Data publikacji:

Woskowijki DIY. Jak zrobić?

W ciągu jednego roku Polacy zużywają tony plastiku i folii – co, jak powszechnie wiadomo, ma fatalny wpływ na środowisko. Jeśli nie chcesz przyczyniać się do jego niszczenia i cenisz sobie ekologiczne rozwiązania, to z pewnością spodoba ci nowy trend, którym są woskowijki. Jak zrobić takie ściereczki i do czego właściwie mogą służyć?


Woskowijka DIY – co to właściwie jest?

Woskowijka to po prostu bawełniana chusteczka, która została zaimpregnowana woskiem pszczelim. Służy ona przede wszystkim do zawijania jedzenia – np. drugiego śniadania, które zabiera się do pracy czy do szkoły. Dzięki woskowi jedzenie zabezpieczone jest przed utratą wilgoci. Ty z kolei nie wyrzucasz kolejnych kilogramów plastiku w postaci woreczków i kawałków folii.

Woskowijka DIY – dodatkowe korzyści

Istnieje aż kilka powodów, aby przygotować samodzielnie woskowijki, czyli woskowijki DIY (z ang. do it yourself). Oto one:
  • do produkcji woskowijek możesz użyć starych tkanin, co wpisuje się w trend zero waste i również pomaga chronić środowisko,
  • woskowijki DIY, w przeciwieństwie do plastikowych torebek, z całą pewnością nie zawierają szkodliwego dla zdrowia bisfenolu A (skład woskowijki to tylko czysta bawełna oraz naturalny wosk pszczeli),
  • to bardzo praktyczna rzecz – już nigdy nie doświadczysz problemów związanych z faktem, że skończyła się folia, a ty nie masz nowej; ponadto woskowijki możesz używać na kilka różnych sposobów,
  • to ekonomiczne – woskowijka DIY jest wielorazowa, a jej samodzielnie stworzenie kosztuje zaledwie kilka złotych.

Jak widzisz, zdecydowanie warto. Nie pozostaje ci już nic innego, jak dowiedzieć się, jak zrobić woskowijki.

Woskowijki – jak zrobić?

Aby zrobić woskowijki, musisz dysponować bawełnianą tkaniną, woskiem pszczelim, tarką, żelazkiem, nożyczkami, papierem do pieczenia oraz olejkiem eterycznym (ostatni punkt nie jest obowiązkowy). Tkanina nie musi być nowa – śmiało możesz wykorzystać np. swoją starą koszulę. Wosk pszczeli bez trudu i w niskiej cenie kupisz online. 

Kiedy wszystko będzie już w zasięgu twojej ręki, czas na właściwe działanie.

  • Potnij tkaninę
Potnij tkaninę na takie kawałki, jakich potrzebujesz. Jeżeli chcesz, aby twoja woskowijka DIY ładnie się prezentowała, możesz użyć nożyczek dekoracyjnych. 
  • Zetrzyj wosk na tarce
Ilość dopasuj „na oko” – starty wosk możesz bardzo długo przechowywać, więc na pewno się nie zmarnuje. 

  • Dodaj kilka kropel olejku eterycznego do wosku
Wosk eteryczny jest wskazany, ponieważ dzięki niemu woskowijki DIY ładnie pachną i na długo zachowują świeżość przechowywanych w nich produktów. Najlepiej sprawdzi się olejek z drzewa herbacianego, który ma też właściwości antybakteryjne. 
  • Posyp woskiem tkaninę
Rozłóż na płasko wycięty kawałek tkaniny, po czym dość gęsto i równomiernie posyp go startym woskiem. 
  • Wyprasuj woskowijkę
Czas na prasowanie. Na tkaninę nałóż papier do pieczenia (opcjonalnie możesz też użyć bibułki) i zacznij prasować. W trakcie tego kroku co jakiś czas podnoś papier i upewniaj się, czy wosk jest już rozpuszczony oraz czy wsiąknął w tkaninę.  

  • Kontrola
Gdy cały wosk ulegnie rozpuszczeniu, skontroluj swoją woskowijkę. Jasne plamy na tkaninie to miejsca, w których nie ma jeszcze wosku. Posyp je i przeprasuj tkaninę ponownie. 

Na koniec odłóż swoje woskowijki DIY do wyschnięcia. Po kilku godzinach powinny być dość sztywne – to właśnie wtedy będą nadawały się już do użycia. 

Woskowijka DIY – jak o nią dbać?

Skoro w woskowijkach przechowuje się jedzenie, to naturalne jest, że mogą się one wybrudzić – np. od masła. W takich sytuacjach wskazane jest wypłukanie szmatki w czystej wodzie. Nie należy natomiast prać jej w pralce – może stracić swoje właściwości. 

Autor: R. Wojtaś