Data publikacji:

Co na ścianę do salonu? Nietypowe ozdoby DIY na ścianę 

Czasami nawet najprostszy pomysł jest w stanie odmienić nudne wnętrze i nie potrzeba do tego celu dużych nakładów finansowych lub poważnego remontu. Charakter domowi nadają nie tylko meble, ale także unikalne ozdoby. Jednym z ciekawszych sposobów na uatrakcyjnienie przestrzeni w salonie jest kreatywne i samodzielne zagospodarowanie jednej z jego ścian. Poniżej przedstawimy kilka pomysłów, jak tego dokonać.
nietypowe ozdoby na ścianę

Galeria zdjęć lub grafik w ramkach

To oczywiście popularny sposób na aranżację wolnej ściany. Ostateczny efekt zależy tutaj w dużej mierze od naszej pomysłowości i zmysłu estetycznego. Interesującym pomysłem będzie wykorzystanie dużej liczby ramek w tych samych rozmiarach, umieszczonych w równych kolumnach i rzędach. Tego typu rozmieszczenie porządkuje przestrzeń i pokazuje, że przygotowana kompozycja jest przemyślana. Takie podejście sprawdza się w dowolnej aranżacji wnętrza. Możemy wykorzystać zarówno bardzo ozdobne, jak i najprostsze ramki. 
Kolejną kwestią jest oczywiście kolekcja przygotowanych grafik czy zdjęć, z których wszystkie powinny zostać przygotowane w identycznym formacie. Jeżeli chodzi o tematykę, polecamy tutaj kierować się indywidualnymi zainteresowaniami – fotografie mogą przedstawiać członków rodziny, zwierzęta, krajobrazy albo abstrakcyjne wzory.
Alternatywnie możemy postawić też na kontrolowany chaos, który sprawdzi się przede wszystkim we wnętrzach rustykalnych lub boho, używamy tutaj ramek w różnych wielkościach i stylach, z pozoru przypadkową zawartością. Przed powieszeniem warto zastanowić się nad kompozycją całości (jest ona tylko z pozoru losowa) i ułożyć na próbę ramki na podłodze.

Lustrzana kompozycja

Dekoracja ściany korzystająca z podobnej idei co ramki na obrazy, zamiast tego używamy jednak wielu większych i mniejszych luster. Tego typu aranżacja sprawdza się np. w korytarzach i przedpokojach, choć równie dobrze wygląda w salonie, w skuteczny sposób rozjaśniając wnętrze. Kompozycja luster idealnie pasuje do mieszkań w stylu glamour i klasycznym, w tym wypadku decydujemy się na produkty z ciężkimi i rzeźbionymi ramami. 

Kolekcja niewielkich gablotek z bibelotami

Interesującym pomysł na ścianę, który również łączy się z naszą galerią zdjęć, jest kolekcja płytkich gablotek, gdzie można umieścić interesujące nas przedmioty i bibeloty. Może być to biżuteria, suszone rośliny, szklane figurki lub folkowe ozdoby, a nawet modele samochodów. Jest to doskonały pomysł na zaprezentowanie w interesujący sposób naszego hobby lub zainteresowań. Zbiory będą wyglądać jeszcze lepiej, gdy każda z gablotek zostanie indywidualnie podświetlona. Możemy wykorzystać do tego lampki LED na baterie albo połączyć wszystkie gablotki, prowadząc kable w ścianie. 

Kompozycja słomkowych kapeluszy lub wiklinowych koszy 

Ciekawy pomysł na ścianę skierowany do osób lubiących rustykalne i swojskie klimaty. Kosze i kapelusze zawieszamy na uprzednio przygotowanych hakach lub uchwytach, najlepsze efekt tworzą przedmioty w różnych kolorach i rozmiarach, a także stopniu zużycia. Choć zbiór można ułożyć w jednej prostej linii, lepiej postawić na bardziej fantazyjne rozwiązanie i np. rozproszyć go po całej ścianie albo ułożyć po zygzaku od podłogi do samego sufitu.

Kompozycja ozdobnych ceramicznych talerzy

Talerze były niegdyś popularnymi ozdobami naściennymi, ustawiano je też na półkach i regałach, często upamiętniały konkretne wydarzenia lub odwiedzone miejsca. Idea jest wciąż dobra, warto jednak postawić na interesującą i ręcznie wykonywaną ceramikę, którą możemy znaleźć w wielu miejscach. Talerze dobieramy kolorystycznie do wystroju wnętrza. W pomieszczeniach rustykalny i boho sprawdzą się klasyczne kwiatowe wzory, w bardziej nowoczesnych wnętrzach stawiamy na abstrakcję lub jednobarwne wzory. Ceramikę przyklejamy solidnie do ściany – do tego celu możemy użyć zaprawy do płytek, która zagwarantuje trwałość kompozycji. Jeżeli planujemy częste zmiany w wystroju, lepiej oczywiście zdecydować się na metalowe lub drewniane uchwyty.

Ręcznie malowana grafika

Nawet jeżeli nie mamy specjalnych zdolności plastycznych, korzystając z kilku sztuczek, z łatwością przeniesiemy na ścianę dowolną czarno-białą lub kolorową grafikę, korzystając jedynie z ołówka, miarki i zestawu farb. Najprostszą metodą, używaną od stuleci przez malarzy, jest nałożenie na obrazek kratki, którą następnie przenosimy na ścianę, powoli kopiując zawartość każdej z komórek. Im gęstsza jest kratka, tym łatwiej będzie zachować proporcje obrazu. 
Na początku wykonujemy szkic miękkim ołówkiem, a następnie wypełniamy go farbą. Zadanie jest jeszcze prostsze, gdy mamy dostęp do projektora komputerowego. W takim wypadku wystarczy po prostu rzucić na ścianę dowolny obraz. Pamiętajmy jednak, aby dobrze zaznaczyć jego granice, żeby rysunek można było zrobić w kilku sesjach. 

Stara rama okienna

To dość oryginalny pomysł, dzięki któremu zyskamy dodatkowe „okno” w salonie. Zazwyczaj używa się do tego celu starych ram okiennych z okiennicami (mogą być nawet wciąż przeszklone) zawieszonych na ścianie, których rozmiar dopasowujemy do zagospodarowywanej przestrzeni. Możemy nawet dopasować do nich parapet, na którym ustawimy doniczki z kwiatami lub inne ozdobne drobiazgi. Wnętrze okna można zostawić puste albo zawiesić w nim obraz, kompozycje z suszonych roślin, lustro czy ramę ze zdjęciem. Wszystko zależy tutaj do tego, co znajdziemy pod ręką. 
Zdjęcie: Envato Elements