Data modyfikacji:

Kotyledon – pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Kotyledon to roślina prosta w uprawie, w związku z czym jest ona chętnie wybierana przez osoby początkujące. Gruboszowate są cenione przede wszystkim ze względu na ciekawe liście, natomiast kwitnienie ma dla hodowców drugorzędne znaczenie. O czym warto wiedzieć, jeśli chodzi o pielęgnację roślin z rodzaju Kotyledon? Jaka ziemia będzie najlepsza? Odpowiadamy na wszystkie pytania oraz przedstawiamy porady związane z uprawą tych sukulentów.
kotyledon

Kotyledon – pielęgnacja

Kotyledon to sukulent należący do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae), pochodzący z Afryki. Jego cechą charakterystyczną są zgrubiałe, mięsiste liście, ułożone na kształt rozety lub muszli, a także kompaktowe rozmiary. Jak zadbać o Kotyledon? Pielęgnacja polega przede wszystkim na rzadkim i mało obfitym podlewaniu. Nawadnianie wodą o temperaturze pokojowej należy przeprowadzać raz na dwa tygodnie, pamiętając przy tym, aby nie zwilżać nadziemnych części rośliny.

Rozmnażanie Kotyledona nie powinno sprawić żadnych trudności, nawet mniej doświadczonym hodowcom. Wystarczy odciąć jeden listek z rodziny macierzystej i następnie ukorzenić go w pojemniku z niewielką ilością wody lub na nawilżonej gazie, podobnie jak mnoży się aloesy. Następnie sadzonkę można umieścić w ziemi. Inny sposób pozyskania nowego osobnika to zebranie nasion z przekwitłych kwiatów i zasianie ich w pojemnikach. Ten sposób przyczynia się jednak do znacznego osłabienia rośliny macierzystej.

Kotyledon – uprawa

Kotyledon lubi stanowiska jasne i dobrze nasłonecznione, najlepiej będzie rosnąć na południowych parapetach. Roślina jest wrażliwa na mróz, w związku z czym można ją hodować jedynie we wnętrzach. A co z podłożem? Która mieszanka będzie najlepsza? Jaka ziemia? Kotyledon będzie się świetnie rozwijać na kwaśnym i przepuszczalnym podłożu, dedykowanym kaktusom. Czego jeszcze potrzebuje Kotyledon? Uprawa polega na sporadycznym (raz na miesiąc) nawożeniu w okresie wegetacyjnym. W tym celu najlepiej wykorzystać specjalne mieszanki przystosowane do kaktusów i sukulentów.

Kotyledon – trudności w uprawie

Na co uważać, jeśli chodzi o hodowlę sukulentów z rodzaju Kotyledon? Ich liście, a także korzenie są bardzo wrażliwe na wodę, w związku z czym nawet najmniejsze przelanie może im poważnie zaszkodzić. Aby tego uniknąć, najlepiej używać do podlewania ręcznego rozpylacza do wody lub podlewać do podstawki (każdorazowo usuwając nadmiar wody). Nawadnianie można przeprowadzić dopiero wtedy, gdy podłoże całkowicie przeschnie.
Inny problem hodowlany związany z sukulentami z rodzaju Kotyledon wynika ze stanowiska niezgodnego z ich wymaganiami. Rośliny te lubią dobrze nasłonecznione miejsca i, jeśli zostaną umieszczone w cieniu, mogą stracić piękne ubarwienie liści. Natomiast w okresie spoczynku powinny być przenoszone do chłodniejszych miejsc, o temperaturze poniżej 10°C. Najlepiej na ten czas zagospodarować miejsce dla kotyledona w piwnicy lub garażu.

Kotyledon – kwitnienie

Komu spodoba się Kotyledon? Kwitnienie nie należy do atutów tego sukulenta, pomarańczowo-żółte kwiaty pojawiają się bowiem tylko wtedy, gdy roślina przezimowała w chłodnym pomieszczeniu. Zamiast tego warto zwrócić uwagę na liście kotyledonów zdobione pofałdowanymi krawędziami. W zależności od gatunku mogą one być srebrzystoniebieskie, limonkowozielone, fioletoworóżowe, a nawet całkowicie białe.

Kotyledon – rodzaje

Na rynku jest dostępnych wiele gatunków Kotyledon. Rodzaje tej rośliny różnią się między sobą przede wszystkim kolorem liści. Najpopularniejsze gatunki kotyledona uprawiane w Polsce to:
  • Cotyledon orbiculata – gatunek ten jest znany także pod nazwami „ucho świni” oraz „pępek okrągłolistny”. W odróżnieniu od innych kotyledonów cechuje go duży rozmiar (około 1 m) oraz odporność na niższą temperaturę, w związku z czym może być wystawiany na tarasy i balkony. Natomiast w okresie jesienno-zimowym lepiej go przechowywać wewnątrz pomieszczeń,
  • Cotyledon orbiculata Silver Peak – ten kotyledon tworzy piękne, srebrzystoniebieskie liście, które pod wpływem stresu barwią się na końcach na czerwono. Można go sadzić zarówno na parapecie, jak i w ogródku skalnym, jednak w okresie zimowym należy mu zapewnić odpowiednią ochronę przed mrozem,
  • Cotyledon undulata (kotyledon falisty, sukulent małża) – to najpopularniejszy kotyledon hodowany w warunkach domowych, w doniczkach. Wyróżniają go faliste, srebrzysto-niebieskie liście, ułożone na kształt muszli,
  • Cotyledon pendens (Cliff Cotyledon) – to jedyny kotyledon, który jest ceniony ze względu na kwiaty. Sukulent tworzy dzwonkowate kwiaty o koralowo-pomarańczowym kolorze, zwisające swobodnie w dół. Roślinę można pięknie wyeksponować w wiszących kwietnikach oraz doniczkach w kształcie głowy,
  • Cotyledon ladismithiensis (łapa niedźwiedzia) – ten kotyledon wytwarza niezwykle ciekawe, futrzaste liście o trójkątnym kształcie, przypominające pazury niedźwiedzia. Można go przycinać i formować zgodnie z preferencjami. Kwiaty są dzwonkowate, w kolorze pomarańczowo-żółtym, pojawiają się one tylko, jeśli roślina była prawidłowo zimowana.
Kotyledony nie należą do przesadnie drogich ani trudnych w uprawie roślin doniczkowych. Sadzonkę Cotyledon ladismithiensis można kupić już za 8-10 złotych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku Cotyledon undulata. Nieco droższe są odmiany ogrodowe – za nie przyjdzie nam zapłacić kilkanaście lub w przypadku wyrośniętych egzemplarzy – nawet kilkaset złotych.
Autor: Redakcja Ceneo