Data publikacji:

Opanuj bałagan – proste sposoby na organizer DIY

W każdym domu można znaleźć szufladę, w której brak ładu i składu. Jeśli zastanawiasz się, jak uporządkować niewielkie drobiazgi niskim kosztem, sprawdź nasze sposoby na proste organizery DIY. Wystarczą proste przybory i kilka minut wolnego czasu!

organizer diy

Gromadzące się niewielkie przedmioty mogą spowodować spory chaos na każdym biurku i w każdej szufladzie. A od chaosu już niedaleka droga do problemów ze znalezieniem tego, co w danym momencie jest bardzo potrzebne. Najprostszym sposobem, aby uniknąć bałaganu, jest stosowanie organizerów, dzięki którym każdy drobiazg zyska swoje miejsce.

Organizery o różnych formach i kształtach można kupić w sklepach z wyposażeniem domu. O wiele tańszym rozwiązaniem będzie zrobienie ich samodzielnie. Aby stworzyć swój organizer DIY, możesz wykorzystać wiele pozornie zbędnych przedmiotów lub zwykłe przybory papiernicze. Poza tym – to naprawdę dobra zabawa!

Sprawdź również, jak zrobić stojak na biżuterię.

Jak zrobić organizer? Trzy pomysły

Ładny i praktyczny organizer przygotujesz wykorzystując przedmioty, które z pewnością znajdziesz w swoim domu. Gwarantujemy, że efekt finalny nie będzie odbiegał od tego, jaki gwarantują gotowe organizery. Poznaj nasze pomysły na kreatywne uporządkowanie przestrzeni!

DIY organizer do szuflady

To właśnie w nich najłatwiej o bałagan. Wystarczy na jakiś czas zapomnieć o regularnym porządkowaniu szuflad, by pewnego dnia zastać w nich całe mnóstwo przedmiotów. Unikniesz tego, projektując swój organizer DIY do szuflady.

Potrzebne będą:

 • 3-milimetrowa płyta HDF,
 • klej wikolowy,
 • wybrany papier ozdobny,
 • nóż do tapet.
 1. Na samym początku zaprojektuj swój organizer DIY. Zmierz szufladę i rozplanuj, gdzie będą znajdowały się poszczególne przegródki. Podczas pomiarów pamiętaj o uwzględnieniu grubości płyty HDF.
 2. Wyrysuj kształty przegródek na płycie HDF, a następnie wytnij je ostrym nożem do tapet. Ewentualne nierówności wygładź papierem ściernym.
 3. Wycięte przegródki obklej papierem ozdobnym w wybranym kolorze. Następnie przejdź do układania przegródek w szufladzie. Pamiętaj, że powinny być przyklejone do siebie nawzajem, a także do dna szuflady.

Wskazówka: płytę HDF możesz bez problemu zamówić przez internet. Istnieje jednak możliwość, że znajdziesz ją w jednym ze starych mebli zalegających w piwnicy.

Własnoręczny organizer na kosmetyki

Na twojej toaletce ciągle jest bałagan? Zrób organizer DIY i zapomnij o gubiących się szminkach! Taki organizer przyda się również do przechowywania przyborów piśmienniczych.

Potrzebujesz:

 • kilku niewielkich pudełek (np. po lekach),
 • papieru ozdobnego,
 • kleju,
 • nożyczek.
Następnie:
 1. Każde z pudełek poprzecinaj na połowy.
 2. Obklej pudełka papierem ozdobnym.
 3. Tak przygotowane przegródki ustaw w pożądanej konfiguracji; aby były stabilne, możesz je skleić ze sobą.

Wskazówka: jeśli nie chcesz używać papieru ozdobnego do obklejania kartoników, możesz użyć farby w sprayu w dowolnym kolorze.

Jak zrobić organizer do łazienki?

Również w łazience nie brakuje drobiazgów, które wymagają uporządkowania. Sprawdź nasz pomysł na stylowy organizer DIY na patyczki kosmetyczne, waciki i inne podobne artykuły.

Potrzebujesz:

 • kilku słoików z wieczkami,
 • farby w sprayu,
 • gałek meblowych,
 • wiertarki,
 • śrubokręta.

Następnie:

 1. W wieczku słoika wiertarką wykonaj otwór na gałkę meblową.
 2. Pomaluj wieczko farbą w sprayu.
 3. Za pomocą śrubokręta wkręć gałkę meblową we wcześniej przygotowany otwór.

Wskazówka: takie ozdobne słoiki sprawdzą się również w roli pojemników na produkty sypkie w kuchni.

Organizer DIY - prosty sposób na porządek w domu

Pamiętaj, że wyżej zaproponowane organizery sprawdzą się w wielu różnych miejscach. To od ciebie zależy, do czego je wykorzystasz. Zamiast kupować nudne, plastikowe gadżety do szuflad, postaw na kreatywność. Zrób własnoręczny organizer z tego, co masz pod ręką!

Autorka: Joanna Stanuch