Data modyfikacji:

Bałwanek ze skarpety krok po kroku

Święta Bożego Narodzenia dają nieskończone możliwości dekorowania domu lub mieszkania. Lubicie proste, urokliwe i samodzielnie wykonane ozdoby? Z pewnością spodoba wam się bałwanek ze skarpety. Sprawdźcie, jak zrobić go krok po kroku.

bałwanek ze skarpety

Bałwanek ze skarpety – co będzie ci potrzebne?

Do wykonania tej jakże urokliwej świątecznej dekoracji niezbędna będzie oczywiście biała skarpetka. To, jaką wybierzecie wpłynie później na wygląd bałwanka.

Możecie postawić na klasykę lub wybrać skarpetkę puchatą, ze srebrną nitką czy wzorem śnieżnych gwiazdek, które jeszcze bardziej wpisują się w świąteczny klimat. Oprócz tego będziecie potrzebować:

 • igły i nitki,
 • nożyczek,
 • 2-3 guzików,
 • 2-3 szpilek z łebkiem,
 • gumki recepturki,
 • ryżu,
 • wstążki lub kawałka starej skarpetki w wybranym wzorze i kolorze.

Sprawdź również, jak zrobić świece domowym sposobem.

Bałwanek ze skarpetki – jak zrobić go krok po kroku? 

Przechodzimy do wykonania bałwanka. Aby świąteczna atmosfera udzieliła się reszcie domowników, możecie taką dekorację wykonać z dziećmi – robi się ją naprawdę szybko, więc nawet maluchy będą mieć z tego radość. 

 • Krok 1: wytnijcie odpowiednio skarpetkę. Odetnijcie kawałek skarpetki tuż za piętą. Z tej części na palce zrobicie później czapkę dla bałwanka. 
 • Krok 2: większą część skarpetki, czyli tę z miejscem na piętę, zwiążcie z jednej strony nitką lub gumką recepturką. Następnie wywińcie skarpetę na prawą stronę. Pora wypełnić bałwanka. 
 • Krok 3: do skarpety wsypcie ryż. Nie przesadzajcie z jego ilością. Później zwiążcie skarpetkę z drugiej strony.
 • Krok 4: na środku powstałej kulki zawiążcie gumkę recepturkę. W ten sposób oddzielicie bałwanka głowę od tułowia. Radzimy, aby część na górze była nieco mniejsza. Wtedy bałwanek ze skarpetki będzie bardziej proporcjonalny. 
 • Krok 5: ozdabiamy bałwanka. Najpierw zróbcie mu oczy i nos, używając do tego szpilek z łebkiem. Teraz pora przyszyć guziki na jego brzuszku. Nie zapomnijcie o szaliku. Do jego wykonania sprawdzi się kawałek wstążki lub starej skarpetki, z której wytniecie długi prostokąt.
 • Krok 6: teraz bałwanek ze skarpety potrzebuje jedynie czapeczki. Skorzystajcie z wcześniej odciętej części skarpety lub przygotujcie inną, np. różniącą się wzorem czy kolorem. Czapeczkę przyszyjcie do głowy bałwanka, aby lepiej się trzymała. Możecie również ozdobić ją w dowolny sposób, np. przyszywając guzik czy mały pompon.

Wasz bałwanek jest gotowy! Aby stworzyć piękną, świąteczną dekorację zróbcie kilka bałwanków ozdobionych w różnorodny sposób. Taka cała rodzinka może zająć specjalne miejsce na świątecznym stole, komodzie czy parapecie.

Bałwanek ze skarpetki to także świetny upominek. Włóżcie go do zakupionego wcześniej prezentu. Przypomni gościom o świętach spędzonych w waszym domu.

Bałwanek ze skarpety – czym jeszcze możesz wypełnić taką dekorację?

Zabrakło wam w szafce ryżu? Wypełnijcie bałwanka drobną kaszą, np. jaglaną, Nie chcecie wypełniać bałwanka ryżem? Zamiast niego świetnie sprawdzi się chociażby wata, kawałki starych materiałów czy zwinięte skarpetki.

Z takim wnętrzem bałwanek z pewnością będzie znacznie bardziej miękki, a jeśli nawet się zepsuje, to unikniecie sprzątania. Nie wsypujcie do bałwanka mąki! Co prawda, sprawdza się ona do wykonywania gniotków, ale ze skarpetki może łatwo się wysypać lub po prostu brudzić szafkę, na której stoi bałwanek. 

Bałwanek ze skarpety to niezwykle urokliwa świąteczna dekoracja, którą możecie wykonywać całą rodziną. Niech każdy domownik wykona bałwanka na swoje podobieństwo i stwórzcie całą paczkę! A wam, jak podoba się ten pomysł na świąteczne DIY? Prawda, że jest dziecinnie proste? 

Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.