Data modyfikacji:

Jak zrobić suchy lód krok po kroku?

Kiedyś suchy lód najczęściej stosowano w laboratoriach i chłodniach. Obecnie produkt ten – z uwagi na swoje charakterystyczne cechy, coraz częściej staje się ważnym dodatkiem imprezowym. Jeśli i ty marzysz, by na twoim małym party pojawiła się przykuwająca wzrok smużka pary, to koniecznie przeczytaj ten tekst. Wyjaśniamy w nim, jak zrobić suchy lód domowym sposobem.
jak zrobić suchy lód

Przeczytaj również: Kartka urodzinowa DIY. Pomysł na kartki urodzinowe robione ręcznie

Co to jest suchy lód?

Suchy lód to po prostu zamarznięty dwutlenek węgla. Stosuje się go do transportu produktów spożywczych, które mogą szybko ulec zepsuciu. Suchy lód ma ogromną przewagę nad innymi sposobami chłodzenia, ponieważ nie topi się, ale stopniowo zmienia w gaz.

Ostatnimi laty suchy lód zaczął być stosowany do urozmaicania imprez. Można go np. wkładać do drinków – nie zmienia smaku, za to powoduje, że nad napojem unosi się atrakcyjna mgiełka. Suchy lód może być również użyty na imprezie z okazji Halloween – wówczas może on imitować duchy.

Jak zrobić suchy lód w bezpieczny sposób?

Choć suchy lód może wydawać się niegroźnym dodatkiem imprezowym, w istocie należy pamiętać, że może być to produkt niebezpieczny. W marcu 2020 roku media informowały o śmierci trzech osób, które zmarły na imprezie urodzinowej rosyjskiej instagramerki. Na przyjęciu wrzucono 30 kg suchego lodu do basenu. W wyniku połączenia wody i suchego lodu doszło do wydzielenia zabójczego dwutlenku węgla. Stąd też warto sięgnąć po bezpieczniejszy sposób na przygotowanie suchego lodu, czyli ten z użyciem octanu sodu. Poniżej znajdziesz informację, jak go zrobić – krok po kroku.

Jak zrobić suchy lód z octanu sodu?

Aby przygotować suchy lód w tej postaci, potrzebujesz tylko octanu sodu (kupisz go online) oraz wody.
  • Przygotuj wodę oraz octan w odpowiednich proporcjach.
  • Zagotuj wodę, następnie dodaj do niej octan sodu.
  • Gotuj do czasu, gdy cały octan ulegnie rozpuszczeniu.
  • Przelej wodę z octanem do jakiegoś naczynia.
  • Włóż do lodówki.
  • Ostudzony lód przelew do małych naczynek.
  • Postaw ciepły lód w temperaturze pokojowej.
Jeżeli substancja ma stanowić dekorację, narusz jej wierzchnią warstwę – natychmiast zacznie dymić. Pamiętaj, że i w tym przypadku należy zachować wszelkie środki ostrożności. Nie dotykaj suchego lodu bez rękawiczek.

Suchy lód – jak go zrobić inną metodą?

Wiesz już, jak zrobić suchy lód z octanu sodu. Jeśli jednak z jakichś powodów metoda ta cię nie przekonuje, możesz przygotować preparat z dwutlenku węgla. Musisz tylko kupić pojemnik ze sprężonym dwutlenkiem węgla – bez trudu zakupisz go w sieci.

Pojemniki z CO2 mają zawór z dyszą. Aby przygotować suchy lód, musisz nałożyć na tę dyszę foliowy worek, a potem dobrze go uszczelnić. W tym celu nie sprawdzi się sznurek – konieczne jest staranne przyklejenie woreczka przy pomocy taśmy. Kolejny krok to otwarcie zaworu, wskutek czego gaz ulegnie rozprzężeniu i zamarznie. W woreczku powstanie wtedy suchy lód, którego śmiało możesz już używać do dowolnych celów.

Suchy lód – pamiętaj o środkach ostrożności!

Przygotowanie suchego lodu może wydawać się banalnie proste. Należy jednak pamiętać, że rozprężający się CO2 jest niezwykle wręcz zimny – bez zachowania ostrożności można błyskawicznie doprowadzić do uszkodzeń skóry lub oczu. Przed podjęciem działań upewnij się, czy worek jest szczelny. Załóż rękawice i okulary ochronne. Za każdym razem, gdy będziesz wyjmować kawałek suchego lodu z opakowania, także zakładaj rękawiczki. Pamiętaj również, że suchy lód jest niejadalny i zdecydowanie nie należy się nim bawić. Zawsze trzymaj go poza zasięgiem dzieci.
Autor: R. Wojtaś