Data modyfikacji:

Jak zrobić domowy warsztat dla majsterkowicza? Pomysł na warsztat

Lubisz majsterkować i interesują cię samodzielne prace takie jak stolarstwo czy ślusarstwo? To odpowiedni czas, aby zainwestować w domowy warsztat dla majsterkowicza. Jeżeli nie wiesz, jak się za to zabrać, chętnie podpowiemy. Przedstawiamy pomysły na domowy warsztat.
pomysł na warsztat

Domowy warsztat – od czego zacząć?

Domowy warsztat można zaaranżować w każdym miejscu w domu. Jednak najlepiej sprawdzą się do tego takie pomieszczenia jak garaż czy piwnica. Miejsca te pozwolą w pełni zagospodarować dostępną przestrzeń, tworząc w nich wymarzone warsztaty dla majsterkowicza.
Garaż jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli posiadamy duże, przestronne pomieszczenia. Łatwo wydzielić w nim oddzielną część przeznaczoną na warsztat. Dzięki temu zyskujemy olbrzymi komfort pracy w zaciszu domowego gospodarstwa, a tym samym nie przeszkadzamy innym domownikom, nie hałasujemy ani nie generujemy nadmiernego brudu i pyłu.
Warto zadbać o odpowiednie ocieplenie obiektu, aby spełniał swoje zadanie również późną jesienią i zimą. Dobrze rozplanowany warsztat majsterkowicza w garażu powinien być podzielony na sektory przeznaczone do przechowywania materiałów i narzędzi oraz na pole pracy. Pierwsza część to pojemne, liczne półki i regały oraz szafy warsztatowe. Część przeznaczona do pracy to z kolei duży, odpowiednio oświetlony blat, stojaki, imadła i wszelkiego rodzaju akcesoria niezbędne do pracy.
Piwnica jest również dobrym miejscem, szczególnie kiedy nie posiadamy garażu lub nie mamy w nim wystarczająco dużo miejsca. Małą powierzchnię piwnicy łatwo zaaranżować na funkcjonalny, domowy warsztat, wykorzystując do tego nie tylko półki i szafki, ale też haki, wieszaki czy mocowania narzędzi na magnes.
Największym problemem warsztatów w piwnicach jest wilgoć. Piwnice należy odpowiednio zabezpieczyć przed nadmierną wilgocią, która może niszcząco wpływać na narzędzia, materiały i wszystkie stosowane oraz składowane substancje, a także produkty warsztatowe. W przypadki aranżacji piwnicy w bloku należy zadbać dodatkowo o odpowiednią izolację od hałasu, stosując na przykład wykładziny na podłogę i ściany służące wyciszaniu.

Jak urządzić domowy warsztat dla majsterkowicza?

Półki, szafki i blat warsztatowy to elementy niezbędne do funkcjonowania wymarzonego domowego warsztatu. Od preferowanej pozycji pracy zależy to, na jak wysoki blat się zdecydujemy. Do pracy siedzącej idealnym rozwiązaniem jest blat warsztatowy o wysokości 76–80 cm, do pracy stojące od 110 cm do nawet 120 cm. Ważne, aby blat był gruby, solidny i odporny na uderzenia, przetarcia i inne uszkodzenia.
W przypadku pracy siedzącej warto zadbać o dobrej jakości krzesło, najlepiej z oparciem i podłokietnikami. Świetnie sprawdzą się modele o regulowanej wysokości, szczególnie kiedy z warsztatu korzysta kilka osób o różnym wzroście. Równie istotne jest odpowiednie oświetlenie.
Warto mieć na uwadze fakt, aby oświetlić całą przestrzeń roboczą miejsca pracy oraz półki narzędziowe. Najlepiej sprawdzi się kilka niezależnych źródeł światła. Zdecydowanie korzystniejsze jest światło chłodne, barwy białej. Przede wszystkim nie męczy tak bardzo wzroku i lepiej oświetla ciemniejsze, niedoświetlone światłem naturalnym przestrzenie, takie jak piwnice czy garaże. Dodatkowo przy świetle chłodniejszym łatwiej dostrzegalne są mniejsze przedmioty czy detale, co jest niezbędne w pracy majsterkowicza.
Z oświetlenia najlepiej zdecydować się na solidną, dobrej jakości lampę warsztatową, najlepiej z możliwością regulacji jej wysokości i kąta świecenia. Przestrzeń blatu oraz półki narzędziowe warto doświetlić listwami LED lub ruchomymi reflektorami, które możemy przewiesić w dowolne miejsce.
Dla majsterkowicza przestrzeni do przechowywania narzędzi i materiałów do pracy nigdy nie jest za wiele. Z tego powodu popularne są liczne półki, wiszące szafki czy regały warsztatowe. Dobrej jakości regały warsztatowe czy zagospodarowane miejsce na ścianie powinno zawierać co najmniej 5 półek o solidnej budowie i udźwigu co najmniej 100 kg każda.
Dobrze zadbać o możliwość regulacji tych półek w celu zmieszczenia większych i wyższych elementów. Ciężkie rzeczy i narzędzia umieszczamy na dolnych półkach, te lżejsze i najczęściej używane – na wyższych.
W warsztatach domowych niezbędna może się okazać również tablica narzędziowa. Na specjalnie mocowanych uchwytach lub magnesach możemy przymocować całą masę narzędzi niezbędnych nam do prac warsztatowych.
Wyposażanie domowego warsztatu dla majsterkowicza należy zacząć od skrzynek i regałów narzędziowych.
Bez podstawowych narzędzi nie będziemy w stanie wykonać nawet najprostszych czynności naprawczych. Na start polecamy wyposażyć się w:
  • uniwersalny zestaw wkrętaków o różnym kształcie, długości i grubości;
  • młotek;
  • miarę i suwmiarkę;
  • zestaw kluczy płaskich, oczkowych i nastawnych;
  • cążki i kombinerki;
  • piłę ręczną;
  • zestaw kluczy typu IMBUS;
  • wiertarko-wkrętarkę z zestawem wierteł i bitów.
  • Z elektronarzędzi warto dokupić również:
  • wiertarkę udarową;
  • szlifierkę kątową;
  • wyrzynarkę;
  • piłę tarczową;
  • kompresor do narzędzi pneumatycznych.
  • Warsztat domowy warto wyposażyć również w stojaki, uchwyty i przede wszystkim w imadło. Bez odpowiedniego zamocowania elementu jego obróbka czy inne prace wykończeniowe mogą okazać się bardzo trudne, a wręcz niemożliwe.
    Zaczynając aranżację domowego warsztatu dla majsterkowicza i stosując się do powyższych porad, na pewno uda się zacząć przygodę z majsterkowaniem. Dodatkowe narzędzia, elementy i materiały oraz chemia warsztatowa to kwestia gustu i własnych potrzeb.
    Powyższe akcesoria i meble to podstawa, żeby zacząć. Nie można zapchać sobie warsztatu wszystkim, co wpadnie w oko, jeżeli nie mamy w planach wykorzystywać danych technik, metod pracy czy narzędzi. Spowoduje to zmniejszenie wolnej przestrzeni warsztatu, co utrudni nam pracę. Do rozbudowy domowego warsztatu warto podejść z chłodną głową i stopniowo powiększać swoją kolekcję, ciesząc się majsterkowaniem.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Przemysław Mańka