Data publikacji:

Jak zrobić stół z drewna i żywicy?

Stoły wykonane z kawałków drewna oraz scalającej je masy żywicznej stały się ostatnio niezwykle popularne. W sieci znajdziemy wiele ofert sprzedaży tego typu mebli, począwszy od niewielkich stolików kawowych po duże modele przeznaczone do jadalni, kuchni lub sal konferencyjnych. Wiele osób zastanawia się, jak powstają tego typu stoły i czy można przygotować je samodzielnie w domu. W artykule odpowiadamy na te pytania.
jak zrobić stół z drewna i żywicy

Jak powstają stoły z drewna i żywicy?

Proces produkcji tego typu stołów jest stosunkowo prosty, ale jego efekty mogą zachwycać, tym bardziej że ze względu na naturę używanych materiałów każdy egzemplarz mebla, nawet w identycznych rozmiarach będzie zupełnie wyjątkowy. Twórcy mebli z reguły używają dużych i grubych desek lub plastrów drewna wciąż posiadających korę. Ich łącznikiem jest częściowo transparentna żywica, która może przyjmować wiele różnych kolorów, a także zachowywać w swoim wnętrzu bąbelki powietrza i nawet włożone przed jej zastygnięciem drobne przedmioty, takie jak zdjęcia lub muszelki i kamienie.
Blaty stołów z żywicy i drewna mogą przyjmować dowolne kształty i wielkości. Z materiałów tych można też wykonać nogi mebla. Jedyną znaczącą wadą stołów jest to, że pod wpływem słonecznego promieniowania UV żywica z czasem zacznie się odbarwiać i żółknąć. 
Elementy stołu przygotowuje się w specjalnych formach, wykonanych przeważnie z metalowych lub drewnianych listew ramowych, solidnie skręconych i połączonych silikonem, dno natomiast robi się z panelu drewnianego lub PVC. Ważne, aby elementy były całkowicie gładkie i pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń. Wnętrze formę dodatkowo zabezpiecza się taśmą foliową, a nawet specjalnym środkami zapobiegającym przywieraniu żywicy. Elementy drewna stykające się z żywicą pokrywa się też gruntem epoksydowym, zapobiegającym pękaniu blatu na łączeniach. 
W formie układa się dowolne kawałki drewna, a następnie zalewa się płynną żywicą. Po zastygnięciu całość szlifuje się i poleruje coraz drobniejszym papierem ściernym. Dodatkowo blat warto pokryć lakierem epoksydowym.
Żywicę można też po prostu wlać w nierówności drewnianego blatu, takie jak duże pęknięcia w strukturze drewna, uzyskując w ten sposób płaską powierzchnię użytkową oraz wzmacniając materiał. Możliwości jest tutaj naprawdę co niemiara. Dodajmy, że żywicę można dość łatwo skrawać przy pomocy elektronarzędzi, istnieje więc możliwość dodatkowej zmiany kształtu.

Jak samemu zrobić stół z drewna i żywicy?

Robienia własnych stołów z żywicy nie poleca się amatorom, którzy do tej pory nie pracowali z tym materiałem. W pierwszej kolejności powinni oni spróbować swoich sił w mniejszych projektach, testując i ucząc się, jak zachowuje się ten środek. 
Żywice epoksydowe używane do wyrobu stołów znajdziemy w każdym markecie i sklepie budowlanym. Są one dostępne pod postacią mieszanek dwuskładnikowych, które łączymy przed użyciem. W większym pojemniku znajduje się właściwy produkt, a w mniejszym utwardzacz. Pamiętajmy, aby zaopatrzyć się w materiały odlewowe przeznaczone do tworzenia grubych warstw. 
Żywice mogą mieć różne kolory i tekstury, co można wykorzystać przy tworzeniu stołu (możemy stosować tu własne barwniki i dodatki). Przy ich obsłudze trzeba zachować jednak szczególne środki bezpieczeństwa – niezbędne są rękawice ochronne, a także ścisłe przestrzeganie wskazań producenta dotyczące mieszania i aplikacji środka.
Przeczytaj również, jak zrobić stół z plastra drewna
Stołu nie zrobimy w przeciągu jednego wieczoru. Żywicę nakłada się bowiem cienkimi warstwami, maksymalnie o grubości ok. 2 cm, które tężeją całkowicie w przeciągu kilkunastu godzin. Trzeba tu zachować bardzo dużą ostrożność, jeżeli chcemy uniknąć widocznych bąbelków powietrza we wnętrzu materiału. Zwróćmy też uwagę, że żywica powinna zastygać w temperaturze pokojowej – zbyt niska temperatura zatrzymuje proces twardnienia, a zbyt wysoka zmienia jej kolor.
Zdjęcie: Envato Elements