Neon to pierwiastek chemiczny z grupy gazów szlachetnych. Jest bezwonny i bezbarwny. Najczęściej stosuje się go do wypełnienia lamp neonowych, jako wydajny środek chłodniczy oraz w laserach.
Neon to także potoczna nazwa lamp wyładowczych, czyli takich, które świecą przez wyładowania elektryczne w oparach metalu (np. rtęci) lub gazów (np. argon, neon). Niektóre lampy są pokryte tzw. luminoforem>, czyli farbą zmieniającą niewidzialne promieniowanie elekromagnetyczne na widzialne.
Lampy neonowe to inaczej jarzeniówki (lampy jarzeniowe). Są to proste lampy wyładowcze mające postać dwóch elektron, które są umieszczone w szklanej bańce wypełnionej zazwyczaj neonem. Święcą dzięki wyładowaniu jarzeniowemu, czyli elektrycznemu wyładowaniu w gazach, podczas którego emituje się światło. Zastępczyniami napisów neonowych na ścianie są obrazy typograficzne podświetlane diodami LED.
Lampy neonowe znalazły swoje zastosowanie w reklamach świetlnych – zewnętrznych. Taki typ reklam był popularny w latach 60. i 70. XX wieku. Zmierzch techniki reklam świetlnych neonowych nastąpił dzięki załamaniu gospodarczemu oraz utraceniu wolności gospodarczej, a także rozwojowi nowszych technik reklam świetlnych zewnętrznych.
Obecnie neony LED na ścianę wracają do łask i stają się coraz bardziej pożądanymi gadżetami wykorzystywanymi do wystroju nie tylko pubów, lokali, sklepów, ale także mieszkań i domów.
Barwy świecących literek i napisów LED na ścianę zależą od składu gazu szlachetnego znajdującego się wewnątrz rury, koloru szkła (malowanego lub barwionego w masie), zastosowania danego luminoforu.
Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak zrobić własny neon LED na ścianę, musisz widzieć, że neony występują w trzech następujących rodzajach.
Ten rodzaj neonu LED na ścianę jest najtańszy i najprostszy. Po zgaszeniu światła rurki są przezroczyste, natomiast w momencie jego zapalenia zyskują aktywne i intensywne czerwone barwy.
Napisy neonowe wykonane z tego rodzaju neonu będą miały bardzo intensywne światło. Dzięki nim możesz stworzyć napisy nie tylko w podstawowych barwach, ale także pastelowych. Po wyłączeniu światła rurka ma biały kolor.
Jest to najdroższy, ale zarówno najbardziej estetyczny rodzaj neonu LED. Takie rurki mają nie tylko luminofor, dzięki któremu neon świeci jaskrawo i modyfikuje kolor. Po zgaszeniu światła rurki mają taką samą barwę jak podczas świecenia neonu. To szkło nada się idealnie do wszystkich zewnętrznych aplikacji, a więc także do twoich czterech kątów.
Aby uzyskać odpowiedni efekt kolorystyczny neonu, musisz wybrać właściwy skład gazu znajdującego się wewnątrz transparentnej rury.
Do wykonania takiego neonu LED na ścianę potrzebne będą:
Sposób wykonania:
Niestety nie jest to najlepszy pomysł. Jak wskazuje sama nazwa taśma jest płaska, a w efekcie o wiele trudniej ułożyć z niej wzory. Po prostu wygląda to mniej naturalnie niż w przypadku okrągłego przewodu.
Nie zapominaj o szablonie. Najlepiej odrysować go na kartce. Nie trzeba posiadać dużych zdolności plastycznych, aby stworzyć ciekawy neon. Wystarczy przekalkować wzór z ekranu komputera. Poniżej kilka ciekawych inspiracji na modne neony.
Grubość dziury jest oczywiście uzależniona od grubości wybranego węża LED. Teraz pora nawiercić na desce mniejsze dziurki według szablonu. To dzięki nim będziecie mogli przywiązać później wężyk do deski, a cały neon będzie dobrze się trzymać i stworzy piękny wzór.
Teraz układaj wężyk wedle wzoru i w poszczególnych miejscach, w których wywierciłeś dziurki, przywiązuj go do deski zwykłą nitką w zbliżonym kolorze. Nitki zawiąż z tyłu deski i przyklej je dodatkowo grubą taśmą montażową. Neon gotowy!
Możesz także zrobić z tyłu deski odpowiedni stelaż, dzięki któremu cały neon stanie się tak jakby obrazem, a kable nie będą dotykać ściany czy wychodzić gdzieś z boku. Taką ramę stworzysz przy pomocy kilku mniejszych desek ze sklejki, śrubek i kątowników.
Do takiego neonu będziesz potrzebować deski wyciętej w pożądany kształt np. kaktusa, serca itp. Nie zapominaj o podstawce, dzięki której lampa będzie stać. Teraz pomaluj deskę na odpowiedni kolor, naklej na nią LED-owe lampki i gotowe! Poniżej inspiracja na podobne lampy: