Data publikacji:

Jak wyciszyć pokój? Praktyczne wskazówki

Niechciane odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów lub z ulicy mogą skutecznie uprzykrzyć nam życie i uniemożliwić normalne funkcjonowanie, stanowiąc źródło nieustannej frustracji. Rozwiązaniem tego typu problemu jest odpowiednie wyciszenie domu, jak się jednak za to zabrać? W artykule przedstawiamy najpopularniejsze metody.
jak wyciszyć pokój

Wyciszanie a wygłuszanie pokoju – jakie są różnice?

Wyciszanie i wygłuszanie to pojęcia, które bardzo często są używane zamiennie, choć teoretycznie nie do końca oznaczają to samo. Wyciszanie jest bardziej ogólnym terminem określającym większość zabiegów, których celem jest ograniczenie natężenia dźwięków w pomieszczeniu. Może ono również opisywać sposoby na poprawę akustyki wnętrza. Wygłuszenie jest z reguły działaniem polegającym na zmniejszeniu ilości dźwięków docierających do zamkniętej przestrzeni i ją opuszczających. Dla uproszczenia sprawy w artykule będziemy stosować te dwa pojęcia zamiennie, używając ich najbardziej ogólnej definicji.

Czemu warto wyciszyć/wygłuszyć pokój lub mieszkanie?

Na wygłuszanie/wyciszanie pomieszczenia decydujemy się zazwyczaj z powodu nieznośnego hałasu wewnątrz domu czy mieszkania. Najczęściej źródłem frustracji są nasi sąsiedzi lub bezpośrednie sąsiedztwo budynku (np. ruchliwa droga, zakład przemysłowy itd.), generujące uciążliwe dźwięki. Czasem utrapieniem są też inni domownicy, np. dzieci lubiące słuchać głośnej muzyki. Nieco rzadziej skupiamy się przede wszystkim na tym, aby generowane przez nas dźwięki nie przeszkadzały innym osobom.
Na instalację dodatkowej ochrony akustycznej decydują się chociażby majsterkowicze pracujący w domowym warsztacie albo muzycy trenujący grę na instrumentach lub organizujący sesje nagraniowe czy próby zespołu.
Nie jest tajemnicą, że budynki w Polsce nie zapewniają dobrej ochrony akustycznej. Problem dotyczy przede wszystkim budownictwa wieloosobowego, zwłaszcza tego z wielkiej płyty, choć warto zwrócić uwagę, że wiele nowych bloków deweloperskich nie jest specjalnie bardziej wyciszona niż konstrukcje z głębokiego PRL-u. W najbardziej ekstremalnych sytuacjach możemy więc słyszeć dokładnie rozmowy za ścianą oraz wiele innych dźwięków z wewnątrz, jak i zewnątrz budynku, co znacząco pogarsza komfort. To uniemożliwia lub utrudnia poprawny wypoczynek i relaks, co w dłuższym czasie może przełożyć się na problemy zdrowotne.

Jak wygłuszyć mieszkanie – co warto wiedzieć?

To, w jakim stopniu nasze mieszkanie lub dom są wygłuszone, zależy od bardzo wielu czynników. Najważniejszym z nich jest z pewnością materiał, z jakiego zostały wykonane stropy i ściany, a także ich izolacja. Znacznie większą ochronę akustyczną zapewnią np. budynki z grubymi ceglanymi murami niż z cienkimi płytami z betonu. Na wyciszenie wnętrza ma wpływ też rodzaj zastosowanych tynków oraz ich grubość.
Nie bez znaczenia jest tu też stolarka drzwiowa i okienna, z reguły im jest starsza, tym gorzej radzi sobie z blokowaniem hałasu. Na akustykę pomieszczenia mają też wpływ np. odsłonięte rury c.o., które są dobrym nośnikiem dźwięków, jak również kształt i wysokość pomieszczenia oraz jego wyposażenie.

Jak wyciszyć pokój i mieszkanie – najpopularniejsze metody

Wyciszanie pomieszczeń na etapie budowy lub remontu

Optymalnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na jak najlepszym wyciszeniu pomieszczeń, jest wzięcie pod uwagi tej kwestii już na etapie projektowania, budowy lub remontu mieszkania. Dzięki temu osiągniemy najbardziej optymalne efekty.
W przypadku domów jednorodzinnych poleca się przede wszystkim ocieplanie i izolowanie ich wełną mineralną, odznaczającą się świetnymi właściwościami akustycznymi i tłumieniem dźwięków docierających z zewnątrz budynku. W pomieszczeniach mieszkalnych warto zainstalować też specjalne akustyczne płyty gipsowe. Zaznaczmy przy tym, że sprawdzą się one również w zwykłych mieszkaniach w bloku. Montuje się je na specjalnych profilach, pomiędzy którymi możemy dodatkowo umieścić wełnę mineralną lub inny materiał dźwiękochłonny. 
Alternatywą jest zastosowanie tynków akustycznych, rozpraszających i tłumiących hałas. Zazwyczaj kładzione są metodą natryskową. Ciekawym, jednak bardziej specjalistycznym rozwiązaniem są też płyty akustyczne wypełniane piaskiem lub folia dźwiękochłonna nakładana bezpośrednio na ścianę. W pomieszczeniach dla fanów muzyki możemy zamontować również na ścianach płyty z korka lub specjalne panele rozpraszające dźwięk.
W przypadku stropów skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie podwieszanych sufitów, które dodatkowo pozwalają na zamontowanie bardziej interesującego oświetlenia pomieszczenia. Powstałą przestrzeń podsufitową wypełniamy dla najlepszego efektu wełną mineralną lub pianką. 
Podłogi pokrywamy grubymi panelami (winylowymi lub drewnianymi) z podkładem akustycznym dodatkowo pomagającym w wyciszeniu dźwięków. Bardzo istotne jest tutaj jednak wykonanie odpowiedniej dylatacji pomiędzy ścianami a podłogą i wybór odpowiednich listew przypodłogowych. 

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, a także ich izolacja

Wyciszenie pokoju lub mieszkania dokonuje się również poprzez wymianę drzwi i okien. W sprzedaży znajdziemy produkty o zwiększonej dźwiękochłonności. Tańszym rozwiązaniem jest także dodatkowa izolacja wykonywana przy pomocy samoprzylepnych taśm. W przypadku drzwi dobrym wyborem jest też instalacja progu i przyklejenie szerokich taśm izolacyjnych na obwodzie framugi. 

Zmiana wyposażenia wnętrza

W wyciszeniu pokoju pomocne jest również położenie dywanu lub wykładziny, zawieszenie w oknach grubszych zasłon sięgających do podłogi, a także przestawienie mebli lub dokupienie dodatkowych wysokich i szerokich szafek, które zajmą np. dużą część ściany.
Zdjęcie: Envato Elements