Data modyfikacji:

Jak naprawić zapiętki w butach?

Zapiętki w twoich ulubionych butach odkształciły się lub przetarły? Nie musisz spisywać obuwia na straty. Regeneracja zapiętek pozwoli przedłużyć jego żywotność. Podpowiadamy, jak naprawić zapiętki w butach niedużym kosztem.
Jak naprawić zapiętki w butach
Zapiętki w butach, które bardzo lubisz, prezentują się nieestetycznie? Powstrzymaj się przed ich wyrzuceniem! Istnieją proste sposoby na to, by nadać obuwiu nowe życie. Sprawdź, jak naprawić zapiętki w butach domowymi metodami oraz z pomocą profesjonalisty.

Naprawa zapiętek – kiedy jest konieczna?

Zapiętki to tylne części obuwia, zwykle dodatkowo usztywnione, które gwarantują butom dobre ułożenie na stopie. W niektórych przypadkach mogą także stabilizować kostkę i chronić ją przed urazami (np. w butach trekkingowych czy biegowych). To jednocześnie część obuwia, która szybko ulega eksploatacji, zwłaszcza jeśli sięgasz po dany model butów na co dzień. Szansę warto dać również tym butom, które poza uszkodzonymi zapiętkami po prostu prezentują się dobrze. Należy podkreślić, że naprawa zapiętek w dobrej jakości obuwiu skórzanym nie jest zwykle kłopotliwa.
Jak więc widzisz, jeśli zapiętki stały się pogniecione, luźne lub widać na nich przetarcia, nie musisz wyrzucać lubianych butów. Istnieją sposoby na ich szybką regenerację. Przeczytasz o nich w dalszej części artykułu.

W jakich butach zapiętki psują się najczęściej?

Zapiętki zwykle ulegają przetarciu lub odkształceniu w butach, w których uprawiana jest aktywność fizyczna. To częsty problem biegaczy, piłkarzy, ale także osób uprawiających trekking. Stopa, która intensywnie porusza się w bucie, po pewnym czasie powoduje odkształcenia w materiale. Ponadto, na poluzowanie zapiętek skarżą się także panie – dotyczy to zwykle skórzanych balerin oraz czółenek na obcasie, które muszą być dobrze dopasowane do kształtu stopy.
Nieestetyczne uszkodzenia mogą być również rezultatem złego doboru rozmiaru obuwia. Jeśli kupujesz zbyt ciasne buty, od których oczekujesz, że dopasują się do stopy, możesz nie tylko nabawić się odcisków i otarć, ale także po prostu zniszczyć nową parę. Przed zamówieniem obuwia dokładnie sprawdź długość wkładki oraz porównaj jego kształt ze swoimi stopami.

Jak naprawić zapiętki w butach? Sprawdzone sposoby

Naprawa zapiętek, nawet tych mocno zniszczonych, wciąż jest możliwa. Sprawdź, jak naprawić przetarte zapiętki, by móc cieszyć się swoim obuwiem przez kolejne miesiące.

1. Naprawa zapiętek u szewca

W przypadku jakichkolwiek problemów z obuwiem szewc okazuje się nieocenioną pomocą. Zawód, który jeszcze do niedawna wydawał się wymierać, dziś znów zyskuje na popularności. Specjalista od obuwia dysponuje narzędziami i preparatami, które mogą dać życie nawet bardzo zniszczonym butom.
Jeśli twoje zapiętki są bardzo wysłużone, oddanie butów do szewca może być odpowiednim rozwiązaniem. Ekspert może całkowicie usunąć starte zapiętki, a w ich miejsce wszyć nowe tak, że po zabiegu naprawczym nie pozostaną widoczne ślady. Jeżeli chcesz naprawić zapiętki w drogich butach, a nie masz zdolności do majsterkowania – lepiej zostaw to profesjonaliście.
Do szewca warto udać się także wówczas, gdy uszkodzenia w zapiętkach są widoczne na zewnętrznych częściach obuwia. Wówczas może on wykorzystać skórzane łatki, by zamaskować przetarcia.

2. Klej obuwniczy – sposób na zepsute zapiętki

Jeśli zapiętki nie są bardzo zniszczone, a przeszkadzają ci jedynie przetarcia materiału, warto sięgnąć po tani i dostępny produkt – klej do naprawy obuwia. Doskonale nadaje się do sklejania rozdartego materiału, a także twardszych materiałów, z których wykonane są zapiętki. Klej obuwniczy schnie stosunkowo szybko, jest wodoodporny, a po zaschnięciu jest całkowicie bezpieczny dla skóry.

3. Dodatkowe piankowe lub skórzane zapiętki

Ci, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na usługi szewca, a jednocześnie boją się samodzielnej naprawy obuwia z pomocą kleju, mogą zdecydować się na najprostsze rozwiązanie, jakim są nowe zapiętki. Wykonane ze sztywnej skóry, pianki lub tkaniny, mogą być doczepione do tylnej części obuwia, aby „wesprzeć” stare, wysłużone już części. Dzięki nowym zapiętkom buty odzyskają prawidłowy kształt.

Jak chronić zapiętki przed uszkodzeniem?

W przypadku często używanych butów, uszkodzenia zapiętek są niestety tylko kwestią czasu. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym dłużej zachowają one dobry stan.
  • Kupuj odpowiednio dopasowane obuwie – zniszczone zapiętki bywają efektem złego doboru rozmiaru butów.
  • Ostrożnie używaj łyżki do butów.
  • Po zakupie nowego obuwia, umieść w nim dodatkowe zapiętki żelowe lub materiałowe. Ograniczą one przecieranie się materiału, a dodatkowo zwiększą komfort noszenia nowych butów.
  • Jeśli to możliwe, chroń swoje buty przed intensywną wilgocią. Jeśli zmokną, postaraj się je jak najszybciej wysuszyć. Najlepiej pozostawić je do samodzielnego wyschnięcia – ciepło z kaloryferów może spowodować odkształcanie się obuwia i osłabianie klejonych spoiw.
  • Buty, które pierzesz w pralce automatycznej, zawsze chroń za pomocą siatkowego woreczka. Pamiętaj również, aby nigdy nie prać butów w pralce solo – aby zamortyzować uderzenia o bęben, wrzuć do niego elementy odzieży, koc lub ręczniki.
  • Jak naprawić zapiętki w butach? Podsumowanie

    Zniszczone zapiętki nie zawsze są wskazaniem do wyrzucenia butów. W niektórych przypadkach można szybko je zregenerować, stosując na przykład dodatkowe zapiętki lub klej obuwniczy. W trudniejszych przypadkach warto poprosić o pomoc szewca, który wszyje w obuwie całkiem nową parę zapiętek.
    Zdjęcie: Evanto Elements