Data publikacji:

Jak farbować ubrania? - DIY

W artykule znajdziesz odpowiedź na to, w jaki sposób farbować ubrania np. na czarno, bez gotowania. Dowiesz się także, jak farbować ubrania w pralce i jak stuningować jeansy.

Czy da się farbować ubrania bez gotowania?

Jak się okazuje – tak. Co prawda, na opakowaniach barwników służących do gotowania ubrań, sugeruje się gotowanie tkanin, ale niektóre ubrania są tak ciężkie i duże, że ugotowanie ich staje się być dużym problemem.
Co wtedy?
• rozpuść całe opakowanie barwnika w 1 litrze gorącej wody,
• nalej wrzątek do osobnej miski (najlepiej plastikowej, a nie emaliowanej),
• do wrzątku wlej wcześniej rozpuszczony barwnik i całość wymieszaj,
• włóż tkaninę do plastikowej miski i zostaw ją tam na cały dzień,
• wodę z tkaniną i barwnikiem możesz od czasu do czasu mieszać,
• wyciągnij ubranie z miski,
• wlej do dużego naczynia wodę z barwnikiem i wsyp do niego sól, w ilości określonej przez producenta tkanin, całość zagotuj,
• aby utrwalić kolor zafarbowanej tkaniny, wrzącym roztworem zalej ponownie ubranie i pozostaw je na około 1/2 dnia,
zafarbowane ubranie wypierz i wypłukaj.

Jak farbować ubrania na czarno, w pralce?

Aby uzyskać kruczo czarne zafarbowane ubrania należy zamówić specjalny barwnik w płynie, który jest przeznaczony do farbowania DIY i odświeżania czarnego koloru. 
Specyfik firmy SIMPLICOL to intensywny barwnik do tkanin takich jak:
• bawełna,
• len,
wiskoza,
• tkaniny mieszane (czyli te z zawartością włókien sztucznych do 50%).
Ma on płynną formułę, która rozpuszcza się w mgnieniu oka i daje równomierny efekt farbowania. Jedno opakowanie Simplicolu wystarcza na pofarbowanie około 600 g. białego materiału. Ubranie zyska bardzo wyrazisty i intensywny kolor. Barwnik nadaje się do pralek, także tych ze specjalnym systemem oszczędzania wody. Farba do tkanin SIMPLICOL posiada szeroką gamę kolorów.
Farba do tkanin SIMPLICOL posiada szeroką gamę kolorów. Możesz zamówić na przykład barwnik o barwie zielonej lub niebieskiej.

ARGUS BARWNIK DO TKANIN, BEZ GOTOWANIA

Argusy to produkty przeznaczone do barwienia: bawełny, lnu, jedwabiu, trykotażu, tkanin mieszanych i stylonu.

Jak farbować ubrania za pomocą pomocą barwnika do tkanin Argus?

Przygotowanie:

Wybierz materiał, który chcesz farbować i zanurz go na 15 minut w ciepłej wodzie. Zawartość torebki rozpuść w 1 litrze wody, która musi być gorąca. Dodaj do roztworu 2 garści soli.

Jak farbować ubrania ręcznie gotując?

W emaliowanym naczyniu podgrzej wodę. Musi być jej tyle, aby ubranie się w niej zatopiło. Do naczynia z wodą wlej rozpuszczony barwnik i umieść w niej materiał.

Całość mieszaj i podgrzewaj do temperatury 30-60 stopni w czasie około 1 godziny. Mieszaj często i po 60 minutach pozostaw wodę do wystygnięcia. Płukaj materiał w czystej, zimnej wodzie, aż nie uzyskasz bezbarwnej cieczy.

Jak farbować ubrania w pralce bez gotowania?

Ustaw na pralce program prania (40-60 stopni), bez prania wstępnego i bez odwirowywania. Wlać rozpuszczony barwnik bezpośrednio do bębna (nie niszczy on w żadnym stopniu pralki, może jedynie zabarwić uszczelki).

Barwniki do Jeansu

Możesz zamówić je na Ceneo.pl. Działają one tak, że skutecznie farbują materiał, zachowując przy tym strukturę jeansu. Podnoszą dodatkowo wyrazistość jego koloru. Torebka wystarczy na zafarbowanie jednej pary spodni, czy kurtki jeansowej.
Artykuł udowodnił, że możesz stuningować swoje ulubione ubrania i nadać im drugą młodość. Jedyne co to tego potrzebujesz to: chwila wolnego czasu, barwnik do tkanin lub odpowiednia farba do materiałów. Farbowanie tkanin nigdy nie było łatwiejsze!
Autorka: Karolina Siejda