Data modyfikacji:

Decoupage dla początkujących – co kupić, jak zacząć?

Podobają ci się przedmioty ozdobione techniką decoupage? Ich wykonanie jest prostsze, niż sądzisz i dosłownie każdy może się tego nauczyć! Jak? Co będzie ci potrzebne? Zapraszamy do naszego poradnika, w którym odpowiadamy na najważniejsze pytania i przybliżamy decoupage dla początkujących.

decoupage

Decoupage dla początkujących

  1. Decoupage – co to jest?
  2. Decoupage dla początkujących – co kupić?
  3. Decoupage krok po kroku

Decoupage dla początkujących – co to za technika?

Decoupage to technika, która polega na ozdabianiu różnego rodzaju przedmiotów specjalnym ryżowym papierem lub wzorami wyciętymi z jednorazowych serwetek. W tej technice najważniejsze jest to, aby wzór z papieru wtopił się w ozdabiany przedmiot i na pierwszy rzut oka wyglądał tak, jakby był namalowany ręcznie. Techniką decoupage możesz ozdabiać drewno, szkło, ceramikę, metal, tkaninę czy plastik. Decoupage dla początkujących jest niezwykle prosty w nauce – wystarczy zakupić odpowiednie produkty, aby zacząć swoją przygodę. Ponadto do ozdabiania przedmiotów techniką decoupage nie trzeba posiadać dużych zdolności manualnych. Wystarczy odrobina kreatywności.

Decoupage dla początkujących – co kupić?

Aby zacząć swoją przygodę z decoupage, należy najpierw zakupić niezbędne produkty. Co zatem będzie wam potrzebne? Zerknijcie na poniższą listę. To podstawa decoupage, ponieważ to właśnie z serwetek lub specjalnego papieru wycina się wzory, a następnie ozdabia nimi wybrane przedmioty. Na początek wybierz serwetki lub papier z jasnym tłem – będzie ci o wiele łatwiej na nich pracować. A czym w ogóle różni się popularna, jednorazowa serwetka od specjalnego papieru? Serwetka jest, wbrew pozorom, o wiele trudniejsza do wykończenia – szybciej się rwie, trudniej z niej coś wyciąć, a podczas przyklejania czy nakładania lakieru często wypłukuje się z niej barwnik. Ponadto serwetki mają tendencję do zwijania, co w efekcie końcowym nie zachwyca. Papier ryżowy do decoupage jest z kolei o wiele bardziej wyrazisty i zdecydowanie łatwiej się z nim pracuje. Jakie są jego minusy? Jest nieco droższy niż jednorazowe serwetki i w dodatku trudniej dostępny.
Ozdabiając przedmiot techniką decoupage, klej jest nam niezbędny. Jaki zatem wybrać, jeśli dopiero zaczynacie? Popularne są kleje 2w1 lub 3w1. Najczęściej są to produkty, które są klejem, lakierem i czasem podkładem w jednym. Taki produkt jest natomiast trudniejszy w pracy – kleje 2w1 lub 3w1 są dość gęste i mogą nie sprawdzić się przy ozdabianiu przedmiotów wzorami z jednorazowych serwetek. Początkującym polecamy kleje na bazie wody. Takie produkty niezwykle łatwo się nakłada i ciężko nimi cokolwiek zepsuć. W sklepach znajdziecie również kleje z werniksem – jego zadaniem jest stworzenie dodatkowej warstwy ochronnej. Warto przetestować podobny produkt, ale dopiero wtedy, kiedy nabierzecie w technice decoupage nieco wprawy.
Zadaniem lakieru jest wykończenie i zabezpieczenie ozdobionej powierzchni. Do wyboru macie lakiery o różnych efektach – są produkty z połyskiem, matowe, szkliwione, satynowe czy te o specjalnych właściwościach, np. zabezpieczające ozdobiony przedmiot przed wysoką temperaturą lub czynnikami atmosferycznymi. Na początek najlepiej postawcie na lakier akrylowy. To nietoksyczny produkt na bazie wody, który jest łatwy w nakładaniu i stosunkowo tani.
Farbami malujesz ozdabianą powierzchnię jeszcze przed naklejeniem wzoru. Najlepsza do decoupage będzie farba akrylowa. Na początek kupcie małą puszkę farby w jasnym kolorze – takie odcienie jest znacznie łatwiej wykończyć oraz wyeksponować na nich wybrany wzór.
Pędzelków musicie mieć kilka. Jeden do nakładania lakieru, drugi do wykańczania powierzchni lakierem i trzeci do malowania farbą ozdabianego przedmiotu. Dwa pierwsze powinny być dość małe, precyzyjne i wykonane z naturalnego włosia. Pędzel do malowania farbą musi być znacznie większy. Tutaj sprawdzi się również mały wałek.

Decoupage krok po kroku

Krok 1: wybierz przedmiot, który chcesz ozdobić i pomaluj go jasną farbą akrylową. Na początek najlepiej postaw na drewno – to jedna z najłatwiejszych powierzchni, więc będzie idealna dla początkujących. W sklepach znajdziesz również specjalne pudełka do decoupage – możesz zrobić z nich np. szkatułkę i potraktować je jako swoje pierwsze projekty.

Krok 2: gdy farba będzie schnąć, przygotuj wzór, który planujesz nakleić. Wytnij go z serwetki, a następnie rozdziel na warstwy – zostaw tylko tę z nadrukowanym printem. Jeśli używasz papieru, to po wycięciu wzoru, musisz namoczyć go w wodzie. Dzięki temu będzie się nim łatwiej pracować. Przed przyklejeniem papier musisz bardzo delikatnie osuszyć, np. przy pomocy ręcznika papierowego.

Krok 3: ozdabiany przedmiot pokryj cienką warstwą kleju. Następnie przyklej wycięte wzory i delikatnie wygładzaj je pędzelkiem, aby pozbyć się bąbli powietrza i wszelkich nierówności.

Krok 4: gdy papier lub serwetka całkowicie wyschną, to pora na lakierowanie powierzchni. Tutaj przeczytaj, co pisze producent lakieru i postępuj zgodnie z jego zaleceniami. Klej gotowy? Przy pomocy pędzelka nałóż jego cienką warstwę na przyklejony wcześniej wzór. Dokładnie popracuj nad krawędziami – nie może być na nich żadnych zgrubień, a lakier musi stopić się z ozdabianym przedmiotem.

I gotowe!


 
A wam, jak podoba się technika decoupage? Korzystaliście kiedyś z niej? Mamy nadzieję, że nasz powyższy poradnik ułatwi wam zadanie i z jego pomocą decoupage wyda się wam dziecinnie prosty.
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.