Data modyfikacji:

Jak zrobić donice ze styropianu?

Styropian jest ogólnodostępnym materiałem, który często zostaje nam po odbiorze paczek czy chociażby remoncie. Zamiast go wyrzucać, możesz wyczarować z niego niesamowite DIY do domu. W poniższym poradniku podpowiemy wam, jak zrobić donice ze styropianu. Będziecie zachwyceni tym, że styropian potrafi zmienić się jak kameleon i świetnie imitować drewno, kamienie czy cegły.

jak zrobić donice ze styropianu

Jak zrobić donice ze styropianu? Zalety styropianowych doniczek 

Styropian to niedoceniany materiał, który idealnie sprawdzi się w ogrodzie czy na balkonie jako osłona dla roślin. Przede wszystkim perfekcyjnie izoluje wrażliwe korzenie przed mrozem, np. pnącza, takie jak bluszcz.

W dodatku jest odporny na deszcz czy nadmierne nasłonecznienie. To jednak nie wszystko. Wykonane z niego doniczki są bardzo tanie, co przemawia na korzyść takiego rozwiązania.

Sprawdź również, jak zrobić wiszący kwietnik na ścianę.

Jak zrobić donice ze styropianu? Doniczka imitująca drewno 

Drewniane donice to wspaniała ozdoba balkonu, tarasu czy ogrodu. Nie zawsze jednak są praktyczne. Drewno jest mało odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, mróz czy śnieg. W dodatku trzeba je co roku impregnować, aby odzyskało swój dawny blask i wygląd.

A gdyby tak zrobić donicę, która swoim wyglądem będzie przypominać tę drewnianą? To możliwe – wystarczy kilka kawałków styropianu.

Do wykonania podobnej doniczki będziecie potrzebować:

 • 9 kawałków styropianu dociętych na wymiar (to wy ustalacie, jak duża ma być wasza donica i tym samym styropianowe kawałki),
 • długich i cienkich gwoździ, ok. 13 sztuk,
 • nożyka introligatorskiego,
 • brązowej farby akrylowej,
 • pędzli – dużego i mniejszego do wykończenia wąskich nacięć,
 • kleju do styropianu,
 • plastikowego worka do wnętrza donicy.

Przechodzimy do wykonania donicy.

Krok 1 – tworzymy korpus donicy. Przy pomocy gwoździ połącz ze sobą docięte na wymiar styropianowe kawałki. Nie musisz używać do tego młotka, ponieważ jak doskonale wiesz, styropian jest na tyle elastyczny, że gwóźdź wejdzie w niego bez problemu. Musisz stworzyć styropianowe pudełko bez pokrywy. 

Krok 2 – pomaluj korpus donicy brązową farbą akrylową. Pozostaw do wyschnięcia.

Krok 3 – pora na stworzenie imitacji deski z pozostałych kawałków styropianu. Do tego potrzebny ci będzie nożyk introligatorski i dużo wyobraźni. Zadanie z pewnością ułatwi ci poniższy tutorial.

Krok 4 – wykonane styropianowe „deski” pomaluj brązową farbą, a następnie pozwól im wyschnąć.

Krok 5 – przyklej styropian imitujący drewno do korpusu donicy. Użyj do tego kleju do styropianu.

Krok 6 – włóż do przygotowanej donicy plastikowy worek, w który później wsypiesz ziemię i posadzisz kwiaty. Gotowe!

Jak zrobić donice ze styropianu w stylu glamour? 

Sądzisz, że styropianowe donice są mało eleganckie? Za chwilę udowodnimy ci, że z jego pomocą stworzysz donicę w stylu glamour, która będzie pasować do każdego wysublimowanego wnętrza. Do wykonania styropianowej donicy w stylu glamour będziecie potrzebować:

 • 5 kawałków styropianu dociętego na wymiar (sami zdecydujcie, jak duża ma być wasza donica),
 • wykałaczek,
 • kleju na gorąco,
 • jasnej taśmy malarskiej,
 • białej akrylowej farby,
 • pędzla,
 • białych, małych koralików,
 • nożyczek.

