Data publikacji:

Czym i jak zmyć silikon?

Silikon jest szeroko wykorzystywany w pracach remontowo-budowlanych, wykończeniowych lub naprawczych. Z reguły używa się go przede wszystkim do uszczelniania różnych powierzchni, a także zabezpieczania połączeń rozmaitych materiałów. Silikon odznacza się dużą elastycznością, a także wytrzymałością na wilgoć, zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Te pożądane cechy sprawiają jednak, że jego usuwanie stanowi wyzwanie, jeżeli nie zastosujemy odpowiednich metod i środków. Podpowiadamy zatem, czym usunąć silikon, a także jakich błędów unikać w trakcie pracy. 
czym zmyć silikon
Na usunięcie silikonu decydujemy się zazwyczaj, gdy materiał ten traci swoje właściwości i zaczyna się zużywać. Najczęściej pozbywamy się go w łazienkach i kuchniach, gdzie wykorzystywany jest do zabezpieczania kafli lub mebli przed wodą i wilgocią. Stary silikon zaczyna się bardzo kruszyć, pokrywa się odbarwieniami lub niemożliwymi do usunięcia zabrudzeniami, przez co wymaga szybkiej wymiany. Nieco rzadziej usuwamy świeżo położony preparat. Następuje to gdy popełnimy jakiś błąd w trakcie jego aplikacji albo zwyczajnie ochlapiemy ubranie lub meble. Jak zatem skutecznie pozbyć się silikonu z dowolnej powierzchni, unikając jej zniszczenia?

Jak usunąć stary silikon – sprawdzone sposoby

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na usuwanie silikonu, stosujemy je oczywiście w zależności od miejsca i konkretnej sytuacji.

Ocet

Najpopularniejszym domowym sposobem na usuwanie silikonu jest użycie wody z octem, która osłabia strukturę silikonu i ułatwia jego usunięcie. Aby mieszanka odpowiednio zadziałała, pokrywamy nią materiał i zostawiamy na kilkadziesiąt minut. Najlepiej po prostu przyłożyć do silikonu nasączoną ścierkę. Po tym czasie silikon będzie można łatwo zerwać lub zetrzeć szczotką czy gąbką. W przypadku pozostałości materiału proces powtarzamy aż do skutku. Możemy też posłużyć się wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. 

Usuwanie mechaniczne

To najprostszy sposób na usunięcie silikonu. Sposób sprawdza się przede wszystkim, gdy pozbywamy się starego i zużytego materiału. Silikon zdrapujemy za pomocą prostych narzędzi, takich jak noże lub szpachelki. Dzięki temu pozbędziemy się dużych fragmentów preparatu, a drobne resztki możemy zetrzeć np. żyletką. W sklepach znajdziemy też specjalne nożyki do usuwania silikonu, odznaczające się spiczastym ostrzem. Równie skuteczną alternatywą są tutaj modele przeznaczone do cięcia płyt gipsowych.
Pamiętajmy, że mechaniczne usuwanie silikonu może zająć sporo czasu, warto więc dobrze przygotować sobie stanowisko pracy, a także usunąć meble lub inne drobiazgi z pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest przetarcie pozostałości silikonu ścierką nasączoną w occie lub wodą z mydłem czy płynem do mycia naczyń – zmiękczą one najbardziej oporne pozostałości materiału. Podczas pracy możemy bardzo łatwo zarysować delikatne powierzchnie, takie jak np. płytki ceramiczne lub szkło. W ich przypadku zamiast metalowych narzędzi warto sięgnąć po plastikowe szpachelki.
Mechaniczne usuwanie silikonu sprawdza się też w przypadku, gdy ochlapiemy nim ubranie lub inne tkaniny, np. zasłony. Przed przystąpieniem do pracy poczekajmy jednak, aż preparat całkowicie wyschnie. Świetnym pomysłem jest też jego schłodzenie, co sprawi, że silikon stanie się bardziej kruchy. Eksperci polecają obłożenie plamy lodem albo włożenie materiału do lodówki. Zaschnięty silikon usuwamy ściereczką nasączoną ciepłą wodą z mydłem. Gdy mamy do czynienia z bardziej wytrzymałymi tkaninami, możemy posłużyć się szczotką, a nawet pumeksem. 
Czym zmyć świeży silikon? Jeżeli wciąż nie wysechł, wystarczy zebrać go suchą lub wilgotną ścierką. Zwróćmy uwagę jednak na jego ilość – jeśli będzie go zbyt dużo, z powodu wysokiej przyczepności tylko go rozmażemy i jeszcze bardziej zabrudzimy czyszczoną powierzchnię. Lepiej w takim wypadku po prostu zaczekać, aż materiał całkowicie stężeje, co pozwoli na jego łatwiejsze usunięcie. 
Aby pozbyć się drobnych smug, których zazwyczaj trudno uniknąć podczas wykonywania spoin silikonowych, sięgamy po suchą gąbkę lub szorstką szmatkę. Warstwa materiału jest zazwyczaj na tyle cienka, że usuniemy ją bez większego problemu. W przypadku wystąpienia problemów powierzchnię można przetrzeć płynem do mycia naczyń lub mydłem. Usuwając stare i zeschłe smugi, lepiej użyć octu lub specjalistycznych środków chemicznych, o których więcej w kolejnym paragrafie.

Środki chemiczne

Osoby zadające sobie pytanie, jak usunąć silikon, zazwyczaj sięgają po metody mechaniczne lub ocet. W sprzedaży znajdziemy jednak także specjalistyczne środki chemiczne do zmywania tego materiału. Sprawdzą się przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na szybkości pracy lub musimy usunąć dużą ilość spoiny.
Korzystając z chemii do pozbywania się silikonu, zachowajmy szczególna ostrożność. Przed zakupem upewnijmy się, że wybrany środek nie uszkodzi oczyszczanej powierzchni. Zawsze należy też zapoznać się z instrukcją obsługi i nie aplikować preparatu w niesprzyjających do tego warunkach (np. w zbyt niskiej temperaturze lub w niewłaściwie wentylowanym pomieszczaniu). Dostępne na półkach sklepowych produkty przeważnie mają postać żelu, który nakłada się na silikon za pomocą pędzelka lub szpachelki. Po rozsmarowaniu żelu zostawiamy go na kilkanaście minut. Po tym czasie silikon powinien bardzo mocno zmięknąć, co umożliwia jego szybkie usunięcie z pomocą nożyka, szczotki lub gąbki.
Zdjęcie: Envato Elements