Data publikacji:

Jak zrobić neon led?

Neonowe napisy to sposób na prawdziwą odmianę wnętrza. NEONY LED zdecydowanie powróciły do łask. Podpowiadamy, jak za pomocą budżetowej wersji, czyli lutownicy, gumowego wężyka, oporników i diody LED samodzielnie wykonać świecące napisy. Dowiesz się także jak zrobić neon led za pomocą LED-owych węży.

Co to jest NEON (Ne)?

Neon to pierwiastek chemiczny z grupy gazów szlachetnych. Jest on bezwonny i bezbarwny. Najczęściej stosowany do wypełnienia lamp neonowych, jako wydajny środek chłodniczy oraz w laserach. Jego nazwa pochodzi greckiego słowa "neos", co oznacza "nowy".

Neon to także potoczna nazwa lamp wyładowczych, czyli takich, które świecą poprzez wyładowania elektryczne w oparach metalu (np. rtęci) lub gazów (np. argon, neon). Niektóre lampy są pokryte tzw. luminoforem, czyli farbą zmieniającą niewidzialne promieniowanie elekromagnetyczne na widzialne.

Lampy neonowe to inaczej jarzeniówki (lampy jarzeniowe). Są to proste lampy wyładowcze mające postać dwóch elektron, które są umieszczone w szklanej bańce wypełnionej zazwyczaj neonem. Święcą dzięki wyładowaniu jarzeniowemu, czyli elektrycznemu wyładowaniu w gazach, podczas którego emituje się światło.

Zastępczyniami napisów NEONOWYCH są obrazy typograficzne podświetlane diodami LED. Kliknij i przekonaj się, jak wyglądają neony, czyli świecące literki umieszczone na matowym płótnie poliesterowym. 

Historia neonów

Lampy neonowe znalazły swoje zastosowanie w reklamach świetlnych – zewnętrznych. Taki typ reklam był popularny w latach 60. i 70. XX wieku. Zmierzch techniki reklam świetlnych neonowych nastąpił dzięki załamaniu gospodarczemu oraz utraceniu wolności gospodarczej, a także rozwojowi nowszych technik reklam świetlnych zewnętrznych.

Napisy neonowe wracają do łask i stają się coraz bardziej pożądanymi gadżetami wykorzystywanymi do wystroju nie tylko pub-ów, lokali, sklepów, ale także MIESZKAŃ i DOMÓW.
Zwolennicy neonowych literek powinni zapoznać się z alternatywną ich wersją, czyli z obrazami z wykorzystaniem LED-ów. Pracownia twórcza COŚ NIE COŚ specjalizuje się komponowaniem świecących obrazów przedstawiających różne napisy (np. napis HOME ). Ich cena wynosi od 70 do 290 zł.

Skąd się biorą kolory świecenia neonu?

Kolory neonów nie biorą się znikąd. Od czego zatem zależą barwy świecących literek i napisów?
od składu gazu szlachetnego znajdującego się wewnątrz rury,
od koloru szkła (malowanego lub barwionego w masie),
zastosowania danego luminoforu.

Rodzaje neonów – stwórz własny neon LED

Aby zrozumieć za pomocą jakich narzędzi można utworzyć własny projekt napisu lub rysunku z neonu LED oraz świadomie wybrać rodzaj neonu, który rozświetli Twoje wnętrze – podpowiadam, że neony występują w 3 następujących rodzajach. Aby móc samodzielnie stworzyć świecące literki/reklamę polecamy zamówić poniżej opisane transparentne rurki lub szkło.
SZKŁO TRANSPARENTNE WYPEŁNIONE NEONEM. Ten rodzaj neonu jest najtańszy i najprostszy. Po zgaszeniu światła rurki są przezroczyste, natomiast w momencie jego zapalenia zyskują aktywne i intensywne czerwone barwy.
TRANSPARENTNE RURKI POKRYTE OD WEWNĄTRZ LUMINOFOREM, WYPEŁNIONE MIESZANKĄ GAZÓW. Napisy neonowe, wykonane z tego rodzaju neonu będą miały bardzo intensywne światło. Dzięki nim możesz stworzyć napisy nie tylko w podstawowych barwach, ale także pastelowych. Po wyłączeniu światła rurka ma biały kolor.
RURKI BARWIONE W MASIE. Jest to najdroższy, ale zarówno najbardziej estetyczny rodzaj neonu. Takie rurki posiadają nie tylko luminofor, dzięki któremu neon świeci jaskrawo i modyfikuje kolor. Po zgaszeniu światła rurki mają taką samą barwę, jak podczas świecenia neonu. Te szkło nada się idealnie do wszystkich zewnętrznych aplikacji, a więc także do Twoich czterech kątów.

