Data publikacji:

Jak zrobić kojec dla psa?

Z czego zrobić kojec dla psa? Jak duży musi być? Sprawdź, jak zbudować kojec dla psa. Dowiedz się, jakich materiałów będziesz potrzebował i gdzie umieścić go na swojej posesji. Przeczytaj.

Kojec dla dużego psa. Jak duży musi być kojec dla psa?

Minimalne wymiary kojców dla psów są podane w ustawie o ochronie zwierząt. Można się z niej dowiedzieć, że minimalne wymiary wynoszą dokładnie:
  • psy o wysokości powyżej 65 cm w kłębie – powierzchnia kojca nie może być mniejsza niż 15 m²;
  • psy o wysokości między 51 a 65 cm w kłębie – powierzchnia kojca nie może być mniejsza niż 12 m²;
  • psy o wysokości poniżej 51 cm w kłębie – powierzchnia kojca nie może być mniejsza niż 9 m².

Z założenia, pies w kojcu będzie spędzał bardzo dużo czasu, dlatego kojec powinien być na tyle duży, by pupil czuł się w nim swobodnie. Musi się tam znaleźć buda dla psa, miejsce do załatwiania się, miejsce do karmienia z czystymi miskami oraz przestrzeń, w której pies będzie mógł zaspokajać potrzebę zabawy, gryzienia czy żucia. 

Pamiętaj, że podane powyżej wymiary to zalecane wymiary minimalne. Kojec dla psa może być, a nawet powinien być większy niż przewiduje to ustawa.

Z czego zrobić kojec dla psa?

Ogrodzenie kojca dla psa (ściany kojca dla psa)

Zostało ci kilka paneli ogrodzeniowych, z którymi nie masz co zrobić? Stwórz z nich kojec lub zagrodę dla psa. Upewnij się, że są na tyle wysokie, że pies przez nie nie przeskoczy. Kojec z paneli ogrodzeniowych to popularne rozwiązanie. Możesz też użyć plecionej lub zgrzewanej siatki do zbudowania ścian. 

Aby konstrukcja była stabilna, przed montażem należy wykonać betonowe fundamenty. Kształt kojca może być kwadratowy, prostokątny lub inny, który dobrze wpasuje się w dostępną przestrzeń. W przypadku budowy kojca dla psa z siatki, w rogach konstrukcji należy zamontować słupki naciągowe i podporowe, a także pośrednie, jeśli jest to skomplikowany projekt. Siatkę przyczepia się do słupków za pomocą klipsów, dzięki czemu będzie stale napięta. 

Podłoga kojca dla psa

Zanim zamontujesz panele, zadbaj o odpowiednie podłoże w kojcu. Zwykła, nieutwardzona ziemia na pewno się nie sprawdzi. Zaleca się, by powierzchnia była betonowa lub ewentualnie była to utwardzona ziemia, którą zimą będziesz mógł pokrywać słomą. 

Chodzi o to, by zachować jak najlepszą higienę podłogi. Pies w kojcu powinien móc się załatwiać, a betonową posadzkę można łatwo i szybko wyczyścić. Podłoga powinna być lekko pochylona, by woda mogła swobodnie spływać ze środka na zewnątrz.

Musisz wiedzieć, że kojec dla psa z drewnianą podłogą nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nawet zaimpregnowane drewno może być już po krótkim czasie użytkowania podatne na uszkodzenia. Nie tylko opady atmosferyczne nie są sprzymierzeńcem drewna, ale też odchody czworonoga.

Drzwi w kojcu dla psa

Drzwiczki powinny otwierać się do wewnątrz kojca, a nie na zewnątrz. Dzięki temu, pies będzie miał mniejszą szansę na ucieczkę, gdy będziesz chciał go zabrać na spacer lub wymienić wodę w misce. Bardzo dobrym pomysłem jest stworzenie przedsionka przed wejściem do kojca, który też będzie miał furtkę. Będziesz mógł wtedy wejść do przedsionka kojca, zamknąć się w nim, otworzyć kojec i bezpiecznie zapiąć żywiołowemu psu smycz i zabrać go na spacer, bez obawy, że ucieknie na podwórko. Kojec dla psa z przedsionkiem to rozwiązanie przede wszystkim dla czworonogów, które są bardzo energiczne i mają skłonność do uciekania.

Zadaszenie kojca dla psa

Bardzo ważny element konstrukcji kojca to dach. Powinien być wykonany z trwałego i solidnego materiału, który będzie chronił pupila przed opadami atmosferycznymi, ale też przed wiatrem. 

Zadaszenie kojca dla psa możesz wykonać z drewna i pokryć je dodatkowo blachą, która będzie chronić drewno przed oddziaływaniem na nie deszczu lub za pomocą dachówek. Zaleca się, by dach był pod kątem. Dzięki temu, deszcz będzie mógł z niego swobodnie spływać.

Gdzie ustawić kojec dla psa?

Kojec dla psa może przylegać do domu, garażu lub innego budynku na podwórku, ale nie musi. Może to też być samodzielny obiekt. Najlepsze miejsce na kojec dla psa to najgłębszy kąt podwórka z widokiem na bramę i na dom.

Dobrze, gdyby nad kojcem znajdowało się drzewo lub inny obiekt, który będzie dawał dodatkowy cień. To szczególnie ważne, jeśli kojec nie jest zadaszony. Jeśli na terenie twojego podwórka czy ogrodu nie ma takiego wysokiego drzewa, to możesz samodzielnie zbudować nad budą wiatę.