Krok 1 – tworzymy korpus donicy. Postępuj tak, jak w powyższej instrukcji, kiedy przygotowywaliśmy donicę styropianową imitującą drewno. Zamiast gwoździ użyj jednak wykałaczek – będą mniej widoczne. 

Krok 2 – przygotowaną osłonkę obklej szeroką taśmą malarską. 

Krok 3 – pomaluj donicę białą farbą akrylową. Najlepiej nałóż kilka warstw, aby taśma nie była widoczna. 

Krok 4 – przy pomocy kleju na gorąco i koralików ozdób donicę. Możesz rozsmarować na osłonce cienką warstwę kleju i posypać ją drobnymi koralikami. 

Krok 5 – twoja osłonka jest gotowa. Pamiętaj, aby włożyć do jej wnętrza mniejszą, plastikową osłonkę na ziemię. Tak przygotowana donica nie wytrzyma ciągłego kontaktu z wodą, dlatego powinna pełnić rolę jedynie osłonki właściwej donicy. 

Oczywiście twoja donica nie musi być w kolorze białym. Świetnie będzie wyglądać również czerń, granat, czerwień czy chociażby złoto.

Jak zrobić donice ze styropianu i betonu? 

Podobają wam się donice z kamienia? To piękna ozdoba dla roślin ogrodowych. A czy wiecie, że ze styropianu i betonu wyczarujecie donicę imitującą kamień? Do jej wykonania będziecie potrzebować:

 • dwóch lub trzech kawałków styropianu (ich wymiary w tym przypadku nie mają znaczenia),
 • metalowej miski lub dużego, nieużywanego wiadra,
 • worka betonowej wylewki,
 • kielni,
 • rękawiczek,
 • pędzla,
 • szarej farby,
 • kawałka metalowej siatki,
 • kartonu, który będzie formą dla waszej donicy,
 • oleju.

Krok 1 – przygotowane kawałki styropianu musicie „zetrzeć” na kawałku siatki. Powinniście uzyskać styropianowy pył, styropianowe małe kuleczki.

Krok 2 – do startego styropianu dodajcie kilka miarek betonowej wylewki, a następnie wlejcie trochę wody. Całość wymieszajcie. Konsystencja tak przygotowanej masy nie powinna być ani za rzadka, ani za gęsta. Musicie z łatwością lepić z niej kulki.

Krok 3 – przygotowany karton posmarujcie z zewnątrz olejem.

Krok 4 – na kartonie układajcie styropianowe kulki. Mają one swoim kształtem i rozmiarem przypominać kamienie. Układajcie je jedne na drugich. Dzięki kartonowej podstawie nic nie powinno wam się przesuwać. 

Krok 5 – tak przygotowana konstrukcja musi swobodnie wyschnąć. Poczekajcie przynajmniej dwie doby.

Krok 6 – po tym czasie możecie wyjąć karton.

Krok 7 – ponownie rozróbcie z wodą betonową wylewkę. Teraz jej konsystencja musi przypominać farbę. Przy pomocy pędzla pomalujcie wnętrze donicy przygotowaną betonową masą. Teraz będziecie potrzebować kolejnych dwóch dni na jej zastygnięcie. Nie pomijajcie tego kroku! Dzięki niemu będziecie mogli bezpośrednio do swojej donicy wsypywać ziemię i podlewać kwiaty, a ona na tym nie ucierpi. 

Krok 8 – pora pomalować donicę ciemnoszarą farbą. Jeśli chcecie, aby struktura kamieni była bardziej widoczna, to ich krawędzie pomalujcie czarną farbą przy użyciu cienkiego pędzelka. 

Krok 9 – kiedy farba wyschnie, donica będzie gotowa do użytku!

Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.