Data modyfikacji:

Jak zrobić wiszący kwietnik na ścianę? DIY

Chcesz samemu zrobić kwietnik? Pora zakasać rękawy i brać się do roboty. Artykuł między innymi o tym, jak samodzielnie za pomocą sznurka, zrobić kwietniki wiszące na ścianę oraz dlaczego kwietniki ze skóry to wnętrzarski HIT.

Kwietnik na ścianę, jako podtrzymanie duszy domu

Mówi się, że dom kwitnie dopiero wtedy, gdy jest pełen kwiatów. Dzieje się tak za sprawą tego, że prawdopodobnie rośliny mają duszę. Ta zaś jest niewątpliwą ozdobą każdych przytulnych wnętrz. Mimo, że jedni w to wierzą, drudzy nie – kwietnik wiszący nigdy się nie nudzi i zawsze będzie oryginalną formą, w której umieścimy ulubione rośliny.

Moda na kwietniki wiszące

Moda na kwietniki pojawiła się wraz  z trendem zdobienia wnętrz w stylu prowansalskim oraz vintage. Każdy chciał mieć popularne "stojaki" na kwiaty, dlatego że wyróżniały się one wśród innych. Były lekkie, dynamiczne, ale co najważniejsze rośliny w kwietnikach wiszących dbały o klimat (nie tylko oczyszczając i produkując tlen) każdego pomieszczenia, w którym się znalazły.
Zawsze możesz odnowić, wedle uznania, stary egzemplarz nieatrakcyjnego (na pierwszy rzut oka) kwietnika. Uruchom swoją wyobraźnię i zrekonstruuj zapomniane: sznury, węzły, nicie lub łańcuchy i umieść w nich donice.

Kwietnik wiszący – czym właściwie jest?

Dla pewności, kwietnikiem nazywamy powierzchnię obsadzoną roślinami ozdobnymi, którą można obserwować ze wszystkich stron. W większości kwietniki znajdują zastosowanie na zewnątrz i są tradycyjnymi miejscami dla roślin kwitnących (np. rabatowych).

Kwietnik wiszący jest rodzajem kwietnika w pojemnikach (tzw. wiszące kosze) i może być zastosowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz dowolnego pomieszczenia. Zawieszone na haku lub wsporniku rośliny nie muszą być koniecznie roślinami rabatowymi, jednakże to one zapewnią całkowite przykrycie podłoża pojemnika.

Zarówno pierwsze, jak i drugie rodzaje kwietników mają do spełnienia jedno, główne zadanie. Powinny służyć bowiem ekspozycji roślin, wpływając na zwiększenie atrakcyjności miejsca, w którym się znajdują.

Skórzany kwietnik wiszący

To, że wiszące kompozycje roślinne pozwalają na nietypowe wyeksponowanie roślin  daje duże, dekoracyjne możliwości, uzgodniliśmy już wcześniej. Przyjrzyjmy się teraz  nieco bliżej kwietnikom wiszącym na ścianie, wykonanym ze skóry.

Skóra bydlęca z jakiej powstały te kwietniki wiszące jest garbowana roślinnie. Ten szlachetny materiał pięknie się starzeje. Jej wybarwienia nie są jednolite, ale taki stan rzeczy stanowi jedynie o tym, że każdy egzemplarz jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. TEN skórzany kwietnik wiszący możesz powiesić na ścianie lub na suficie w każdym pomieszczeniu w stylu: boho, country, etnicznym, prostym, romantycznym, a także w domu o klimacie village. Z tego względu, że występuje on w czterech wariantach kolorystycznych, będzie pasował do ciemnych i jasnych wnętrz. Idealnie sprawdzi się w przestrzennych pomieszczeniach i małych pokoikach.

Skóra barwiona na kolor czarny i ciemnobrązowy idealnie będzie wyglądać w transparentnych pomieszczeniach, które mają wysokie ściany. Dzięki dwóm przeciwstawnym kolorom powstanie bardzo ciekawy, pożądany przez wielu, kontrast wzbudzający emocje. Kwietniki wiszące barwione na brązowo będą pasować zaś do skórzanych kanap i wypoczynków w kolorze kremowym oraz jasno brązowym.

