Data publikacji:

Malowanie figurek. Jak zacząć malować figurki?

Malowanie figurek lub miniaturek jest zajęciem łączącym się z wieloma innymi hobby, takimi jak modelarstwo, gry planszowe lub rzeźbiarstwo. Rozwija ono zdolności plastyczne i kreatywność, uczy cierpliwości, dając równocześnie ogromną satysfakcję oraz stanowiąc niezwykle relaksujący sposób na spędzenie wolnego czasu. Odpowiadamy na najważniejsze pytanie związane z hobby, w tym jak zacząć przygodę z malowaniem figurek, jakich narzędzi używać, a także jakie techniki stosować w trakcie pracy. 
malowanie figurek

Malowanie figurek – różne oblicza hobby

Malowaniem figurek można zająć się na różne sposoby, przedstawiamy trzy oblicza tego hobby. 

Malowanie figurek do gier

Zazwyczaj zaczynamy malować figurki, ponieważ są one elementem gry bitewnej, planszowej albo służą za pomoc podczas sesji papierowych systemów RPG. To, jak poważnie podchodzimy do ich malowania, jest kwestią indywidualną, niektórzy wykańczają modele z maksymalną dokładnością i dbałością o detale, przykładając do tego większą uwagę niż do samej gry. Inne osoby używają najprostszych technik malarskich, aby jak najszybciej móc rozpocząć rozgrywkę.
Oba podejścia do tematu są jak najbardziej normalne i zależą wprost od naszych zainteresowań. Wielu typowych graczy bardzo często jednak z czasem zaczyna przykładać coraz większą wagę do wyglądu swoich miniaturek. Dotyczy to przede wszystkim osób bawiących z figurowymi grami taktycznymi i bitewnymi.

Gdzie kupujemy figurki?

Miniaturki do gier bitewnych oraz sesji RPG znajdziemy przede wszystkim pod postacią gotowych do złożenia modeli sprzedawanych w sklepach hobbystycznych. Miniaturki do planszówek zazwyczaj sprzedawane są razem z grami.
Dużą popularnością cieszą się też modele drukowane w drukarkach 3D. Jeżeli mamy dostęp do takiego urządzenia oraz sieci, możemy pozyskać tysiące modeli dla dowolnego systemu RPG lub gry, korzystając z dostępnych w sieci modeli. 

Modelarskie malowanie figurek

Figurki typowo modelarskie są najczęściej częścią większej całości, zazwyczaj elementem dioramy, makiety lub umieszcza się je w gotowych modelach, np. samochodów. 

Gdzie kupujemy figurki?

Figurki do modeli, dioram i makiet znajdziemy w sklepach hobbystycznych. Wielu modelarzy sięga też po druk 3D lub ręcznie wykonuje przygotowane do malowania miniaturki, korzystając z najróżniejszych materiałów.

Artystyczne malowanie figurek

Artystycznym malowanie figurek zajmują się osoby, które chcą osiągnąć jak największych efekt wow i stworzyć małe dzieło sztuki. Hobby w tej odsłonie to nieustanne poszukiwanie nowych technik pracy, rzucanie sobie coraz większych wyzwań i eksperymentowanie. 

Gdzie kupujemy figurki?

Artystycznego sznytu można nadać dowolnej miniaturce, także pierwszej lepsze figurce z gry bitewnej. Wielu artystów tworzy też własne modele, korzystając z klasycznych technik rzeźbiarskich lub druku i projektowania 3D. W sieci kupimy też wiele miniaturek przeznaczonych stricte do malowania, produkowane są z wielu materiałów, często są przeznaczone do sklejania i składania (tzw. garage kits). Produkty tego typu dostępne są w różnych skalach, osiągając nawet do kilkudziesięciu centymetrów wysokości i szerokości.

Malowanie figurek – jakie narzędzia są potrzebne?

