Data modyfikacji:

Jak usunąć rysy z okularów? Skuteczne sposoby

Zarysowane szkła okularowe mogą znacznie popsuć nastrój ich użytkownikowi. Nieestetyczne smugi nie tylko negatywnie wpływają na wygląd okularów, ale także mogą przeszkadzać w dobrej widoczności. Jak usunąć rysy z okularów bez wymiany szkieł? Okazuje się, że możesz zrobić to dzięki prostym domowym sposobom!
Jak usunąć rysy z okularów

Czy można uratować porysowane okulary?

Każdemu właścicielowi okularów od czasu do czasu zdarza się położyć je w nieodpowiednim miejscu lub, co gorsza, ułożyć szkłami skierowanymi do podłoża. Czasem okulary rysują się, wrzucone nieroztropnie do kieszeni czy torebki. Rysy i zadrapania stanowią problem estetyczny i niejednokrotnie przeszkodę w nienagannym widzeniu.
Jeśli zauważasz na swoich okularach rysy, wstrzymaj się z wizytą u optyka – być może uda ci się je wypolerować za pomocą domowych metod. A jest ich co najmniej kilka!

Jak usunąć rysy z okularów? Domowe sposoby

Pamiętaj, aby przed polerowaniem okularów dokładnie je umyć – możesz zrobić to za pomocą delikatnego mydła i miękkiej ściereczki. Gdy okulary wyschną, spróbuj usunąć rysy ze szkieł za pomocą domowych metod.

Jak usunąć rysy z okularów? Wypróbuj sodę oczyszczoną

Pasta powstała z sody oczyszczonej i kilku kropel wody to skuteczny sposób na usuwanie rys na szkle. Nałóż ją na miękką ścierkę, a następnie wetrzyj w rysy i pozostaw na kilka minut. Następnie dokładnie opłucz okulary czystą wodą.

Usuwanie rys z okularów za pomocą pasty do zębów

Rysy ze szkieł także usuniesz, stosując pastę do zębów – klasyczną, białą, pozbawioną drobinek ściernych. Użyj jej dokładnie tak samo jak sody oczyszczonej.

Preparat do polerowania mebli

Innym sposobem, który rekomenduje wiele osób, jest wypolerowanie szkieł specjalnym mleczkiem do drewna. Preparat należy wetrzeć w szkło i pozostawić na kilkanaście minut. Po tym czasie przetrzyj okulary specjalną ściereczką nasączoną środkiem czyszczącym.

Środek to polerowania karoserii

A może by tak wypolerować szkła okularowe płynem do samochodowej karoserii? Kropelka takiego preparatu zamaskuje rysę bardzo skutecznie!

Usuwanie rys z okularów – o tym pamiętaj

Podane domowe metody na usuwanie rys z okularów są skuteczne, jednak w niektórych wypadkach mogą zaszkodzić strukturze szkieł. Jeśli posiadasz okulary z antyrefleksem czy powłoką hydrofobową, odradzamy ich stosowanie – niektóre substancje chemiczne mogą naruszać poszczególne warstwy szkieł, wpływając negatywnie na ich działanie. To samo dotyczy okularów fotochromowych oraz przeciwsłonecznych, wyposażonych w filtry UV.
Mamy jednak dobre wieści – powyższe sposoby możesz bez większych obaw stosować na oprawach okularowych, które uległy zarysowaniu. Dzięki nim zamaskujesz widoczność zadrapań na szkle, a nawet metalu.

Jak skutecznie zapobiegać rysom na okularach?

Gdy już uda ci się doprowadzić okulary do pożądanego wyglądu, zadbaj o to, by rysy nie powstały na nich ponownie. Wystarczy, że będziesz przechowywać swoje „drugie oczy” w dobrym, sztywnym etui, które chroni przed zarysowaniami. Nigdy nie kładź okularów na stole szkłami w dół.

Usuwanie rys z okularów u optyka – cena

Jeśli nie planujesz wymiany okularów w najbliższym czasie, a obecny model sporo cię kosztował, czasem najlepszym wyjściem okaże się oddanie ich w ręce optyka. Usługa prostego polerowania szkieł to koszt około 50 złotych. Trwałym rozwiązaniem okaże się wymiana szkieł na nowe oraz przechowywanie okularów w odpowiednim ochronnym etui.
Zdjęcie: Envato Elements