Data modyfikacji:

Jak zrobić pokrywę do akwarium domowym sposobem?

Masz w domu akwarium o nietypowych wymiarach i ciężko znaleźć ci idealnie pasującą pokrywę? Możesz wykonać ją samodzielnie! Poniżej przygotowaliśmy dla ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak zrobić pokrywę do akwarium z pleksi, PCV, ze sklejki czy z aluminium. Podpowiemy także, jaki materiał będzie najtrwalszy i najlepiej spełni twoje oczekiwania. Zapraszamy!

jak zrobić pokrywę do akwarium

Jak zrobić pokrywę do akwarium i jaki rodzaj materiału wybrać?

Wykonanie samej pokrywy do akwarium nie należy do bardzo skomplikowanych czynności i niezależnie od tego, czy robisz pokrywę z drewnianej sklejki, czy plastikowej pleksi, to wzór zostaje i sposób wykonania jest bardzo podobny. Skupmy się zatem na tym, jaki materiał na pokrywę do akwarium sprawdzi się najlepiej. Do wyboru masz m.in.:

  • płyty z pleksi,
  • płyty z PCV,
  • drewniane płyty ze sklejki,
  • płyty ze spienionego PCV,
  • profile z aluminium. 

Zacznijmy od płyty z pleksi i PCV. Takie pokrywy do akwarium będą najbardziej wytrzymałe i proste w wykonaniu. Pleksi i PCV są odporne na wilgoć i nie wchodzą w kontakt z wodą. Wystarczy jedynie je skleić, aby cieszyć się porządnie wykonaną pokrywą przez kolejne długie lata. Mała rada – jeśli zdecydujesz się na ten materiał, to postaw na płytę z pleksi i PCV grubszą niż 5 mm.

W przeciwnym razie twoja płyta może się odkształcić od światła świetlówki. Jakie są wady pokryw wykonanych z takiego materiału? Przede wszystkim dość wysoka cena ich wykonania. Alternatywą może być płyta ze spienionego PCV, która jest nieco tańsza, a ma podobne właściwości.

O wiele tańszym rozwiązaniem będzie pokrywa do akwarium ze sklejki. Taki rodzaj pokrywy ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Drewniana pokrywa po kontakcie z wodą może zawilgotnieć, a w efekcie będzie puchnąć i może wdać się w nią grzyb. Drewno to także idealny materiał do rozwoju alg.

Jak więc temu zapobiec? Pokrywę ze sklejki należy bardzo dokładnie zabezpieczyć lakierem i zadbać o to, aby miejsca łączenia były doskonale sklejone.

Mała rada – nie lakierujcie już wilgotnej sklejki. Sklejka musi być całkowicie sucha, a potem dopiero możecie ją zaimpregnować. Na korzyść takiej pokrywy przemawia to, że łatwo ją wykonać i jest względnie tania. 

To teraz zastanówmy się nad pokrywą do akwarium wykonaną z aluminium. Zaletą takiej pokrywy jest niewątpliwie materiał, czyli samo aluminium. To produkt niezwykle wytrzymały i elastyczny, który rewelacyjnie odbija światło. Pokrywa z aluminium to zdecydowanie bardzo dobry wybór, ale najdroższy z całej naszej listy.

Sprawdź również, jak zrobić mydło.

Jak zrobić pokrywę do akwarium? Uniwersalna instrukcja

Poniższa instrukcja sprawdzi się dla każdego, ponieważ jest na tyle uniwersalna, że możesz przy jej pomocy wykonać pokrywę do akwarium zarówno ze sklejki drewnianej, jak i PCV, pleksi czy aluminium. Do wykonania pokrywy niezbędne będą:

  • profile z wybranego przez ciebie materiału docięte na odpowiednią długość (z profili wykonasz ramę swojej pokrywy. O tym, jak je dociąć, dowiesz się poniżej),
  • klej, który sklei wybrany przez ciebie materiał,
  • płyta z wybranego materiału docięta na wymiar akwarium,
  • kątowniki,
  • śruby,
  • wkrętarka. 

Krok 1 – tworzymy ramę pokrywy akwarium. Potrzebujesz do tego czterech profili – dwa na boki, jeden na przód i drugi na tył. 

Krok 2 – na każdy profil ramy twojej pokrywy musisz przykleić nieco mniejsze profile (mniej więcej o kilka milimetrów od góry i  2 cm od dołu). Stworzysz w ten sposób taką podwójną instrukcję, w którą wsuniesz później górną część pokrywy. Taka konstrukcja umożliwi także nałożenie pokrywy na ściany akwarium i jej nieprzesuwanie. 

Krok 3 – sklej ramę z przygotowanych podwójnych profili. Po jej wyschnięciu, dokręć do siebie profile za pomocą kątowników.

Krok 4 – wsuń górną część pokrywy w przygotowaną ramę. Nie zapomnij, aby zrobić w niej przynajmniej jeden otwór na podawanie pokarmu.

Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.