Data publikacji:

Tie dye – trend z Instagrama. Jak zrobić samodzielnie ubrania tą metodą?

Każdy nastolatek chce je teraz mieć: ubrania z motywem tie dye. Zwiąż i zafarbuj – to tłumaczenie i jednocześnie najprostsza definicja modnego trendu. Przeglądamy najmodniejsze ubrania z motywem tie dye i podpowiadamy, jak odświeżyć ubrania tą metodą farbowania.

tie dye

Przeczytaj również: Jak farbować ubrania?

Motyw tie dye na ubraniach

Możesz sprawić, że twoja stara bluza lub koszulka zyskają nowe życie modowe. Ubrania z motywem tie dye są bardzo popularne zwłaszcza wśród młodych osób, ale nie tylko. Są wygodne – bo to zazwyczaj sportowe fasony, ale też szykowne – sukienki z tkanin farbowanych tą metodą proponuje np. Prada, a Proenza Schouler – koszule.

Bluzy i koszulki wykonane techniką tie dye noszą młodzieżowe gwiazdy serialu o tancerzach paryskiej Szkoły Baletowej „Znajdź mnie w Paryżu”, a TikTok i Instagram pełne są filmików pokazujących, jak młodzi ludzie samodzielnie w ten sposób zdobią ubrania. Skąd tak duża popularność tego trendu z lat 70.? Jak każda moda, tak i die tye powraca co jakiś czas, a w artystycznych kręgach i wśród osób ceniących oryginalny wygląd obecny jest cały czas. Farbowane ubrania mają teraz też wszystkie popularne marki młodzieżowe, np. Bershka i Pull&Bear.

Tie dye – na czym to polega?

Tie dye to technika, której efektem są bardzo kolorowe, nieregularne i zawsze zaskakujące wzory. Właśnie ten element zaskoczenia jest istotny w samodzielnym zdobieniu ubrań, ważne jest też kreowanie mody – bo tym niewątpliwie jest zabawa w farbowanie.

Wzory tie dye popularne były w latach 60. i 70. w czasach rewolucji obyczajowej w Stanach Zjednoczonych – uwielbiali je szczególnie hipisi, dla których wolność wyboru, swoboda i oryginalność były także odzwierciedlane w samodzielnym tworzeniu ubrań. Hipisowskie dzieci-kwiaty łączyły kolorowe koszulki i sukienki z sandałami i lennonkami. Dziś ubrania tie dye nosimy inaczej, a motywy te są widoczne nie tylko na T-shirtach, ale głównie na ubraniach sportowych – bluzy tie dye to prawdziwy hit, modne są kurtki, spodnie dresowe, legginsy, a nawet jeansy i skarpety oraz czapki i kominy z tym motywem.

Jak zrobić koszulkę tie dye?

Choć w sklepach nie brakuje ubrań tie dye, warto spróbować samodzielnie wykonać coś własnego tą metodą. Potrzebne będą przede wszystkim koszulka, najlepiej biała, i barwniki, a także rękawiczki – barwniki mogą trwale brudzić, oraz folia, którą zabezpieczysz warsztat pracy. Najpierw zmocz koszulkę – lepiej będzie wchłaniać farbę. Stosuj się do zaleceń na opakowaniu barwnika. Wilgotną koszulkę zwiąż sznurkami lub gumkami, tworząc wybrany wzór. Popularne i sprawdzone to m.in.:

  • spirala – należy koszulkę zwinąć tak, by stworzyła spiralny labirynt,
  • stripe tie dye – składamy koszulkę w poziome paseczki i związujemy w kilku miejscach,
  • bullseye tie dye – chwytamy T-shirt na środku i skręcamy z niej bat, ściskamy gumkami w kilku miejscach.

Zwijanie i związywanie jest kluczowe, by uzyskać ciekawy efekt. Warto pooglądać filmy w sieci i zainspirować się. Ciekawym sposobem jest zawiązywanie w tkaninie kamyków – stworzą zagłębienia, które po zafarbowaniu będą bardzo malowniczo wyglądały. Po naniesieniu barwnika, należy odłożyć zwiniętą koszulkę w suche miejsce i poczekać kilka godzin. Zafarbowane ubrania należy wyprać oddzielnie co najmniej dwa razy, bo barwniki mogą jeszcze farbować.

Tie dye bez użycia barwników, czyli: farbowanie Domestosem

Inną metodą stworzenia wzoru tie dye jest odbarwianie kolorowych ubrań za pomocą preparatu Domestos, zawierającego środki wybielające. To bardzo silny środek, dlatego konieczne jest użycie rękawiczek oraz maseczki zabezpieczającej przed wdychaniem oparów. Ubrania trzeba związać w wybrany sposób i polać preparatem, odczekać około godziny, a następnie uprać w pralce z dodatkiem proszku do prania. Domestos zawiera wysokie stężenie substancji czyszczących i utleniających zarazki, m.in. podchloryn sodu, które działają wybielająco.

Do stworzenia wzoru tie dye wybieraj bluzy kolorowe – ładny efekt można osiągnąć na różu, a czarne tkaniny odbarwią się na jasnobrązowo lub brązowo. Ważne, by ubrania były bawełniane – bawełna przyjmie zarówno kolorowe barwniki, jak i Domestos; sztuczne włókna zazwyczaj nie są podatne na barwienie.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska