Data publikacji:

Poradnik, jak zrobić domek dla dzieci

Domki dla dzieci są bardzo chętnie kupowanymi elementami wystroju ogrodu, zachęcającymi najmłodszych do przebywania na świeżym powietrzu. Konstrukcje tego typu to świetni towarzysze zabaw maluchów, pobudzają ich wyobraźnię, a także dają im odrobinę prywatności. W marketach znajdziemy bardzo bogatą ofertę modeli w różnych, często bardzo wymyślnych kształtach, koszt ich zakupu może być jednak bardzo wysoki. Alternatywą jest własna inicjatywa rodziców lub opiekunów, radzimy zatem, jak samodzielnie zrobić domek dla dzieci. 
jak zrobić domek dla dzieci

Od czego zacząć budowę domku dla dzieci?

Na początek warto zaznaczyć, że budowa domku dla dzieci wymaga pewnej dozy doświadczenia w pracy z drewnem i obsługi elektronarzędzi. Jeżeli wątpimy w to, czy uda nam się sprostać wyzwaniu, warto jednak sięgnąć po gotowe konstrukcje lub modele do samodzielnego składania ze sklepu. Pozwolą one uniknąć w przyszłości poważnych problemów. Na budowę decydujmy się więc wówczas, gdy majsterkowanie to nasza pasja i czujemy się niezwykle pewnie z narzędziami w ręku. 
Najważniejszym punktem prac przygotowawczych jest ustalenie miejsca, w którym będzie stał domek. Pozwoli to nam określić jego maksymalne wymiary oraz bryłę. Powinno oferować ono stabilne, równe i suche podłoże, mieć stały dostęp do światła słonecznego, znajdować się z dala od potencjalnych niebezpieczeństw, np. podjazdu do garażu, składziku na narzędzia, albo drzew (spadające gałęzie), a także być dobrze widoczne z okien domu, co pozwoli na obserwację dziecka przez rodzica. Ustawiamy je również w takiej pozycji, by łatwo można było przeprowadzać jego naprawę i konserwację.
Eksperci polecają stawiać domki na drewnianym patio lub wybrukowanych i betonowych ścieżkach. Dobrym rozwiązaniem są też duże tarasy, a nawet balkony. Domek ustawiony na murawie musi się znajdować na podeście, wylewce z betonu, czy solidnych belkach lub kolumnach wbitych w ziemię. Jego podłoga nie powinna stykać się bezpośrednio z glebą. 
Mając przygotowane podłoże, przystępujemy do rozrysowania projektu. Inspirację możemy wziąć z artykułów oraz zdjęć dostępnych w sieci lub oglądając gotowe domki w sklepie. Mierzmy jednak siły na zamiary, nie przesadzajmy z liczbą ozdobników oraz dodatkowych akcesoriów, jeżeli nie mamy pewności, czy jesteśmy w stanie je poprawnie zamontować. Dziecko nie potrzebuje ogrodowego pałacu i będzie zadowolone nawet z bardzo prostej konstrukcji. 
Ważne jest, by dobrze wymierzyć wszystkie części domku, zyskamy w ten sposób informację o ilości niezbędnych materiałów użytych do budowy, co pozwoli z kolei ustalić potrzebny budżet.

Z jakich materiałów budujemy domek dla dzieci?

Domki dla dzieci najlepiej wykonać z drewna. Poza deskami, które posłużą do budowy ścian, dachu oraz podłogi, musimy zakupić również drewniane słupki i belki używane do wzniesienia szkieletu konstrukcji. Jeżeli chodzi o gatunek drewna, najlepiej postawić na sosnę. Deski powinny być gładkie i pozbawione niedoskonałości. Do konstrukcji ścian można użyć też łatwych w obróbce płyt OSB.
Ze względu na wymiary domku, okna i drzwi prowadzące do wewnątrz będziemy musieli wykonać samodzielnie. Wystarczą tutaj bardzo nieskomplikowane konstrukcje. Jeżeli zależy nam jednak na dodatkowym efekcie wow, możemy wykonać okiennice, parapety, a nawet zamontować w drzwiach zamek chroniący skarby dziecka znajdujące się wewnątrz domku. Na dachu można ułożyć z kolei proste dachówki, które nadadzą mu realizmu.

Jakie narzędzia będą potrzebne do budowy domku dla dzieci?

Do pracy nad domkiem nie potrzebujemy skomplikowanych narzędzi. Najważniejsza będzie tutaj dobra wkrętarko-wiertarka, przydatna okaże się też szlifierka, którą można jednak zastąpić papierem ściernym. Oczywiście nie zapominamy również o pile, młotku i przyrządach do mierzenia. Poszczególne elementy domku łączymy solidnie wkrętami, a także metalowymi profilami. 

Wykończenie i konserwacja domku dla dzieci

Wykańczając domek, zwracamy szczególną uwagę na jakość pracy. Deski powinny być gładkie i pozbawione ubytków, które mogą być źródłem drzazg, śruby i wkręty muszą być solidnie wkręcone, tak by dziecko nie było w stanie ich ruszyć.
Deski możemy oczywiście pozostawić bez żadnej ochrony przed żywiołami, ale już po pierwszych miesiącach zaczną się powoli rozszczepiać się i ulegać zniszczeniu. Dlatego tak ważne jest użyciu odpowiednich impregnatów. Do tego celu używamy przeznaczonych do tego lakierów, bejc lub farb do drewna. Warto zapytać dziecko o to, jaki kolor lub wygląd desek preferuje. Możemy zachęcić je nawet do wspólnego malowania konstrukcji, co jest potencjalnie atrakcyjną zabawą dla malucha. Dzięki temu bardzo szybko przywiąże się do domku, a w przyszłości będzie dbać o jego stan. 
Dach domku powinien być zabezpieczony przed deszczem, warto więc położyć na nim papę, drewniane panele, płyty OSB albo wspomniane już dachówki. Zapobiegnie to zalaniu wnętrza i uszkodzeniu zabawek dziecka. W razie intensywnych burz nie zaszkodzi nakryć go folią ochronną, którą przybijamy do ziemi lub przywiązujemy np. do podestu.
Wiosną przeprowadzamy przegląd konstrukcji, sprawdzamy jej wytrzymałość oraz to, czy jej elementy nie potrzebują naprawy.
Zdjęcie: Envato Elements