Data publikacji:

Zabawki DIY dla dzieci w wieku 0–5 lat

Chcesz sprawić radość dziecku i podarować mu coś wyjątkowego? Poznaj osiem pomysłów na zabawki DIY, które wykonasz samodzielnie – bez dużych nakładów finansowych. To świetny sposób na twórczą zabawę i wspólne spędzanie czasu!
zabawki diy

Przeplatanki – idealne dla 2- i 5-latków

Przeplatanka to prosta, tania i angażująca zabawka rozwijająca sprawność manualną. Odrysuj na piankowej kartce wzory (najlepiej zgodne z zainteresowaniami dziecka), wytnij je i przedziurkuj dziurkaczem. Następnie przygotuj długie sznurki – zadaniem malucha będzie przewlekanie ich przez otwory w taki sposób, by powstała spójna kompozycja. Starsze dzieci poradzą sobie samodzielnie, młodszym – np. dwulatkom – warto pomóc.

Domek dla lalek (nie tylko dla dziewczynek!)

Domek dla lalek może być super prezentem nie tylko dla dziewczynek, ale i dla chłopców – w końcu każdy może naprawiać kran, parkować autka w garażu czy wchodzić do dziecięcego laboratorium! Do jego wykonania wystarczą kartony, stare materiały, kredki, flamastry, klej na gorąco, rolki po papierze, sztuczne kwiaty. Meble zrobisz z kartonu lub kartek papieru. Dodaj konika na biegunach jako dekorację dziecięcego pokoju – będzie wisienką na torcie.

Stemple – pomysł na prezent na roczek

Stemple to edukacyjna i prosta zabawka DIY, idealna już dla roczniaka. Wystarczą nakrętki lub korki, piankowe kartki albo styropian. Wytnij kształty i przyklej je do nakrętek za pomocą kleju na gorąco. Gotowe stemple zachęcą dziecko do tworzenia wzorów i rozwijania zdolności artystycznych.

Sensoryczna tablica rozdzielcza

To hit dla dzieci w wieku 1,5–5 lat. Na ścianie zamocuj tablicę z elementami pochodzącymi ze starych samochodów – np. lusterkami, prędkościomierzem, radiem. Taka tablica wspiera rozwój sensoryczny, pozwalając maluchowi poznawać świat przez dotyk i obserwację. Nie jest to zabawka dla niemowlaka, ale warto ją przygotować na później.

Zabawa w klasy – domowa wersja na niepogodę

Przygotuj prostokątne płótno i wytnij z materiału cyfry od 1 do 10. Przyszyj je starannie do tkaniny – w ten sposób powstanie domowa plansza do klasy. Kamień możesz zastąpić gumką do mazania. To świetna zabawa ruchowa na deszczowe dni, a przy okazji – trening liczenia i koordynacji ruchowej.

Identyfikator chmur – edukacja przez obserwację

Wydrukuj zdjęcia różnych rodzajów chmur i podpisz je. Przytwierdź kartkę do listwy – tak, by łatwo było ją trzymać na spacerze. Dziecko będzie mogło rozpoznawać chmury podczas zabawy na świeżym powietrzu. Praktyczny dodatek: plecaczek w gwiazdki, w którym maluch schowa identyfikator i inne skarby.

Rekinia lornetka – zabawa w odkrywcę

Z dwóch rolek po papierze toaletowym, farb, oczek, sznurka lub koralików stwórz rekinią lornetkę. Zrób nacięcia na paszczę, płetwy z odpadów, kły z trójkątów wyciętych z papieru. Wszystko pomaluj, przyklej elementy, dodaj sznurek do noszenia na szyi. To świetna zabawka dla roczniaka i dwulatka – rozwija wyobraźnię i kreatywność.

Książeczka sensoryczna – stymulacja przez dotyk

Wykorzystaj różnorodne materiały: filc, bawełnę, sztruks i inne tkaniny o odmiennej fakturze. Zrób z nich strony książeczki i dodaj elementy do dotykania, zapinania, przesuwania. Taka książeczka to nie tylko zabawa – to też bodźce wspierające rozwój sensoryczny malucha już od pierwszych miesięcy życia.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Karolina Majcherczyk