Egzemplarze w kolorze skóry naturalnej są uniwersalne, zatem nadają się do każdego typu wnętrza. Jeśli zależy Ci na minimalizmie i prostocie, kremowe, skórzane kwietniki wiszące na pewno pomogą uzyskać określony efekt. Porównaj sam. Kwietnik w kolorze naturalnym (beżowym) wygląda na prawdę lekko. Inaczej zupełnie odbieramy wygląd kwietnika z czarnej skóry.

Jak zrobić kwietnik ze sznurka?

Kwietnik wykonany ze sznurka spodoba się każdemu, bo oprócz modnie udekorowanego mieszkania, nie zubożeje Twój portfel! Poniżej podpowiadam, jak niewielkim nakładem czasu i kosztów finansowych wykonać piękny wiszący kwietnik (ze sznurka).

KROK 1
Zbierz materiały. Do wykonania egzemplarza kwietniczka potrzebne Ci będą jedynie: sznurek, nożyczki, kwiat w doniczce. To wszystko. 

KROK2
Przygotuj  osiem długich odcinków sznurka. Każdy z nich powinien mieć jednakową długość. Następnie zawiąż na supeł te wszystkie odcinki, jednocześnie dzieląc sznurki po dwa obok siebie.
KROK 3
Przygotuj doniczkę i ułóż sznurki na jej spodzie. Być może donica będzie posiadać otwór, jeśli tak to śmiało, w celu ułatwienia prac, włóż supeł ze sznurków do wnętrza doniczki.

KROK 4
To najważniejszy moment, gdyż zwieńcza on całą dotychczasową pracę, którą włożyliśmy w konstruowanie kwietnika wiszącego. Supełki będą znajdowały się nad wiszącym kwietnikiem. Należy rozpocząć ich plecenie  z każdej z czterech stron doniczki, łącząc po dwa sznurki na supełku.

Następnie stwórz supły w taki sposób, że dobierzesz dwa sznurki z poprzedniego supełka. Ilość supłów jest uzależniona od pożądanej przez Ciebie wysokości plątań.
KROK 5
Końcowy etap polega na połączeniu wszystkich ośmiu sznurków w jeden, duży i zwarty supeł. Zanim jednak go stworzysz, odmierz wysokość na jakiej chcesz powiesić swój kwietnik.

Kwietniki wiszące na ścianę – który wybrać?

Wiszące kwietniki mogą być wykonane z różnych materiałów, co ma bezpośredni wpływ na ich finalną cenę, ale także wytrzymałość. Najbardziej dekoracyjne walory posiadają kwietniki: sznurowane, skórzane, drewniane, rattanowe(palmowe), wiklinowe, ale także popularne stały się metalowe.

Najlepiej wybrać taki materiał kwietnika, aby pasował do aktualnego stanu umeblowania wnętrza. Przykładowo, jeśli w pomieszczeniu górują metalowe osłonki na rośliny, a na ścianach widnieją metalowe obramówki obrazów, to idealnie sprawdzą się tu oczywiście metalowe kwietniki wiszące na ścianę.

Pamiętaj, że celowo możesz zamówić kontrastujący z wyposażeniem wnętrza materiał kwietniczka. Dzięki temu wniesiesz powiew świeżości i sprawisz, że Twoje cztery ściany rozpromienią się Twoje. Pamiętaj, że w momencie łączeniu materiałów powinieneś być nader ostrożny, gdyż łatwo w  jego efekcie uzyskać efekt kitu, nie hitu.

Jak widzisz, za pomocą techniki handmade, możesz samodzielnie wykonać sznurowany kwietnik. Zajmie Ci to nie więcej niż 20 minut. Stylowy skórzany egzemplarz to najlepsza wersja dla tych, którzy cenią sobie trwałe i majestatyczne materiały. Co Ty wybierasz?
Autor: Karolina Majcherczyk