Data modyfikacji:

Artystyczne malowanie ścian

Artystyczne malowanie ścian to doskonały pomysł na ożywienie i odmienienie każdego pomieszczenia i budynku. Sama zajmuję się artystycznym malowaniem, dlatego podpowiem między innymi, w jaki sposób wybrać odpowiedni projekt do wnętrza.

Artystyczne malowanie ścian – czym jest?

Artystyczne malowanie ścienne to dekorowanie powierzchni ścian za pomocą różnych metod, technik i materiałów. Prostym sposobem na udekorowanie ściany jest wałek dekoracyjny. Istnieje wiele firm, które specjalizują się dekorowaniem wnętrz oraz upiększaniem przestrzeni w domach, mieszkaniach i wielu innych miejscach. Artystyczne malowanie ścian nazywane jest także muralem, freskiem, malarstwem iluzjonistycznym. Ten typ aranżacji wnętrz nie zna ograniczeń. Większość fachowców maluje ściany za pomocą farb akrylowych, które są bezzapachowe i szybkoschnące.

Artystyczne malowanie ścian – zalety

Decydując się na artystyczne malowanie, masz pewność, że:

 • twoja ściana jest jedyna i nie ma drugiej takiej
 • wnętrze nabierze wyjątkowego znaczenia
 • postępujesz niesztampowo
 • nie boisz się nowych rozwiązań
 • wspierasz działania artystów, hobbystów i entuzjastów handmade

Zastosowanie artystycznego malowania na ścianach

Artystyczne malowanie, wbrew pozorom, jest wszechstronne. Oznacza to, że można je spotkać wszędzie, nie tylko – jak mogłoby się to wydawać – w pokojach dziecięcych. Projekty dekoracyjne realizowane są w następujących miejscach:

 • wnętrzach domów i mieszkań (salon, przedpokój, łazienka, kuchnia, sypialnia)
 • przedszkolach i szkołach
 • prywatnych i korporacyjnych firmach
 • klubach i restauracjach
 • salach zabawowych, kulturalnych i użyteczności publicznej
 • lokalach usługowych
 • halach np. sportowych
 • szpitalach i przychodniach

Artystyczne malowanie ścian dotyczy zarówno wnętrz, jak i zewnętrznych ścian budynków. Bardzo popularne stało się dekorowanie elewacji domów prywatnych i obiektów użyteczności publicznej.

Aranżacja wnętrz – artystyczne malowanie ścian

Projekty przeznaczone do namalowania na ścianie mogą być autorstwa firm projektowo-wykonawczych, autorstwa klientów, autorstwa mieszanego, czyli powstające podczas kooperacji firmy i klientów. Bywa że klient, który dostarczy gotowy projekt do wykonania, prosi artystę (firmę) o jego korektę. Projektant, w kontakcie ze swoim klientem, tworzy wówczas projekt, który spełni wymogi i oczekiwania właściciela przyszłej artystycznie wykonanej ściany.

Jak się okazuje, wybór odpowiedniego projektu nie należy do najłatwiejszych. Czasami klienci są niezdecydowani i proszą mnie o poradę. Moja rada: nie bój się pytać projektanta o każdy szczegół i detal – zadaniem fachowca jest odpowiedzenie na każde nurtujące cię pytanie.

Artystyczne malowanie ścian – jak zacząć

Na początku wybierz ścianę, którą chcesz udekorować. Następnie zastanów się, jaką funkcję ma pełnić i jakie emocje ma w tobie budzić. Kolejnym krokiem jest decyzja o wielkości projektu oraz wybór tematyki. Przy odbiorze zamówienia wykonawca zawsze powinien w pierwszej kolejności upewnić się, jaki jest metraż powierzchni, którą ma za zadanie pomalować. Aby odpowiedzieć na pytanie, jaką farbę wybrać do artystycznego malowania ścian, trzeba określić, w jakim pomieszczeniu będzie wykonywane dzieło. Istotne jest także, czy wnętrze będzie użytkowane przez alergików (farba hipoalergiczna). Wybierając odpowiedni projekt zastanów się, czy jego tematyka ma cię relaksować i uspokajać czy też pobudzać do działania i motywować. Projekt ma być szczegółowy? A może wolisz duże elementy zdobiennicze?

Na etapie przygotowywania projektu nie bój się pytać i dyskutuj z projektantem To, co ustalicie, będzie wiernym odwzorowaniem na ścianie. Im więcej mu powiesz i zasygnalizujesz, tym lepiej dla ciebie. Zawsze zachęcam swoich klientów do rozmowy. Im lepiej ich poznam, tym lepszy jestem w stanie przygotować dla nich projekt.

Alternatywne formy ozdobienia ścian

Jeśli ściany handmade nie są dla ciebie, proponuję rozważnie ozdobienia ścian przez:

Autorka: Karolina Siejda