Data publikacji:

Rodzaje kamieni i ich wykorzystanie w DIY

Kamienie szlachetne to odmiany skał i minerałów. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko pięknemu wyglądowi, ale także dużej trwałości i twardości, która wynosi zazwyczaj w tej kategorii przynajmniej 7 w skali Mohsa. Oznacza to, że nie da się ich zarysować nożem ani stalą narzędziową. Choć są najczęściej stosowane w jubilerstwie, to różne rodzaje kamieni można wykorzystać też w DIY. Które z nich warto znać i do czego ich używać? Zapraszamy do lektury.
rodzaje kamieni

Te rodzaje kamieni szlachetnych warto znać

Jakie są nazwy i znaczenia kamieni szlachetnych? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat najpopularniejszych jubilerskich ulubieńców.

Niebieskie kamienie szlachetne – nazwy

  • Szafir – symbolizuje miłość i prawdę, może pochwalić się bardzo wysoką twardością, a swoją barwę zawdzięcza połączeniu jonów żelaza i tytanu.
  • Topaz – uznawany od wieków za amulet, może przyjmować różnorodne barwy, w tym także złotą czy różową. Symbolizuje siłę i moc.
  • Akwamaryn – dwubarwny kamień szlachetny uznawany za symbol odwagi, który jest jednocześnie przezroczystą odmianą berylu.
  • Rodzaje czerwonych kamieni szlachetnych

  • Rubin – ma ciemnoczerwoną barwę, którą zawdzięcza domieszce chromu. To jeden z najrzadziej występujących kamieni szlachetnych, który jest jednocześnie jednym z najtwardszych. Symbolizuje miłość i ma przyciągać szczęście.
  • Granat – chroni przed złą energią i dodaje pewności siebie. Co ciekawe, to kamień szlachetny osób urodzonych w styczniu.
  • Żółte kamienie szlachetne – nazwy

  • Heliodor – nazywany kiedyś kamieniem bogów, dodaje energii i poprawia sił. Wierzy się, że wspomaga zdolności poznawcze.
  • Cytryn – nie jest tak popularny, co np. rubin czy szafir. A szkoda, bo ten żółty kamień szlachetny jest rzadko spotykaną odmianą kwarcu. Cytryn jest określany jako kamień sukcesu, symbolizuje również radość i optymizm.
  • Nazwy zielonych kamieni szlachetnych 

  • Szmaragd – sekretem jego koloru jest zawartość jonów chromu. Najstarsze szmaragdy mają nawet 3 miliardy lat. Co ciekawe, ten rodzaj kamienia szlachetnego jest uznawany za dość kruchy. Symbolizuje odrodzenie i lojalność, często wręcza się go przy narodzinach dziecka.
  • Jadeit – występuje w Birmie, Chinach, Japonii czy USA. W Polsce wydobywa się go np. u podnóży Góry Ślęży. Kamień szlachetny od doskonałej łupliwości, przynoszący szczęście i sprowadzający bogactwo.
  • Znaczenie fioletowych kamieni szlachetnych

  • Ametyst – kwarc przyjmujący nie tylko odcienie fioletu, ale także różu, za które odpowiada domieszka żelaza i gliny. Ametyst ma dodawać cierpliwości i łagodzeniu konfliktów.
  • Purpuryt – niezbyt znany w mainstreamowym jubilerstwie, ale bardzo ceniony wśród zwolenników leczenia kamieniami. Został odkryty dopiero w 1905 roku, zawiera żelazo lub mangan, a jego barwa wpada w nuty czerwieni. Purpuryt symbolizuje mądrość i spokój.
  • Jakie inne rodzaje kamieni szlachetny warto znać?

    Wymienione wyżej rodzaje kamieni szlachetnych – niebieskich, czerwonych, żółtych, zielonych i fioletowych – to nie wszystko. Oprócz nich można wyróżnić również te przezroczyste, czyli diamenty i perły, a także czarne. To przede wszystkim onyks i obsydian.
    Diamenty symbolizują bogactwo, miłość i pożądanie, stąd też tak często zdobią pierścionki zaręczynowe. Z kolei perły kojarzą się z delikatnością i doskonałością, kiedyś też z niewinnością i cnotą. Co ciekawe, perły nie zawsze są okrągłe. W świecie jubilerstwa można spotkać również te w kształcie kropelki albo ziarenka ryżu.
    Czarny onyks, będący odmianą chalcedonu, jest kamieniem szlachetnym symbolizującym mądrość i siłę. Kojarzy się również z odwagą i wytrwałością. Natomiast obsydian ma pomagać w osiąganiu spokoju i równowagi oraz motywować do działania.

