Data publikacji:

Jak zrobić flower box?

Flower box – piękna i oryginalna alternatywa dla tradycyjnego bukietu. Bardzo łatwo wykonasz go samodzielnie. Jak zrobić flower box DIY? Przygotowaliśmy instrukcję.
flower box

Przeczytaj również: Jak zrobić piórnik?

Flower box to po prostu kwiaty ułożone na gąbce w pudełku. Kompozycja ma wiele zalet – dlatego flower box stał się tak popularny i lubiany.
 • Jest elegancki i szykowny i można go wręczać właściwie na każdą okazję.
 • Długo utrzymuje świeżość kwiatów.
 • Może być piękną ozdobą domu i mieszkania, a także stołu ustawionego w ogrodzie lub koca piknikowego.
 • Nie wymaga obsługi – do kwiatków we flower boksie nie musisz szukać wazonu, nie trzeba im zmieniać tak często wody, jak tym stojącym w szklanych naczyniach.

Jak zrobić flower box diy?

Do wykonania flower boxu potrzebujesz właściwie dwóch rzeczy zawartych w nazwie tego miłego upominku – flower, czyli kwiatów oraz box, czyli pudełka. Te dwie rzeczy wystarczą pod warunkiem, że będą to odpowiednie kwiaty – muszą być to rośliny o sztywnych, stabilnych łodyżkach. Na pewno nie sprawdzą się delikatne, polne kwiatki, ponieważ szybko stracą nadany im kształt, chyba, że będzie ich tak dużo, że opierając się o siebie w pudełku, będą stały sztywno – wówczas nie wywrócą się. Potrzebne ci będą:
 • pudełko dekoracyjne – gotowe, zrobione z kartonu lub gruby karton w dowolnym kolorze,
 • folia lub aluminiowa folia kuchenna,
 • gąbka florystyczna,
 • nożyczki,
 • taśma klejąca lub klej do papieru,
 • wstążki, rafia lub jutowy sznurek,
 • kwiaty.

Jak zrobić flower box?

Zacznij od pudełka – wybierz gotowy kształt, flower box jest najczęściej okrągły, ale możesz też zrobić inny – kwadratowy, trójkątny lub w kształcie serca. Z grubego kartonu wytnij odpowiedni pasek i uformuj kształt – jeśli wybierasz ten sposób, pamiętaj, by twój box miał dno. Możesz dla ułatwienia użyć pojemniczka, np. po jogurcie, i włożyć go do wnętrza kartonu.

Gdy pudełko jest już przygotowane, zajmij się gąbką florystyczną. Należy ją najpierw przyciąć do kształtu pudełka. Następnie włóż ją do naczynia z wodą, by gąbka nią nasiąkła. Gdy gąbka opadnie na dno, to znaczy, że wchłonęła wodę. Wówczas wyłóż kartonowe pudełko folią, tak by w razie przeciekania, woda nie zostawiała plam. Wyjmij gąbkę z wody, potrzymaj w powietrzu kilka chwil i włóż ją do boxu.

Jak zrobić flower box? Wybierz kwiaty

Nadszedł czas na najprzyjemniejszą część wykonywania flower boxu – układanie kwiatów. Wybierz ulubione – zawsze pięknie będą wyglądały róże – zarówno te o dużych, dostojnych pąkach, jak i te mniejsze, delikatne. Sprawdzą się też połączenia różnych kwiatów, np. goździki z jednym pąkiem lub z tymi drobniejszymi o wielu pączkach. Ładnie będą wyglądały margerytki np. połączone z obłędnie pachnącymi frezjami. Możesz też dobrać zieleń – duże liście lub delikatne gałązki asparagusa pierzastego, które włożysz pomiędzy kwiaty.

Zanim zaczniesz wkładać kwiaty w gąbkę, ponacinaj ich końcówki pod kątem 45 stopni – taki zabieg sprawi, że łodyżki będą łatwiej pobierały wodę. Czynność tę wykonaj pod zimną, bieżącą wodą. Teraz możesz układać wybrane kwiaty – możesz stworzyć całkiem prostą kompozycję, ale też możesz jej nadać np. kształt kuli. Pamiętaj, że przestrzeń we flower boksie musi być całkowicie wypełniona – w wolne miejsca powkładaj zielone gałązki.

Ozdabiaj flower box i nadaj mu indywidualny charakter!

Gdy kompozycja jest gotowa, możesz całość ozdobić wstążką. Przewiąż nią delikatnie pudełko, tak by go nie pognieść. W zależności od tego, jaki charakter i styl ma mieć twoje pudełko, użyj odpowiednich ozdób. Jeśli wybierasz kwiaty lekkie, naturalne, np. goździki, i dodajesz do nich sporo zieleni, wybierz naturalne ozdoby, takie jak papierowa rafia lub jutowy sznurek, zaś do dostojnych róż dobierz elegancką, np. złotą lub ciemnoczerwoną, błyszczącą wstążkę. Możesz dokładać też piórka, szyszki, gałązki z lasu lub zasuszone trawy czy liście – wszystko zależy od twojej kreatywności.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska