Data publikacji:

Malarstwo olejne dla początkujących. Jak zacząć?

Malarstwem olejnym parali się najsławniejsi artyści w historii, dlatego też cieszy się ono ogromną estymą zarówno wśród miłośników sztuki, jaki i kompletnych laików, dla których technika olejna jest domyślnym sposobem na tworzenie obrazów. Malowanie na płótnie farbami olejnymi nie należy jednak do prostych, zazwyczaj nie poleca się go całkowicie początkującym, bowiem wymaga nie tylko świetnego panowania nad pędzlem, ale także dość dużej wiedzy na temat farb oraz sposobów ich mieszania. Malarstwo olejne nie wybacza też łatwo popełnianych błędów. Jeżeli mimo tego nadal chcesz spróbować z nim swoich sił, zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem. 
malarstwo olejne

Farby olejne dla początkujących – podstawowe informacje

Bez farb nie stworzymy żadnego obrazu, dlatego ich wybór ma ogromne znacznie, ich jakość wpływa bowiem na łatwość mieszania kolorów, ich trwałość, jak również intensywność. Farby olejne mają bardzo gęstą konsystencję, w ich składzie znajdują się różnego typu oleje, a także wymieszane z nimi barwniki. Farby sprzedawane są praktycznie zawsze w tubkach.
Amatorzy rozpoczynający przygodę z malarstwem olejnym powinni sięgać po produkty przeznaczone dla początkujących, które zaliczyć możemy do najniższej lub średniej półki cenowej. Pozwolą one oswoić się z samym procesem malowania, jak również mieszania poszczególnych barw, bez strachu o to, że marnujemy bardzo drogie oleje. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest sięgnięcie po zestawy farb. 
Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z zakupami, nie musimy kupować bowiem dziesiątek odcieni – farby olejne przeznaczone są do samodzielnego mieszania. Do tego celu używamy tradycyjnej drewnianej palety malarskiej, a może ją zastąpić nawet zwykła deska. Farby przed nałożeniem na płótno rozcieńczamy z pomocą specjalnych mediów – są to najczęściej przeznaczone do tego celu naturalne oleje. Terpentyny i innych rozpuszczalników używa się wyłącznie do mycia narzędzi lub usuwania błędów na obrazie.
Skuteczne mieszanie kolorów jest umiejętnością, którą zdobywa się wraz z doświadczeniem, więc osoby początkujące mogą mieć problemy z wielokrotnym otrzymywanie wcześniej używanego odcienia. Dla ułatwienia farby miksuje się więc przy użyciu odpowiednich proporcji.

Pędzle i inne akcesoria w malarstwie olejnym

Wybór pędzli jest zazwyczaj dość indywidualną kwestią, a artyści mają często w tej kwestii bardzo niestandardowe podejście. Początkujący powinni jednak zainwestować w zestaw kilku podstawowych modeli, w różnych kształtach i wielkościach.
Pamiętajmy, że szerokie pędzle świetnie sprawdzą się w malowaniu dużych powierzchni, podczas gdy mniejsze będą dobre do uzupełniania różnego rodzaju detali. Do farb olejnych stosuje się wyłącznie pędzle syntetyczne albo wykonane z naturalnej szczeciny. Delikatne pędzle z włosia nadają się głównie do pracy z farbami wodnymi, takimi jak akwarele. 
Cena pędzli może być bardzo różna, amatorzy powinni sięgać jednak po tańsze modele. Drogie i markowe modele nie uczynią z nas mistrzów malarstwa. Co więcej, zazwyczaj są one bardziej podatne na zniszczenia, zwłaszcza w rękach osób, które nie potrafią się z nimi obchodzić.
W malarstwie olejnym do rozprowadzania farby używa się również specjalnych szpachelek malarskich, które dostępne są w wielu rozmiarach i kształtach. Wielu artystów kompletnie je ignoruje lub korzysta ze zwykłych noży. Jako początkujący nie zaszkodzić jednak zakupić kompletu i sprawdzić, czy przypadną nam do gustu i okażą się pożyteczne. 

Płótno pod malarstwo olejne – jak je przygotowujemy?

Płótno malarskie to tkanina, która jest rozpięta bezpośrednio na drewnianej ramie obrazu. Wielu artystów samodzielnie przygotowuje swoje płótna, początkujący mogą jednak sięgnąć po gotowe rozwiązania. W sklepach plastycznych, a nawet w wielu marketach, bez problemu dostaniemy gotowe do użytku płótna różnej wielkości.
Tkanina, na której malujemy, musi być odpowiednio zagruntowana, a więc zabezpieczona przed wilgocią i przedarciem, a także gotowa na przyjęcie farby. Gotowe płótna ze sklepów są najczęściej uprzednio pokryte gruntem, tak więc po ich rozpakowaniu możemy teoretycznie rozpocząć od razu pracę. Jeżeli w przyszłości zdobędziemy trochę doświadczenia, będziemy mogli zdecydować się na samodzielne wykonanie impregnacji i dopasowanie jej do naszych preferencji.
Płótno prawie zawsze umieszczamy na sztaludze malarskiej. W sprzedaży bez problemu znajdziemy dziesiątki nowych, jak i używanych modeli. Możemy zamówić klasyczny, drewniany model, który idealnie sprawdzi się w domu czy w mieszkaniu, albo wybrać specjalną wersję plenerową, którą bez problemu zabierzemy na sesje krajobrazowe.
Sztalugi plenerowe są lekkie i szybko się je montuje, więc nie sprawią zbyt dużo kłopotów. We wnętrzach sztalugę należy ustawić zawsze w dobrze wentylowanym i oświetlonym pomieszczeniu, w miejscu, w którym jest minimalne prawdopodobieństwo, że ktoś ją przypadkowo potrąci. Sztaludze towarzyszy zazwyczaj regulowane krzesełko malarskie, choć równie dobrze może to być stary taboret. 
Gotowy obraz po całkowitym wyschnięciu zabezpieczamy tzw. werniksem. Jest to produkt wydobywający kolor farb, a także zabezpieczający dzieło przed kurzem, szkodliwym działaniem słońca, wilgocią oraz uszkodzeniami fizycznymi.
Zdjęcie: Envato Elements