    Dlaczego warto dać szansę projektom DIY?

    Bez względu na to, czy zdecydujesz się na użycie wymienionych wyżej kamieni szlachetnych, czy skupisz się na innym projekcie – DIY to doskonały sposób nie tylko na oszczędność pieniędzy. To także szansa na rozwój kreatywności i wyobraźni oraz tworzenie ozdób, biżuterii, a nawet ubrań od zera. Dla wielu osób jest to również relaksujące zajęcie, dzięki któremu można uczyć się nowych rzeczy.

    Jak wykorzystać różne rodzaje kamieni szlachetnych? Tworząc własną biżuterię

    Jednym z najlepszych i zarazem najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie różnych rodzajów kamieni szlachetnych w DIY jest robienie biżuterii dosłownie w każdej formie. Ulubione dodatki – szmaragdy, ametysty czy perły – staną się oryginalną ozdobą samodzielnie stworzonej bransoletki, naszyjnika czy kolczyków. Możesz zdecydować się na tylko jeden rodzaj kamienia szlachetnego lub dowolnie je ze sobą łączyć. Jedynym ograniczeniem jest twoja wyobraźnia.
    Szukasz inspiracji? Wykorzystaj kamienie szlachetne do stworzenia:
  • bransoletki na nitce – wystarczy znaleźć ulubiony kolor nici, nawlec na nią wybrane kamienie i gotowe;
  • długiego naszyjnika – kup gotowy naszyjnik, a następnie ozdób go kamieniami szlachetnymi;
  • kolczyków z kamieniem szlachetnym – do bigli angielskich przyklej ostrożnie ozdoby, np. kwarc, używając kleju szybkoschnącego;
  • pierścionka z koralików – zacznij nawlekać je na gumkę, a gdy będziesz w połowie, umieść wybrany kamień szlachetny, dodaj pozostałe koraliki, zawiąż supełek i odetnij nadmiar gumki.
  • Kamienie szlachetne do dekoracji

    Kamienie szlachetne – zwłaszcza te tańsze – sprawdzą się fantastycznie do dekoracji domowej przestrzeni. Możesz dopasować je po prostu kolorystycznie lub wziąć pod uwagę znaczenie kamieni szlachetnych i wybrać te, które odpowiadają twoim potrzebom. Gdy już zdecydujesz, które z nich nadają się do twojego mieszkania, umieść je na tacy dekoracyjnej, tworząc swoją własną kompozycję.
    W sypialni dobrze sprawdzą się np. cytryny, ametysty, awenturyny, kwarce i granaty. Z kolei w salonie możesz umieścić jaspis, karneol albo popularny kryształ górski (nie jest on jednak kamieniem szlachetnym).

    Breloki z kamieniami szlachetnymi

    Co powiesz na oryginalny brelok z kamieniem szlachetnym, który będziesz mieć zawsze przy sobie? Zanim zaczniesz w ogóle ten projekt, zapoznaj się najpierw ze znaczeniem wymienionych przez nas kamieni szlachetnych i wybierz ten, który odpowiada twoim potrzebom. Chcesz dodać sobie odwagi? Polecamy ci akwamaryn. Granat ochroni cię przed złą energią, podczas gdy jadeit przyniesie ci szczęście.
    Jak zrobić brelok? Wystarczy mieć pod ręką kółeczko montażowe, na którym umieścisz kamień szlachetny na zawieszce. Możesz też przytwierdzić go do metalowej bazy przy użyciu kleju, a do całości dodać inne ozdoby – kokardkę czy drewnianą sklejkę w kształcie serca.

    Zrób podkładkę z kamieni szlachetnych

    Samodzielne stworzenie podkładki z kamieni szlachetnych to dość drogi, jednak oryginalny pomysł. Najlepszym wyborem jest kwarc. Przetopienie go w domowych warunkach jest raczej niemożliwe, dlatego o wiele lepszym pomysłem jest wykonanie mozaiki, używając do tego kleju na gorąco. Gdy połączysz już ze sobą kamienie, wyrównaj je z obu stron, aby leżały płasko na stole, i gotowe. Możesz zatrzymać podkładki dla siebie lub podarować je bliskiej osobie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Katarzyna Wendzonka