Malowanie figurek nie wymaga skomplikowanych narzędzi. Najważniejsze są tutaj oczywiście pędzelki, do wykańczania większości modeli używa się przeważnie modeli o wielkości od 0 do 3, o różnych końcówkach, w zależności od potrzeb. Początkującym wystarczy prosty zestaw kilku sztuk za kilkadziesiąt złotych. Zaawansowani modelarze sięgają często po markowe i drogie pędzle wykonane z naturalnego włosia, w rękach amatorów ulegają one jednak bardzo szybkiemu zniszczeniu, wymagają bowiem odpowiedniej techniki i opieki.
Do mieszania i rozcieńczania farb możemy używać prostej palety wykonanej np. z kawałka tworzywa sztucznego lub ceramicznego kafelka, spodka. Wielu modelarzy używa tzw. mokrych palet, składających się z materiału utrzymującego wilgoć (np. cienkiej gąbki) przykrytego cienkim pergaminem, na który aplikujemy farbę, która dzięki temu nie wysycha przez dłuższy czas, co jest problemem, gdy mieszamy ją na innych powierzchniach. Mokre palety można zrobić samemu lub kupić gotowe modele w sklepach dla modelarzy.
Jeżeli miniaturki składamy z gotowych elementów, niezbędne okażą się też cążki, pilniki, a także klej modelarski. Do malowania dużych powierzchni, a także uzyskania bardziej zaawansowanych efektów, bardzo często używa się też aerografów wydmuchujących pod ciśnieniem cienki strumień farby. Sprzęt ten wymaga dokupienia specjalnego kompresora i sporej wprawy. 

Malowanie figurek – jakie wybrać farby?

Do klasycznego malowania figurek używa się przede wszystkim nietoksycznych farb akrylowych, które rozpuszczamy w wodzie. Do ich podstawowych zalet należy przede wszystkim komfort ich użytkowania, bowiem do rozcieńczania produktów tego typu nie musimy używać chemicznych rozpuszczalników, które pozostawiają po sobie bardzo mocny zapach (same farbki są bezwonne). Ponadto farbki akrylowe schną bardzo szybko, co ułatwia pracę nad figurkami, które często wykańczamy nawet kilkunastoma różnymi kolorami czy warstwami.
Farbki można nakładać bardzo cienkimi warstwami, co pozwala uniknąć zacieków oraz maskowania drobnych detali modelu zbyt dużą ilością farby. Akrylówki są również dostępne w setkach różnych odcieni i barw (w tym metalicznych), bardzo łatwo też się mieszają. 
Należy koniecznie podkreślić, że do malowania miniaturek nie używamy jednak farbek szkolnych lub farb w dużych tubkach przeznaczonych dla plastyków. Sięgamy wyłącznie po produkty przeznaczone do miniaturek i modeli, które produkowane są przez sprawdzone marki, takie jak Citadel, Vallejo, Army Painter, albo Scale 75. Są one dostępne w bardzo szerokiej ofercie kolorów, poza buteleczkami sprzedawane są też czasami pod postacią sprayu. Farb tych firm można również śmiało używać w aerografach. 
W przypadku artystycznego malowania miniaturek stosuje się także różnego typu emulsje, a nawet gwasze lub akwarele, aby uzyskać jak najbardziej interesujące efekty wizualne. Artyści lubią eksperymenty i stosują wiele zaawansowanych technik plastycznych.

Malowanie figurek – jak przygotować miejsce do pracy?

Malowanie miniaturek to relaksujące zajęcie mogące pochłonąć na wiele godzin, dlatego niezwykle ważne jest przygotowanie komfortowego miejsca pracy. Najważniejsze jest tutaj bardzo dobre oświetlenie, stawiamy więc na mocne ledowe lampki biurkowe z regulacją temperatury światła (interesuje nas światło neutralne, jak najbardziej zbliżone do słonecznego).
Przydatna będzie też mata modelarska na blat, pozwalająca uniknąć jego zachlapania. W organizacji farbek pomogą specjalne stojaki lub półki, które zapobiegną ich przypadkowemu przewróceniu i rozlaniu.

Jak malować figurki – skąd czerpać wiedzę, gdzie nauczyć się odpowiednich technik?

W sieci znajdziemy całą masę wskazówek, a także poradników, krok po kroku tłumaczących nam podstawowe i zaawansowane techniki malowania miniaturek. W mediach społecznościowych znajdziemy też ogromną ilość materiałów przedstawiających gotowe projekty, które mogą okazać się świetną inspiracją.
Jednym z problemów, z którym stykają się początkujący hobbyści, jest to, że nieustannie porównują oni swoją pracę z figurkami z internetu, co działa na nich zniechęcająco. Pamiętajmy jednak, że mamy tutaj do czynienia z profesjonalistami, mającymi za sobą lata doświadczenia, którym nie da się dorównać po kilku pierwszych próbach. W dużych miastach możemy także znaleźć pomoc w sklepach hobbystycznych, niektóre z nich organizują nawet specjalne grupowe eventy, podczas których można wspólnie malować miniaturki lub zasięgnąć porad na ten temat.
Zdjęcie: Envato Elements