Data publikacji:

Jak przeprowadzić renowację okien drewnianych?

Drewniane okna kiedyś były standardem. Chociaż w pewnym momencie zaczęto zastępować je modelami z PCV, to miały całkiem sporą liczbę zwolenników. Nie bez powodu – skrzydła z sosnowego czy dębowego materiału są trwałe, mogą pochwalić się niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej, a do tego wyglądają naprawdę ciekawie. Masz w swoim domu właśnie taką stolarkę okienną, która już na pierwszy rzut oka wymaga odświeżenia? Sprawdź, czy renowacja okien drewnianych się opłaca i jak ją przeprowadzić.
renowacja drewnianych okien

Wymiana czy renowacja okien drewnianych – kiedy naprawa nie ma sensu?

Jak z pewnością się domyślasz, czasami stolarka okienna jest tak zniszczona, że renowacja okien drewnianych – chociaż może być interesującym projektem – jest nieopłacalna, czyli koszty naprawy przewyższają cenę nowych okien. Czasami też nie chodzi nawet o kwestie finansowe – niektórych uszkodzeń nie da się po prostu naprawić, a co za tym idzie – nie masz wyboru i musisz zainwestować w nową stolarkę okienną.
Kiedy zatem renowacja okien drewnianych nie ma sensu? Zacznij od ich dokładnego obejrzenia. Zwróć uwagę na ramy i skrzydła, sprawdź, czy naturalny materiał jest uszkodzony przez szkodniki i czy się nie rozpada, np. pod wpływem starości i działania niekorzystnych czynników zewnętrznych. Wskazaniem do wymiany okien drewnianych na nowe są także różnego rodzaju wypaczenia.
Renowacja okien drewnianych jest za to możliwa (i wręcz polecana) w przypadkach, gdy masz do czynienia wyłącznie z łuszczącą się farbą, drobnymi pęknięciami i ubytkami czy zniszczonymi klamkami i okuciami.

Krok pierwszy: przygotowanie do renowacji okien drewnianych

Gdy obejrzysz już dokładnie okna drewniane i zdecydujesz się na renowację, zacznij od przygotowania powierzchni. Na samym początku zaleca się usunięcie resztek powłoki malarskiej. Możesz użyć do tego szlifierkę kątową, jeśli masz ją akurat pod ręką. Równie dobrze poradzi sobie tradycyjny zmywacz do farb albo skrobak, który wymaga jednak trochę więcej czasu.
Postaraj się najdokładniej, jak tylko potrafisz, usunąć wierzchnią warstwę, jednocześnie zachowując ostrożność. Od tego pierwszego kroku zależą efekty renowacji okien drewnianych.

Krok drugi renowacji okien drewnianych: szlifowanie

W ramach przygotowań do renowacji okien drewnianych warto użyć też papieru ściernego, który służy do szlifowania powierzchni, czyli jej wygładzenia (podobnie zadziała szlifierka oscylacyjna, ale nie każdy ma ją w domu). Upewnij się, że używasz akcesorium drobnoziarnistego.
Na zakończenie sprawdź, czy nie ma ewentualnych ubytków w drewnie. Jeśli je zauważysz, to wypełnij je szpachlą stolarską i jeszcze raz użyj papieru ściernego. Usuń pył, poczekaj, aż materiał wyschnie, a następnie przystąp do malowania okien drewnianych.

Krok trzeci: wybór farby do okien drewnianych na zewnątrz

Zanim przystąpisz do malowania, musisz wybrać odpowiednią farbę do okien drewnianych. Produkt powinien być nie tylko przeznaczony do użytku na naturalnym materiale, ale także mieć właściwości, dzięki którym bez problemu poradzi sobie nawet w wymagających warunkach atmosferycznych – przy długotrwałej ekspozycji na promienie słoneczne czy w mrozie.
Jaka zatem farba do okien drewnianych na zewnątrz jest najlepsza? Do wyboru masz emalie, lazury i lakierobejce. Pierwsze z nich pokrywają materiał warstwą, która ukrywa charakterystyczne dla niego słoje. To rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku renowacji mocno zniszczonych okien drewnianych, w których trzeba było wypełnić więcej ubytków.
Z kolei lazury i lakierobejce są przezroczyste. Choć pozwalają zachować naturalny wygląd materiału, to nadają się wyłącznie do okien drewnianych, których renowacja była raczej powierzchowna i nie wymagała dużych napraw. Jeśli zależy ci na matowym lub satynowym wykończeniu – wybierz lazury, podczas gdy mocny połysk zapewnią ci lakierobejce.

Krok czwarty: malowanie okien drewnianych

Ostatnim krokiem renowacji jest malowanie okien drewnianych. To etap, który nie powinien ci sprawić żadnego problemu, zwłaszcza jeśli zadbasz o właściwe przygotowanie powierzchni i kupisz odpowiednią farbę. Tu warto podkreślić, że jeżeli na etapie szlifowania usunięto nie tylko resztki farby, ale także podkładu, to koniecznie zaimpregnuj drewno, aby ochronić je przed czynnikami zewnętrznymi. Dopiero potem możesz przystąpić do malowania okien.
Malowanie wykonuj zgodnie z instrukcjami producenta wybranej farby do renowacji okien drewnianych. Zadbaj o odpowiednie warunki, np. przepływ powietrza. Zabezpiecz też pozostałe elementy taśmą malarską. Zaleca się nałożenie jednej warstwy farby podkładowej. Gdy wyschnie, możesz pokryć stolarkę farbą powierzchniową, używając do tego pędzla z długim włosiem. Tu mogą być potrzebne 2-3 warstwy. 

Regularna konserwacja okien drewnianych – sekret ich trwałości

Wielu właścicieli popełnia ogromny błąd. Chodzi o rezygnację z regularnej konserwacji okien drewnianych, która jest sekretem ich trwałości. Najlepiej wykonywać ją dwa razy w roku – jesienią i wiosną, czyli przed zimą i po niej. Sam zabieg jest banalnie prosty i szybki, a może pomóc ci zaoszczędzić tysiące złotych i mnóstwa bałaganu spowodowanego wymianą okien drewnianych na nowe.
Jak zatem konserwować okna z drewna? Wystarczy umyć je szmatką nasączoną specjalnym detergentem, aby zbyć z nich kurz i inne zabrudzenia. Kolejnym krokiem jest użycie dostępnych w sklepach preparatów do konserwacji drewna – pasty i mleczka, które odświeżają powłokę lakierniczą pokrywającą naturalny materiał, jednocześnie „zamykając” malutkie pęknięcia.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Katarzyna Wendzonka