Data publikacji:

Jak zrobić kwiaty z papieru? Instrukcja krok po kroku

Jak zrobić kwiaty z papieru? Ich wykonanie jest łatwe, a przy tym przyjemnie relaksuje. Można zaplanować np. wspólne robienie kwiatów z rodziną lub dziećmi, a nawet zorganizować warsztaty, np. w przedszkolu.
kwiaty z krepiny

Przeczytaj również: Woskowijki DIY. Jak zrobić?

Papierowe kwiaty to nie tylko wspomnienie z dzieciństwa – ich wykonywanie było popularnym zajęciem na szkolnych zajęciach plastycznych. Dziś lubimy je coraz bardziej – zdobią wnętrza naszych domów, latem – ogrodów, a zrobione przez dzieci są wspaniałym prezentem np. dla rodziców lub nauczycielek. Są ekologiczne – powstały z papieru, i trwałe – będą zdobiły przestrzeń dłużej, niż kwiaty cięte.

Co będzie potrzebne?
 • Krepina – w kolorach kwiatów, a więc wiele mocnych kolorów, a zwłaszcza czerwony, niebieski, żółty, fioletowy, różowy, biały oraz kilka odcieni zieleni na łodygi kwiatów.
 • Gałęzie – grubsze i cieńsze, proste, powyginane – takie, jakie znajdziecie na spacerze w lesie. Zbieraj oczywiście te, które spadły, nie odłamuj nowych, by nie ingerować niepotrzebnie w naturę i nie niszczyć drzew.
 • Klej do papieru lub klej na gorąco
 • Przezroczysta taśma klejąca
 • Nożyczki
 • Nitka lub sznurek jutowy

Jak zrobić kwiaty z papieru na prawdziwych gałęziach? Czas: około 15 minut

Wykonanie kwiatów z wykorzystaniem gałęzi i krepiny jest bardzo szybkie i łatwe.
 1. Potnij zieloną krepinę na paski.
 2. Owiń nią gałąź, układaj krepinę skośnie, nakładając fragment paska na siebie.
 3. Na końcach gałęzi powinny pojawić się kwiaty. Ale nie musi tak być – wszystko zależy od pomysłu i tego, jaki kwiat robisz. Jeśli ma to być np. gałąź wiśniowa obsypana wiosennymi pączkami, możesz, owijając ją, w kilku miejscach dołożyć pod zielony pasek uformowane wcześniej kwiatuszki z jasnoróżowej krepiny. By lepiej się trzymały, użyj dodatkowo kleju.
 4. Dodaj zrobione wcześniej liście – wytnij je z krepiny.

Jak zrobić kwiaty z krepiny na prostych łodyżkach? Czas: 30 minut

Możesz też wybrać proste gałęzie i zrobić kwiaty, które mają właśnie taką łodygę, np. tulipany lub słoneczniki. I choć mają prostszy kształt, robi się je nieco dłużej niż kwiaty na gałęziach o nieregularnym kształcie. Przygotuj wcześniej kwiaty – uformuj płatki tulipana z paska krepiny złożonego na pół. Zwijaj go w kształt kielicha, końcówkę wyciągnij u dołu, formując fragment, który włożysz pod zieloną krepinę w momencie owijania końcówki łodygi.

Wykonanie kielicha słonecznika będzie trochę bardziej pracochłonne – najpierw z brązowej krepiny zrób środek i dokładaj pojedyncze, żółte płatki. Całość zwiąż pod spodem nitką. Gotowy kwiat zamocuj klejem na łodyżce, owijając krepiną tuż pod kielichem.
 • Rozważ też użycie jednego koloru na łodyżkę i kwiat, innego niż zielony, np. białego lub złotego – powstanie wówczas oryginalna i elegancka dekoracja.
 • A kiedy nabierzesz już wprawy w robieniu kwiatów z krepiny, możesz spróbować zamienić krepinę na tkaninę.

Jak zrobić kwiaty z papieru przypominające pompony

Możesz też zrobić duże kwiaty, które będą przypominały rozwinięte goździki lub... pompony. Są to bardzo piękne i efektowne dekoracje. Można nimi upiększyć zastawiony stół czy pokój dziecięcy. Będą oryginalne i trwalsze, niż żywe kwiaty cięte.

Pasek krepiny o szerokości około 20 cm lekko porozciągaj na krawędziach, tak by pofalował się. Złóż tak, by powstał prostokąt, rozetnij na końcach, by powstały paski, a następnie złóż je razem w harmonijkę i zwiąż środek drucikiem, a jego końce spleć ze sobą – będzie to łodyżka. Teraz rozłóż związaną bibułę, formując kwiat. Możesz przyciąć koronę, by ją wyrównać. Owiń drucik zielonym papierem lub krepiną – kwiat gotowy!

Jeśli chcesz je zamienić w pompony, wystarczy zrezygnować z łodyżki i doczepić tasiemkę lub sznurek, na którym zawiesisz pompony np. pod sufitem. Taka dekoracja dobrze wygląda, kiedy kwiatów lub pomponów jest dużo, co najmniej pięć.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska