Data publikacji:

Czym usunąć smar z ubrania?

O pobrudzenie ubrań smarem nie jest trudno – może dojść do tego w trakcie niespodziewanej naprawy roweru, motoru i samochodu czy podczas majsterkowania w garażu. Czy to oznacza, że masz raz na zawsze pożegnać się z poplamioną bluzą, koszulką albo spodniami? Nic z tym rzeczy! Mamy dla ciebie praktyczne sposoby na pozbycie się zabrudzeń. Zobacz, czym usunąć smar z ubrania!
jak usunąc smar z ubrania

Jak usunąć smar samochodowy z ubrania? O tym warto pamiętać!

Już teraz warto podkreślić, że usunięcie smaru z ubrania może okazać się nie lada wyzwaniem. Powód jest prosty – pozostawia on zabrudzenia, które są uporczywe i często trudne do usunięcia. Na szczęście nie musisz od razu wydawać setek złotych na pranie chemiczne.
Zamiast tego możesz wypróbować jeden z naszych pomysłów na to, jak sprać smar z ubrania. Zanim jednak przystąpisz do czyszczenia, przetestuj wybrany sposób na małym, najlepiej niewidocznym kawałku materiału. Dzięki temu upewnisz się, że dana metoda jest bezpieczna dla tkaniny i nie spowoduje jej zniszczenia.
Dobrym wyborem jest także dopasowanie sposobu usuwania smaru z ubrań do rodzaju materiału. O ile syntetyczne włókna są dość odporne na zniszczenie i bez problemu poradzą sobie nawet z mocniejszymi środkami, tak delikatne tkaniny wymagają ostrożnego podejścia. Jeśli pobrudzone ubranie jest wartościowe, a plama ze smaru duża – warto rozważyć powierzenie wyczyszczenia materiału specjalistom.

Czym usunąć smar z ubrania? Wypróbuj… masło!

Jak się okazuje, jednym z tanich i szalenie skutecznych sposobów na pozbycie się uporczywych zabrudzeń jest zwykłe masło, które z pewnością masz w swojej lodówce. Jeśli masz pod ręką smalec, to śmiało go użyj, bo sprawdzi się równie świetnie.
Jak usunąć smar z ubrania przy użyciu masła albo smalcu? To banalnie proste. Zacznij od rozłożenia odzieży na płaskiej powierzchni, a następnie nałóż grubszą warstwę produktu na plamę. Jeśli boisz się o zniszczenie materiału – możesz podłożyć pod masło ręcznik papierowy albo chusteczkę. Pozostaw je na przynajmniej godzinę, a następnie wypierz w wodzie z dodatkiem szarego mydła (mydlin), płynu do mycia naczyń albo amoniaku i wody utlenionej. 
Ten sposób jest w szczególności polecany do usunięcia świeżych zabrudzeń, zwłaszcza na ubraniach jeansowych i bawełnianych.

Nie wiesz, jak usunąć smar z ubrania? Pomoże ci w tym szare mydło

Szare mydło może pochwalić się szerokim zastosowaniem. Nasze babcie chętnie wykorzystywały je do usuwania uporczywych plam, w tym także tych ze smaru. Wystarczy, że natrzesz zabrudzone miejsce grubą warstwą szarego mydła i pozostawisz je na około 20 minut. W tym czasie uniwersalny środek przedostatnie się do włókien materiału. Na zakończenie wrzuć ubranie do pralki i gotowe!
Pamiętaj, że szare mydło poradzi sobie wyłącznie z powierzchownych, mniejszych plam. Jeśli zabrudzenie powstało jakiś czas temu, to o wiele lepszym wyborem jest wypróbowanie innych pomysłów na to, jak sprać smar z ubrania.

Czym wyczyścić smar z ubrania? Sięgnij po boraks

Boraks to preparat to zadań specjalnych, który zdecydowanie warto mieć zawsze pod ręką. Nic więc dziwnego, że jest skutecznym sposobem na pozbycie się ciemnych, tłustych plam ze smaru. Bez obaw możesz używać go także do odświeżania rzeczy, które nieprzyjemne pachną.
Jak sprać smar z ubrania przy pomocy boraksu? Zacznij od przygotowania roztworu z około połowy szklanki preparatu i 1,5 szklanki wody, dokładnie wymieszaj i nałóż na zabrudzoną tkaninę. Potrzyj ją ostrożnie i pozostaw na chwilę, a następnie wrzuć do pralki.
Mamy też dobrą wiadomość – boraks jest znakomitym wyborem w przypadku delikatnych tkanin, na przykład jedwabiu. Środek jest skuteczny i jednocześnie nie powoduje uszkodzenia naturalnych tkanin.

Jak sprać smar z ubrania? Płyn do mycia naczyń rozprawi się z zabrudzeniem

Czym jeszcze można usunąć smar z ubrania? Znakomitym wyborem jest płyn do mycia naczyń. To jeden z najchętniej wykorzystywanych domowych sposobów na walkę z zabrudzeniami nie tylko na ubraniach. Wystarczy, że użyjesz do tego skoncentrowanego płynu do naczyń.
Nałóż płyn do naczyń na świeżą plamę i spróbuj sprać zabrudzenie w ciepłej wodzie. Smar zdążył już zaschnąć? W takim razie o wiele lepszym rozwiązaniem jest nalanie odrobiny preparatu na brudne miejsce na materiale i pozostawienie go na około 15–20 minut. Po tym czasie możesz normalnie wybrać ubranie zarówno w pralce, jak i ręcznie.

Pasta BHP – sprawdzony sposób na usunięcie smaru samochodowego z ubrań

Jak jeszcze możesz usunąć smar samochodowy z ubrania? Jeżeli masz akurat pod ręką pastę BHP, to warto dać jej szansę. Preparat z kategorii chemii gospodarczej powinien mieć konsystencję żelu, aby zapewnić materiałowi jak największe bezpieczeństwo w trakcie czyszczenia.
Po naniesieniu pasty BHP na zabrudzenie ze smaru potrzyj delikatnie plamę i odczekaj około 15–20 minut. W tym czasie preparat powinien poradzić sobie zarówno w delikatnymi i świeżymi plamami, jak i zaschniętymi zabrudzeniami. Ostatnim krokiem jest wypranie ubrania i gotowe!

Soda oczyszczona na plamy ze smaru

W naszym zestawieniu propozycji na to, czym usunąć plamy ze smaru, nie mogło zabraknąć królowej w kategorii czystości – sody oczyszczonej! Jak się okazuje, popularny produkt, który można znaleźć w kuchni w każdym domu, bez problemu rozprawi się z małymi i świeżymi plamami ze smaru.
Jak stosować sodę oczyszczoną na plamy ze smaru? Przygotuj roztwór z 3–4 łyżeczek wymieszanych z ciepłą wodą. Możesz także dodać do niej 2 łyżki octu. Nałóż gotową mieszankę na zabrudzenie, przetrzyj ostrożnie i pozostaw na kilkanaście minut.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Katarzyna Wendzonka