Data modyfikacji:

Jak zrobić stolik z plastra drewna?

Stolik pieniek to jeden z wnętrzarskich hitów ostatnich sezonów. Co ciekawe, ten efektowny mebel w bardzo łatwy sposób możesz wykonać samodzielnie. Jeśli marzy ci się ława kawowa lub pomocnicza tego typu, przekonaj się, jak zrobić stolik z plastra drewna?

stolik z plastra drewna
Stolik pieniek przygotowany z plastra surowego drewna to uniwersalny element wystroju. Świetnie wpisuje się w skandynawskie trendy, gdzie naturalne materiały, a zwłaszcza drewno wiodą prym w stylizacji wnętrz.

Równie dobrze stolik tego typu będzie się komponował z aranżacjami utrzymanymi w klimacie rustykalnym – drewno o surowym wyglądzie podkreśli przytulny charakter wnętrza.

Ale co ciekawe, taki mebel może być też świetnym uzupełnieniem tych nowoczesnych wnętrz np. minimalistycznych czy industrialnych. W tym przypadku drewno będzie kontrastować z minimalistyczną i industrialną estetyką.

Sprawdź także jak wygląda artystyczne malowanie ścian.

przygotowanie nóżek do stolika

Czego potrzebujesz, aby wykonać stolik z plastra drewna?

  1. Okrągły plaster drewna.
  2. Metalowe nóżki.
  3. Wkręty do drewna.
  4. Wkrętarka.
  5. Szlifierka lub papier ścierny i strug do drewna.
  6. Miarka.
  7. Olej do drewna.
  8. Nakładka na wiertarkę lub szlifierkę do szczotkowania drewna (opcjonalnie).

Gdzie kupić plaster drewna na stolik?

Kawałki drewna tego typu znajdziesz z pewnością w najbliższym tartaku czy składzie drewna. Na miejscu pracownicy zakładu mogą przygotować dla ciebie plaster drewna – ważne jest, aby został on równo wycięty, dzięki czemu unikniesz problematycznego poziomowania powierzchni. Plaster drewna dębowego o średnicy około 100 cm kosztuje około 120 zł.

Jakie drewno wybrać? Jeśli chcesz zrobić stolik kawowy o sporej średnicy, najlepszym rozwiązaniem będzie dąb – plastry tego drzewa są zdecydowanie największe.

Co więcej plaster drewna dębowego będzie otoczony charakterystyczną piękną korą, która dodatkowo zwiększy walory dekoracyjne twojego stolika pieńka. Ponadto drewno dębowe cechuje się wyraźnie zarysowanym rysunkiem słojów, dzięki czemu stolik będzie prezentował się znakomicie. Przy niewielkich stolikach pomocniczych dobrze sprawdzi się np. brzoza czy świerk, które są tańsze niż dębina.

Plaster drewna, z którego wykonasz swój stolik pieniek nie musi mieć idealnych kształtów. Natura potrafi zdziałać prawdziwe cuda i niektóre plastry mogą mieć najróżniejsze kształty. W składzie drewna warto rozważyć różne opcje, bdo nieregularny kształt może dodatkowo podnieść walory dekoracyjne mebla.

Jak zrobić stolik z plastra drewna? Przygotowanie blatu

To najważniejsza część całej tej zabawy. Jeśli twój stolik z plastra drewna ma prezentować się efektownie, musisz dobrze przygotować jego blat.

Na pierwszy ogień w ruch pójdzie strug. Możesz zdać się na narzędzie ręczne, jednak jego stosowanie jest dość czasochłonne i męczące. Lepszym pomysłem jest użycie elektrycznego odpowiednika. Za pomocą struga usuniesz największe nierówności i jeśli będzie taka potrzeba, wyrównasz poziom blatu. 

Teraz zastanów się, którą metodę wykończenia drewna wybierzesz – szlifowanie, czy szczotkowanie? W efekcie szlifowania blat twojego stolika pieńka będzie idealnie gładki, a słoje będą w widoczne w mniejszym stopniu. Jeśli chcesz wydobyć ich rysunek i sprawić, że struktura blatu będzie wyrazista i nieco rustykalna, postaw na szczotkowanie.

Za pomocą nakładki szlifierskiej ze szczotką drucianą lub końcówki do wiertarki, szczotkuj blat zgodnie z przebiegiem słojów, w ten sposób pozbędziesz się kilkumilimetrowej warstwy miękkiego materiału, wydobywając z niego strukturę.

Podczas szlifowania musisz zdać się na papier ścierny o dwóch gradacjach – grubo i drobnoziarnisty. Ten pierwszy wykorzystasz w czasie szlifowania wstępnego do wyrównania powierzchni.

Drugi papier ścierny posłuży do wykończenia blatu i wygładzenia jego powierzchni. Po zakończeniu obróbki, plaster drewna trzeba solidnie odpylić, aby strużyny czy drobny był nie zepsuły efektu dekoracyjnego podczas olejowania.

Ostatni etap przygotowania blatu do stolika z plastra drewna, to zabezpieczenie jego powierzchni. Do nakładania oleju najlepiej jest zastosować bawełniany tampon lub ściereczkę. Olej nałóż w kilku miejscach stolika i następnie delikatnie rozprowadzaj go okrężnymi ruchami.

Olej wnika głęboko w strukturę drewna i tym samym ją impregnuje. Aby stolik pieniek był odporny na działanie wilgoci, zaleca się nałożenie 3-4 warstw oleju w około godzinnych odstępach.

wycieranie stołu

Montaż nóżek

To ostatni etap prac przy stoliku z plastra drewna. W spodniej części blatu wyznacz w równych odległościach otwory na wkręty, dzięki którym zamontujesz nóżki. Jeśli twój stolik ma średnicę około 60 cm, w zupełności wystarczą 3 nóżki. W przypadku większych plastrów drewna, aby mebel był stabilny, konieczne może być zamontowanie czterech nóżek.

Do zamontowania ich w spodniej części stolika pieńka wystarczy zastosować wkręty do drewna. Podczas ich osadzania najlepiej zastosować wkrętarkę, co znacznie przyspieszy przebieg prac. 

montowanie nóżek w stoliku

Użytkowanie stolika – co musisz wiedzieć?

Jeśli plaster drewna, który zamienił się za twoją sprawą w stolik pieniek, nie był dobrze wysuszony, z czasem może pękać. To naturalny element procesu schnięcia drewna, co w domowych warunkach może przebiegać znacznie szybciej. Szczeliny tego typu dodadzą drewnu charakteru.

Zwróć też uwagę na odpowiednie użytkowanie stolika. Do jego czyszczenia najlepiej jest używać suchej lub lekko zwilżonej ściereczki. Unikaj stawiania bezpośrednio na blacie ciepłych naczyń czy kubków z gojącymi napojami – to może powodować powstawanie nieestetycznych odbarwień na olejowanej powierzchni. Jeśli zajdzie taka potrzeba, stolik możesz łatwo odnowić – wystarczy lekko zeszlifować blat i ponownie go zaolejować.

Montaż nóżek
Jeśli szukasz gotowych mebli i wyposażenia do domu lub mieszkania, sprawdź poradniki zakupowe i rankingi polecanych produktów na magazyn.ceneo.pl.