Data modyfikacji:

Jak zrobić neon led? Neonowy napis na ścianę

Neonowy napis może być świetną ozdobą ściany i pokoju. Dodaje wnętrzu charakteru, a wieczorem niepowtarzalnego klimatu. Podobają ci się neony do domu, ale niestety nie mieszczą się w twoim budżecie? Sprawdź, jak zrobić neon LED samodzielnie. To prostsze niż sądzisz!
neon led na ścianę

Co to jest neon LED?

Neon to pierwiastek chemiczny z grupy gazów szlachetnych. Jest bezwonny i bezbarwny. Najczęściej stosuje się go do wypełnienia lamp neonowych, jako wydajny środek chłodniczy oraz w laserach.

Neon to także potoczna nazwa lamp wyładowczych, czyli takich, które świecą przez wyładowania elektryczne w oparach metalu (np. rtęci) lub gazów (np. argon, neon). Niektóre lampy są pokryte tzw. luminoforem>, czyli farbą zmieniającą niewidzialne promieniowanie elekromagnetyczne na widzialne.

Lampy neonowe to inaczej jarzeniówki (lampy jarzeniowe). Są to proste lampy wyładowcze mające postać dwóch elektron, które są umieszczone w szklanej bańce wypełnionej zazwyczaj neonem. Święcą dzięki wyładowaniu jarzeniowemu, czyli elektrycznemu wyładowaniu w gazach, podczas którego emituje się światło. Zastępczyniami napisów neonowych na ścianie są obrazy typograficzne podświetlane diodami LED.

Historia neonów

Lampy neonowe znalazły swoje zastosowanie w reklamach świetlnych – zewnętrznych. Taki typ reklam był popularny w latach 60. i 70. XX wieku. Zmierzch techniki reklam świetlnych neonowych nastąpił dzięki załamaniu gospodarczemu oraz utraceniu wolności gospodarczej, a także rozwojowi nowszych technik reklam świetlnych zewnętrznych.

Obecnie neony LED na ścianę wracają do łask i stają się coraz bardziej pożądanymi gadżetami wykorzystywanymi do wystroju nie tylko pubów, lokali, sklepów, ale także mieszkań i domów.

Kolory neonów LED

Barwy świecących literek i napisów LED na ścianę zależą od składu gazu szlachetnego znajdującego się wewnątrz rury, koloru szkła (malowanego lub barwionego w masie), zastosowania danego luminoforu.

Rodzaje neonów LED

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak zrobić własny neon LED na ścianę, musisz widzieć, że neony występują w trzech następujących rodzajach.

Szkło transparentne wypełnione neonem

Ten rodzaj neonu LED na ścianę jest najtańszy i najprostszy. Po zgaszeniu światła rurki są przezroczyste, natomiast w momencie jego zapalenia zyskują aktywne i intensywne czerwone barwy.

Transparentne rurki pokryte od wewnątrz luminoformem i wypełnione mieszanką gazów

Napisy neonowe wykonane z tego rodzaju neonu będą miały bardzo intensywne światło. Dzięki nim możesz stworzyć napisy nie tylko w podstawowych barwach, ale także pastelowych. Po wyłączeniu światła rurka ma biały kolor.

Rurki barwione w masie

Jest to najdroższy, ale zarówno najbardziej estetyczny rodzaj neonu LED. Takie rurki mają nie tylko luminofor, dzięki któremu neon świeci jaskrawo i modyfikuje kolor. Po zgaszeniu światła rurki mają taką samą barwę jak podczas świecenia neonu. To szkło nada się idealnie do wszystkich zewnętrznych aplikacji, a więc także do twoich czterech kątów.

Kolory świecenia neonów LED na ścianę

Aby uzyskać odpowiedni efekt kolorystyczny neonu, musisz wybrać właściwy skład gazu znajdującego się wewnątrz transparentnej rury.

 • neon– kolor pomarańczowo-czerwony
 • neon z rtecią w żółtozielonej rurze – kolor zielony
 • argon – kolor fioletowy
 • argon z dodatkiem rtęci – kolor niebieski
 • hel – kolor biało-różowy
 • hel w żółtej rurze – kolor żółty
 • krypton – kolor biały
 • ksenon – kolor niebiesko-fioletowy

Jak zrobić neon led – budżetowa wersja dodatku do wnętrz

Do wykonania takiego neonu LED na ścianę potrzebne będą:

 • nożyczki
 • cyna z kalafonią
 • lutownica
 • zapalniczka lub opalarka
 • gumowy (transparentny) wężyk
 • diody LED o wysokim i jaskrawym stopniu świecenia
 • oporniki o wartości zależnej od odbiornika np. 450 om (led resistor calculator to narzędzie, które umożliwia obliczenie wartości rezystora)
 • rurka termokurczliwa

Sposób wykonania:

 1. Opal wężyk za pomocą zapalniczki lub opalarki.
 2. Włóż diodę do wężyka. Umieść ją w taki sposób, aby cała znajdowała się w jego wnętrzu.
 3. Utnij wystające końcówki diody (zostaw około 2 cm).
 4. Utnij opornik z jednej strony i przylutuj go do diody.
 5. Obetnij końcówkę opornika z drugiej strony i przylutuj kable.
 6. Załóż folię termokurczliwą i podgrzej ją tak, aby się zacisnęła z opornikiem i diodą.

