przez koło, aż po choinkę czy serce. Jedynym ograniczeniem jest twoja wyobraźnia. Najważniejsze, aby otwór był na tyle duży, by kot nie musiał się przez niego przeciskać.
  Kolejnym krokiem jest połączenie dwóch górnych części tektury przy użyciu taśmy klejącej w taki sposób, aby przypominały spiczasty dach. Jeżeli masz więcej wolnego czasu, wytnij okno w bocznej ścianie albo pomaluj górę na czerwono. Co włożyć do środka? Chociaż kotu z pewnością nic więcej do szczęścia nie potrzeba, to możesz umieścić wewnątrz domku z kartonu jego ulubiony kocyk albo zabawkę. Jeżeli chcesz zachęcić go do zabawy, to wysyp odrobinę kocimiętki.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Katarzyna Wendzonka