Data publikacji:

Jak zrobić ławkę z palet?

Ławka z palet jest praktyczna, ekologiczna i ekonomiczna. Palety są tanie, a można je także znaleźć zupełnie za darmo. Możesz stworzyć indywidualne dzieło sztuki ogrodowej lub wnętrzarskiej – podpowiadamy, jak zrobić ławkę z palet!
ławka z palet
Z palet można zrobić dosłownie wszystko – stół do ogrodu, łóżko do sypialni, stolik nocny, szafkę na buty, wieszak na ubrania, kanapy z oparciem, a także zwykłą ławkę, która przyda się w ogrodzie, piwnicy, ale też np. w przedpokoju. Jak zrobić ławkę z palet? Mamy podpowiedzi.

Gdzie pasuje ławka z palet?

Właściwie wszędzie – o ile lubisz nawiązania rustykalne i nawiązujące do ekologii i wystroju wnętrz utrzymanych w stylu loftowym. Ławka z palet ma surowy charakter – drewno paletowe jest zazwyczaj jedynie oszlifowane w taki sposób, by drzazgi nie stanowiły zagrożenia dla ciała i ubrania. Palety można też oczywiście pomalować na dowolny kolor, dzięki czemu możliwe będzie ich dostosowanie do wystroju wnętrza. Ale warto zostawić naturalny kolor desek – zazwyczaj są to deski sosnowe, które przyjemnie pachną.

Jak zrobić ławkę? Bezpiecznie!

Pamiętaj, że paleta to prosta konstrukcja z desek, na której przytwierdza się towary do transportu. Dzięki paletom łatwo towary te przenosić przy użyciu wózka widłowego. Palety produkuje się głównie z drzew iglastych, najczęściej z sosny, lub liściastych – dębu, mahoniu i klonu. Te używane do transportu europejskiego mają wymiary 1200 na 800 lub 800 na 600 milimetrów i oznaczenie EUR. Dostępne są także tańsze palety przemysłowe – te noszą symbol ISO. Używa się też palet do transportu środków chemicznych, które oznaczone są symbolem CP – tych unikaj, ponieważ mogą być zanieczyszczone – sprawdzaj, czy wybrana paleta nie ma plam ani śladów tłustych cieczy. Nie kupuj palet, które są ubrudzone nieznanymi substancjami.

Jak zrobić ławkę z palet do domu? Odpowiednio przygotuj drewno

Jeśli planujesz używać ławki z palet w domu, koniecznie umyj paletę wcześniej wodą z mydłem i wysusz. Deski trzeba też oszlifować – palety wykonane są zazwyczaj z surowego, nieoszlifowanego drewna, dlatego, by uniknąć ewentualnych nierówności i drzazg, należy drewno wygładzić szlifierką lub ręcznie – papierem ściernym. A także zabezpieczyć lakierem – bezbarwnym, jeśli drewno ma zachować naturalny kolor, lub farbą. Palety bardzo stylowo wyglądają pomalowane na biało. Zanim przystąpisz do działania, zaopatrz się też w gwoździe, młotek oraz metalowe blaszki i śrubki lub zawiasy – przydadzą się do łączenia palet, a także będzie można dzięki nim stworzyć meble z funkcją rozkładania.

Jak zrobić ławkę z palet do ogrodu?

Materiały zgromadzone – przystąp do pracy. Z palet możesz też zrobić ławkę-stołek, która nie będzie miała oparcia. Ale wygodniejsza będzie ławka, która będzie przypominała fotel. By powstała taka ławeczka, potrzebne będą cztery palety. Pierwsza będzie siedzeniem – ułóż ją płasko na podłożu. Do jej tyłu należy teraz zamontować drugą paletę, w ten sposób powstanie oparcie ławki. Potrzebne będą jeszcze dwie palety, które powinny być mniejsze – należy je zamocować po bokach siedzenia w taki sposób, by stały się oparciami dla ramion. Powstanie wnęka, którą możesz wyłożyć poduchami. Pamiętaj, że takie siedzenie jest dość niskie – będzie miało wysokość palety, dlatego np. starszym osobom może być trudno na nim usiąść. Jeśli chcesz ławkę podwyższyć, możesz dodać na spód dodatkową paletę na całej powierzchni głównego siedzenia lub dobrać cztery miniaturowe palety i stworzyć z nich nogi.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.