Data publikacji:

Jak zrobić kwiaty z papieru? Instrukcja krok po kroku

Jak zrobić kwiaty z papieru? Ich wykonanie jest łatwe, a przy tym przyjemnie relaksuje. Można zaplanować np. wspólne robienie kwiatów z rodziną lub dziećmi, a nawet zorganizować warsztaty, np. w przedszkolu.
kwiaty z krepiny

Przeczytaj również: Woskowijki DIY. Jak zrobić?

Papierowe kwiaty to nie tylko wspomnienie z dzieciństwa – ich wykonywanie było popularnym zajęciem na szkolnych zajęciach plastycznych. Dziś lubimy je coraz bardziej – zdobią wnętrza naszych domów, latem – ogrodów, a zrobione przez dzieci są wspaniałym prezentem np. dla rodziców lub nauczycielek. Są ekologiczne – powstały z papieru, i trwałe – będą zdobiły przestrzeń dłużej, niż kwiaty cięte.

Co będzie potrzebne?
 • Krepina – w kolorach kwiatów, a więc wiele mocnych kolorów, a zwłaszcza czerwony, niebieski, żółty, fioletowy, różowy, biały oraz kilka odcieni zieleni na łodygi kwiatów.
 • Gałęzie – grubsze i cieńsze, proste, powyginane – takie, jakie znajdziecie na spacerze w lesie. Zbieraj oczywiście te, które spadły, nie odłamuj nowych, by nie ingerować niepotrzebnie w naturę i nie niszczyć drzew.
 • Klej do papieru lub klej na gorąco
 • Przezroczysta taśma klejąca
 • Nożyczki
 • Nitka lub sznurek jutowy

Jak zrobić kwiaty z papieru na prawdziwych gałęziach? Czas: około 15 minut

Wykonanie kwiatów z wykorzystaniem gałęzi i krepiny jest bardzo szybkie i łatwe.
 1. Potnij zieloną krepinę na paski.
 2. Owiń nią gałąź, układaj krepinę skośnie, nakładając fragment paska na siebie.
 3. Na końcach gałęzi powinny pojawić się kwiaty. Ale nie musi tak być – wszystko zależy od pomysłu i tego, jaki kwiat robisz. Jeśli ma to być np. gałąź wiśniowa obsypana wiosennymi pączkami, możesz, owijając ją, w kilku miejscach dołożyć pod zielony pasek uformowane wcześniej kwiatuszki z jasnoróżowej krepiny. By lepiej się trzymały, użyj dodatkowo kleju.
 4. Dodaj zrobione wcześniej liście – wytnij je z krepiny.

Jak zrobić kwiaty z krepiny na prostych łodyżkach? Czas: 30 minut

Możesz też wybrać proste gałęzie i zrobić kwiaty, które mają właśnie taką łodygę, np. tulipany lub słoneczniki. I choć mają prostszy kształt, robi się je nieco dłużej niż kwiaty na gałęziach o nieregularnym kształcie. Przygotuj wcześniej kwiaty – uformuj płatki tulipana z paska krepiny złożonego na pół. Zwijaj go w kształt kielicha, końcówkę wyciągnij u dołu, formując fragment, który włożysz pod zieloną krepinę w momencie owijania końcówki łodygi.

Wykonanie kielicha słonecznika będzie trochę bardziej pracochłonne – najpierw z brązowej krepiny zrób środek i dokładaj pojedyncze, żółte płatki. Całość zwiąż pod spodem nitką. Gotowy kwiat zamocuj klejem na łodyżce, owijając krepiną tuż pod kielichem.
 • Rozważ też użycie jednego koloru na łodyżkę i kwiat, innego niż zielony, np. białego lub złotego – powstanie wówczas oryginalna i elegancka dekoracja.
 • A kiedy nabierzesz już wprawy w robieniu kwiatów z krepiny, możesz spróbować zamienić krepinę na tkaninę.

Jak zrobić kwiaty z papieru przypominające pompony

Możesz też zrobić duże kwiaty, które będą przypominały rozwinięte goździki lub... pompony. Są to bardzo piękne i efektowne dekoracje. Można nimi upiększyć zastawiony stół czy pokój dziecięcy. Będą oryginalne i trwalsze, niż żywe kwiaty cięte.

Pasek krepiny o szerokości około 20 cm lekko porozciągaj na krawędziach, tak by pofalował się. Złóż tak, by powstał prostokąt, rozetnij na końcach, by powstały paski, a następnie złóż je razem w harmonijkę i zwiąż środek drucikiem, a jego końce spleć ze sobą – będzie to łodyżka. Teraz rozłóż związaną bibułę, formując kwiat. Możesz przyciąć koronę, by ją wyrównać. Owiń drucik zielonym papierem lub krepiną – kwiat gotowy!

Jeśli chcesz je zamienić w pompony, wystarczy zrezygnować z łodyżki i doczepić tasiemkę lub sznurek, na którym zawiesisz pompony np. pod sufitem. Taka dekoracja dobrze wygląda, kiedy kwiatów lub pomponów jest dużo, co najmniej pięć.
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.