Jak zrobić neon? Najpierw przygotuj niezbędne elementy

W neonach najważniejsze jest źródło światła. To ono nadaje neonowi niepowtarzalny charakter. Co zatem wybrać? Najlepszym rozwiązaniem jest wąż LED lub wężyki/przewody elektroluminescencyjne. Niektórzy polecają, aby wykonywać neony z taśmy ze światłami ledowymi.

Niestety nie jest to najlepszy pomysł. Jak wskazuje sama nazwa taśma jest płaska, a w efekcie o wiele trudniej ułożyć z niej wzory. Po prostu wygląda to mniej naturalnie niż w przypadku okrągłego przewodu.

Oprócz światła do wykonania neonu niezbędna będzie deska, na której umieścisz wzór czy napis. Przyda się również ciemna farba, wałek lub pędzel do jej nałożenia, nitka, nożyczki, wytrzymała taśma i taśma papierowa oraz wiertarka z możliwością zmiany wiertła – jedno powinno być grubsze, a drugie cieńsze.

Nie zapominaj o szablonie. Najlepiej odrysować go na kartce. Nie trzeba posiadać dużych zdolności plastycznych, aby stworzyć ciekawy neon. Wystarczy przekalkować wzór z ekranu komputera. Poniżej kilka ciekawych inspiracji na modne neony.

Neon do pokoju – przechodzimy do wykonania

Na samym początku przygotuj deskę. Najlepiej jeśli pomalujesz ją ciemną farbą – wtedy neon będzie pięknie odbijać światło. Kiedy pomalowana deska już wyschnie, to można zacząć nanosić na nią wzór. Najpierw namaluj wybrany kształt na kartce. Następnie wytnij go i przyklej do deski papierową taśmą. Na samym dole wzoru wywierć dwie większe dziury, przez które przeciągniesz LED-owy wężyk.

Grubość dziury jest oczywiście uzależniona od grubości wybranego węża LED. Teraz pora nawiercić na desce mniejsze dziurki według szablonu. To dzięki nim będziecie mogli przywiązać później wężyk do deski, a cały neon będzie dobrze się trzymać i stworzy piękny wzór.

Teraz układaj wężyk wedle wzoru i w poszczególnych miejscach, w których wywierciłeś dziurki, przywiązuj go do deski zwykłą nitką w zbliżonym kolorze. Nitki zawiąż z tyłu deski i przyklej je dodatkowo grubą taśmą montażową. Neon gotowy!

Możesz także zrobić z tyłu deski odpowiedni stelaż, dzięki któremu cały neon stanie się tak jakby obrazem, a kable nie będą dotykać ściany czy wychodzić gdzieś z boku. Taką ramę stworzysz przy pomocy kilku mniejszych desek ze sklejki, śrubek i kątowników.

Lampy neonowe – stwórz własny neon w kilka minut!

Jeśli nie chcesz samodzielnie wykonywać świecącej dekoracji, to możesz skorzystać z gotowych lamp neonowych, które później dowolnie ułożysz na desce, tworząc z nich pewnego rodzaju obraz. Takie neony są nieco droższe, natomiast można tworzyć z nich niepowtarzalne konstrukcje, a cała praca nie zajmie ci dużo czasu.
Możesz również tworzyć neony z przyklejanych LED-owych lampek, które często wykorzystuje się do oświetlenia np. kuchennego blatu. Stworzysz w ten sposób stojący neon przypominający nieco ozdobę i lampę.

Do takiego neonu będziesz potrzebować deski wyciętej w pożądany kształt np. kaktusa, serca itp. Nie zapominaj o podstawce, dzięki której lampa będzie stać. Teraz pomaluj deskę na odpowiedni kolor, naklej na nią LED-owe lampki i gotowe! Poniżej inspiracja na podobne lampy:

Neon kupiony w sklepie to wydatek kilkuset złotych, a wykonanie go samodzielnie wyniesie cię o wiele mniej i w dodatku będzie świetną zabawą. A wy zrobicie taki neon czy wolicie stawiać na gotowe wersje?
Autor: Karolina Siejda i Klaudia Borycka