Data publikacji:

Jak zrobić dziury w spodniach?

Wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób zrobić dziury w spodniach na kolanach za pomocą między innymi pumeksu i żyletki. W artykule dowiesz się, jak zrobić dziury w jeansach i w spodniach ze streczem. Zaproponujemy ciekawe miejsca na spodniach, w których możesz zrobić oryginalne otwory.

W jaki sposób powstają modne spodnie z dziurami – łyk przeszłości

Kiedyś spodnie z dziurami były rzadkością. Pierwotnie powstawały na tych jeansach, które były już stare i przeznaczone do wyrzucenia. Trend wycinanek w spodniach pojawił się pod koniec lat 80. i aktualnie znajduje się na samym szczycie modowych nowości – ubrań na miarę XXI wieku.

Modę na noszenie dziur w spodniach rozpoczęli fani ciężkich brzmień, przedstawiciele undergroundu, czy punkowego stylu. To oni po raz pierwszy chwycili za nożyczki i poprzez dziury w spodniach, głosili sprzeciw wobec kultury masowej.

Podziurawione spodnie – obecnie

Dziś dziury w spodniach nie definiują, wbrew przestrogom rodziców i dziadków, tego, co definiowały kiedyś. Są głównie oznaką dobrego stylu i modnego designu.

Przeciwnicy podartych jeansów zawsze zadają te same pytanie: "Nie jest Ci zimno w kolana?". Zawsze zastanawiamy się, co na nie odpowiedzieć.

Wzorce podartych spodni wzięły się z wybiegów, czy też mody ulicznej. Zostały one przeniesione do szaf milionów osób. Stylowe spodnie z dziurami możesz zamówić poniżej. Jeśli jesteś bardziej ambitny, zrób je samodzielnie.

W jaki sposób zrobić dziury w spodniach na kolanach za pomocą pumeksu

Pumeks działa jak tarka. Do wykonania spodni w "podartym stylu" potrzebujesz:
• pumeks,
• marker,
• ostre nożyczki.

Sposób wykonania:
• Połóż spodnie na płaskiej powierzchni.
• Zaznacz za pomocą markera miejsca, w których chcesz wykonać nacięcia.
• Jeśli chcesz uzyskać klasyczną dziurę na kolanie, pamiętaj, aby nie zaznaczać linii dokładnie od szwu do szwu. Należy zatrzymać się kilka centymetrów przed nim.
• Otwory w spodniach możesz wykonywać na ukos lub pionowo. Jeśli już zaznaczysz odpowiednie miejsca – pora na cięcie nożyczkami.
• Każdą dziurę możesz postrzępić. Do tego celu użyj pumeksu. Przetrzyj nim krawędzie dziury.
• Pumeksem możesz również stworzyć ciekawe przetarcia jeansów. Pocieraj nim delikatnie o materiał.

W jaki sposób zrobić dziury w spodniach na kolanach za pomocą żyletki

Zwolennicy dziurawych spodni preferują wykonanie otworów w materiale za pomocą pumeksu, ale zdarzają się też entuzjaści wykreowania dziurek za pomocą żyletki.

Zalety cięć żyletką są na przykład takie:
• Nacięcia mogą być bardzo precyzyjne i wykonane jedne obok drugich.
• Łatwiej jest się wkuć w materiał. Nożyczki stanowczo utrudniają wykonanie pierwszego nacięcia w jeansach.

Wiele osób jedynie nacina materiał spodni za pomocą żyletki, po czym piorą modernizowane spodnie w pralce. Dzięki praniu nitki z nacięć się uwidocznią i lekko postrzępią.

Żyletka idealnie pasuje do skrobania nogawek.

Jak zrobić dziury w spodniach ze streczem

Sposób wykonania spodni ze streczem jest bardzo podobny do powyższych wskazówek. Z tą różnicą, że po wykonaniu dziur, zaszywa się je. W innym wypadku końcówki materiałów będą się zwijać i fałdować.

Wiele osób zaszywaną dziurę uzupełnia innym materiałem np. stosuje do zaszycia czarną siateczkę, czy też materiały z wzorami kwiecistymi.

W których miejscach na spodniach można zrobić dziury

Na początku moda na sfatygowane spodnie ograniczała się do dziury w kolanie. Później jedno kolano zaraziło drugie – i tak dziury zaczęły rozprzestrzeniać się po całym materiale.

Oprócz tradycyjnych miejsc na spodniach, w których można zrobić większe i mniejsze dziury należy wymienić:
• udo,
• zgięcie między biodrami a udem,
• łydkę,
• pośladek,
• część materiały między kolanem a pośladkiem.

Coraz częściej spotyka się sytuacje, w których nie tylko same jeansy, ale także katany są podziurawione. Efekt jest nie tyle hipsterski, co odważny i mocno wyrażający charakter osoby posiadającej modne ubrania.
Dla wielu dziury w spodniach to nie moda, ale styl bycia. I tego się trzymajmy. Za pomocą domowych przedmiotów i tuningu tradycyjnych jeansów z łatwością wyrazisz swoją osobowość.
Autorka: Karolina Siejda