Kolory świecenia neonów – neon design

Aby uzyskać odpowiedni efekt kolorystyczny neonu musisz wybrać odpowiedni skład gazu znajdującego się wewnątrz transparentnej rury.

NEON – kolor pomarańczowo-czerwony
NEON Z TRĘCIĄ W ŻÓŁTOZIELONEJ RURZE – kolor zielony
ARGON  – kolor fioletowy
ARGON Z DODATKIEM RTĘCI – kolor niebieski
HEL  – kolor biało-różowy
HEL W ŻÓŁTEJ RÓŻE – kolor żółty
KRYPTON – kolor biały
KSENON – kolor niebiesko-fioletowy

Jak zrobić neon led – budżetowa wersja dodatku do wnętrz

POTRZEBUJESZ:
nożyczki,
cynę z kalafonią,
lutownicę,
zapalniczkę lub opalarkę,
gumowy (transparentny) wężyk,
diody LED o wysokim i jaskrawym stopniu świecenia,
oporniki o wartości zależnej od odbiornika np. 450 om (led resistor calculator to narzędzie, które umożliwia obliczenie wartości rezystora), 
rurkę termokurczliwą.
SPOSÓB WYKONANIA:
Opal wężyk za pomocą zapalniczki lub opalarki.
Włóż diodę do wężyka. Umieść ją w taki sposób, aby cała znajdowała się w jego wnętrzu.
Utnij wystające końcówki diody (zostaw około 2 cm).
Utnij opornik z jednej strony i przylutuj go do + diody.
Obetnij końcówkę opornika z drugiej strony i przylutuj kable. 
Załóż folię termokurczliwą i podgrzej ją tak, aby się zacisnęła z opornikiem i diodą.

Snakes neon design, czyli jak zrobić NEON LED za pomocą LED-owych węży

POTRZEBUJESZ:
2 węże LED-owe (el wire), długość: 2 m,
ładowarki USB,
4 kawałki sklejki, wymiary: 2x30x10 cm, 2x31,8x10 cm,
klej na gorąco,
płyta HDF 30x30 cm,
4 kątowniki,
wkrętarka,
taśma zwykła i montażowa,
nożyczki,
kartka papieru,
ołówek,
szara nić.

SPOSÓB WYKONANIA NEONU:

Przygotuj szablon (rysunek, tekst) i ołówkiem odrysuj go na kartce papieru. Wytnij nożyczkami narysowany wzór.
Za pomocą taśmy przymocuj papier szablonu do płyty HDF.
Nawierć 2 otwory w płycie HDF przez które przeciągniesz węże świetlne.
Zaznacz wzdłuż wzoru punkty mocowań i przewierć je wąskim wiertłem.
Przez przygotowane wcześniej 2 otwory przeciągnij węże LED-owe i umocuj je od tyłu taśmą montażową.
Opleć nicią węże LED-owe i przewlecz nią wywiercone otwory. Nić montujemy od tyłu przy użyciu taśmy montażowej. Elementy z nitek emitują  prawdziwe łączenia.
Utwórz ramę ze sklejki i połącz ją za pomocą kątowników.
Za pomocą kleju na gorącu zamontuj płytę HDP w środku obudowy.

Zarówno napisy neonowe, jak i obrazy z lampkami LED to ozdoba, którą jesteś w stanie wykonać samodzielnie. Aby zredukować koszty ozdobienia ściany wnętrza za pomocą gotowych, święcących napisów NEONOWYCH lub LEDOWYCH, zachęcam do kreatywnej zabawy świecących kolorów.

Karolina Majcherczyk
Z zawodu planista przestrzenny oraz inżynier architektury krajobrazu. Od zawsze pasjonuje się pisaniem, szczególnie na temat przedmiotów wykonanych ręcznie. Kreatywna, o duszy artystki.